Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Плазуни (рептилії)

Плазуни (рептилії)

Назва:
Плазуни (рептилії)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,26 KB
Завантажень:
554
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Плазуни (рептилії)


Клас плазуни або рептилії
1. У світовій фауні налічується близько 6000 видів плазунів.
Плазуни – перший клас справжніх наземних хребетних. Вони широко заселили різноманітні біотипи суші, незначна частина видів вторинно переймала до життя у воді.
Це одна з найдавніших груп наземних хребетних. Залишки давніх плазунів відомі з верхнього карбону. Відособилось вони від примітивних стогоцеалів у середньому карбоні. Основною предковою групою, яка дала початок як викопним, так і сучасним рептиліям, були котилозаври. Панівного становища набли плазуни у мезойську ер. Вони заселили сушу водойми; освоїли повітряне середовище. Багато видів динозаврів досягло гігантських розмірів (діточок мов довжину до 27 м, брахіозавр – до 23 м при висоті до 12 м). Динозаври були поширені в Європі, Азії, Африці і Північній Африці.
Будова плазунів
Сучасні плазуни – тварини переважно невеликих розмірів. Лише окремі представники досягають 6-11 м (нільський крокодил 6 м).
Як результат життя плазунів на суші – шкіра у них суха, позбавлення шкірних залоз. Верхній шар епідермісу зроговів; у шкірі розвинулися рогові лусочки, щитки, пластинки. Це сприяє захисту організму від висихання, а також від механічних та хімічних впливів. Проте шкіра втратила здатність до газообміну і виділення продуктів метаболізму. Плазуни періодично линяють скидають старий роговий покрив. Забарвлення тіла різноманітне часто захисне.
Знані прогресивні зміни відбулися у скелеті рептилій. В осьовому скелеті значного розвитку набуває шийний відділ, утворений різною кількістю рухомо з’єднаних між собою хребців. Перший шийний хребець – атлант (атлас) має вигляд кільця і може обертатися навколо зубоподібного відростка другого шийного хребця – епістрофея. Що дає змогу повертати голову у різні боки.
Череп має один потиличний виріст, за допомогою якого з’єднується з атлантом, що забезпечує рухливість голови у вертикальній площині. Збільшення рухливості голови має важливе значення при орієнтуванні, відшукуванні здобичі, живленні та ін.
До грудного відділу основного скелета прикріплюються ребра, які, з’єднуючись із грудиною, утворюють грудну клітку. Вона захищає внутрішні органи, бере активну участь в актах вдиху і видиху, забезпечує зв’язок тягового пояса з основним скелетом і тим самим – його міцну фіксацію, що підсилює опону функцію кінцівок.
Кінцівки у рептилій порівняно з амфібіями збільшились у розмірах і перемітились під тулуб, що дало змогу підняти тіло над грунтом і прискорити швидкість руху. У змій кінцівки редукувалися і пересуваються вони, повзаючи по субстрату. У морських черепах кінцівки набули форми ластів.
М’язи у рептилій більш диференційовані, ніж у земноводних. Добре розвинені жувальні м’язи які приводять у рух щеки, а також м’язи шиї кінцівок. Розвинулись міжреберні м’язи, які забезпечують рухи грудної клітки.
Нервова система плазунів характеризується збільшенням відносних розмірів головного мозку і прогресивним розвитком півкуль переднього мозку, і поверхневому шарі яких з’являється сіра речовина – кора. Проте кора розвинена слабо. У проміжному мозку добре розвинені епіфіз і тім’яний орган. Мозок більший. Ніж у земноводних, краще розвинена його кора.
З органів чуття у більшості плазунів добре розвиненні очі. Вони прикриті верхнім та нижнім повіком; у більшості є мигальна перетинка. Слизові залози захищають око від висихання, зволожують поверхню очного яблука, Плазуни, що ведуть денний спосіб життя, мають кольоровий зір.
В органах нюху плазунів спостерігається диференціація середньої часини нюхового ходу на нижній – дихальний і верхній – власне нюховий відділ. Нюховий відділ має складчасті стінки, які збільшують його поверхню. Наявний якобсоні орган – важливий хімічний аналізатор. Нюх у плазунів розвинений краще, ніж у земноводних.
Органи смаку у більшості видів розвинені слабко.
Органи травлення плазунів мають дещо складнішу будову, ніж земноводних.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Плазуни (рептилії)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок