Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Теоретико-методичні основи валеології

Теоретико-методичні основи валеології

Назва:
Теоретико-методичні основи валеології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,33 KB
Завантажень:
514
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
 
Теоретико-методичні основи валеології
План
Вступ
Досить давно суспільство сміло довірило опікування здоров'ям людини одній тільки медицині. Сьогодні виникає нагальна необхідність перебороти застарілу інерцію, подолати вузький медичний прагматизм. Серед соціологів, науковців-гуманітаріїв все більше поширюється думка, що стратегічні проблеми збереження людства в цілому і кожного етноса окремо повинні вирішуватися на суттєво ширшій філологічній, інструментально-методичній основі. Практична медицина, цей (за влучним виразом В. П. Казначеєва) «загін швидкого реагування», обмежена проблемами сьогодення і діє лише в межах специфічних технологій. Саме тому вона (також, як і санітарно-гігієнічні служби) має бути лише частиною, допоміжним елементом більш широкої, загальногуманітарної справи.
Тільки перехрестя різних галузей знань, тільки синтез наук... Так наприкінці другого тисячоліття виникає міждисциплінарна, універсальна за своєю суттю нова наука. Наука про здоров'я людини — валеологія. Вже з перших кроків свого існування валеологія була приречена на результат. Хворе суспільство висунуло перед нею невідкладніше соціальне замовлення: пошук шляхів збереження етносу, його здоров'я, його трудової репродуктивпості, валеологічної достатності. А це означає, що загальні зусилля медицини, гігієни, психології, демографії, соціології, культурології, етнології, філософії, історії тощо будуть зосереджені (і трансформовані) в єдиному практичному просторі.
1. Формування валеології
Витоки уявлень про здоров'я криються у глибині віків. Ще у давнину наші предки, розрізняючи стан здоров'я та хвороби, всіляко прагнули зберегти здоров'я і уникнути хвороб. І якщо для запобігання хвороб — згідно зі знаннями та віросповіданнями того часу — часто застосовувалися зовсім фантастичні дії, то для укріплення здоров'я ще у стародавніших культурах Сходу й Заходу застосовувалися, як правило, ефективні стимулюючі засоби, багато з яких майже без змін дійшли до нашого часу. Це стосується фізичних вправ, масажу, водних процедур і дієти. Є відомості, що ці оздоровчі засоби використовувалися іще в ІІІ-IV тисячоліттях до нашої ери в Індії, де вони входили до складу релігійно-філософських і гігієнічних уявлень.
Переконавшись в ефективності застосування фізичних вправ у здорових людей, давні педагоги та лікарі Сходу почали використовувати їх для лікування захворювань. Таким чином, ще у давні части одним із найдієвіших оздоровчих засобів — фізичними вправами — користувалися для стимуляції здоров'я як здорових, так і хворих людей. З цього моменту ми можемо констатувати практичне застосування тих принципів, які сьогодні є змістом загальної (укріплення здоров'я здорових) та клінічної (укріплення здоров'я хворих) валеології.
В історичному розвитку знань про здоров'я та методи його укріплення існують різні тенденції, пов'язані з культурою та етногеографічними особливостями народів. Кожний народ вніс до скарбниці валеологічних знань і методів свої, властиві лише йому відомості. Поряд з особливостями, притаманними кожному з народів, в історії розвитку знань про здоров'я та методи його стимуляції простежуються дві різко відокремлені за своєю теоретичною основою та застосовуваними методами тенденції. Одна з них характерна для західної, друга — для східної цивілізації.
Західну цивілізацію в силу притаманного їй матеріального світогляду і прагматичної спрямованості з різних способів укріплення здоров'я найбільше притягувала можливість досягнення безпосередньо-корисного результату у вигляді стимуляції рухових якостей — сили, швидкості, витривалості, спритності. Така спрямованість оздоровлення забезпечила прикладне використання засобів фізичної культури. У заняттях фізичними справами й масажі, що застосовувалися за спеціальною методикою, педагоги й лікарі Заходу знайшли засіб, що забезпечував їм ефективну підготовку і до праці, і до військової справи.
Рухова функція, як одна з функцій організму людини, є граничне "оголеною", доступною безпосередньому спостереженню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Теоретико-методичні основи валеології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок