Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Функції і анатомія листка

Функції і анатомія листка

Назва:
Функції і анатомія листка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,37 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
На тему: “Функції і анатомія листка”


Важливим вегетативним органом зеленої рослини е листок. Це не тільки окраса рослини, хоч розмаїття форм і розмірів його складають гідне подиву багатство творчої організації великого творця — При-роди.
Листок — це лабораторія творення живої речовини. Від зеленого листка, як відзначав великий вітчизняний вчений К. А. Тімірязєв, «...беруть початок всі прояви життя на Землі». Безмежна кількість найдивовижніших органічних сполук, наявних у живій природі, започатко-вана в цьому удавано простому й неймовірно складному насправді утворі — зеленому листку. З тих речовин, що їх творить листок у зернах хлорофілу з вуглекислоти, води й сонячної енергії, в подальшому процесі в кліти-нах рослин і тварин виникає все те, що притаманне жи-вій матерії.
Ми не маємо на меті в деталях розглядати тут той дивовижний процес творення живої речовини в зелено-му листку, бо це не е нашим завданням. Спробуємо лише на прикладах показати роз-маїття зеленого листка, варте захоплення своєю завер-шеністю, доцільністю й неповторністю.
Насамперед запам'ятайте прості деталі зеленого листка. Істотною й найбільш помітною частиною типо-вого листка є листкова пластинка. Власне її й на-зивають листком. А до стебла листкова пластинка у більшості рослин прикріплюється за допомогою черешка, який зовні дещо скидається на стебло, але за по-ходженням є частиною листка.
Листкова пластинка відіграє основну роль органа фотосинтезу (процес утворення органічної речовини), а черешок служить для кращого розміщення пластинки по відношенню до сонячних променів та уникнення руй-нівної дії вітру на листкову пластинку. В деяких рослин з довгим черешком листкова пластинка дуже чутливо реагує на найменший рух повітря. Особливо яскраво це помітно в осики. Тому й в народі це знайшло своє відо-браження у прислів'ї: тремтить, мов осиковий лист.
Листки, що мають черешки, звуться черешкови-ми (у більшості рослин), а листки без черешків — си-дячими (наприклад, у маку, жимолості козолистої). Сидячий листок іноді своєю основою охоплює стебло, тоді його звуть стеблообгортним. Якщо листок своєю основою пере-ходить на міжвузля, то його звуть збігаючим (талабан польовий, во-лошки). Якщо краї основи листкової пластинки зростаються за стеблом, а стебло ніби проходить крізь них, листок звуть пронизаним (наприклад, у ласкавця круглолистого.
У злаків, осок, зонтичних, орхідних та деяких інших рослин нижня части-на листка розширена й охоплює стебло у вигляді трубки, яка зветься піхвою. Вона захищає пазушні бруньки і молоду, довго ростучу основу міжвузль (у злаків) та підвищує міцність стебла під час згинання. А великі піхви у банана так тісно охоплюють одна одну, що утворюють несправжнє високе «стебло». Буває й так, що в деяких рослин нижні, а то й навіть всі листки спрощуються і набувають вигляду піхви.
Біля основи листка у багатьох рослин утворюються особливі вирости різної форми (плівки, луски, маленькі листочки, щетинки тощо), які називають прилистками. Звичайно вони бувають парними. Роль прилистків різна. У фікуса, наприклад, із зрослих прилистків утворюється ковпачок над верхівковою брунькою, у гречкових — розтруб для захисту бруньок. Великі прилист-ки у гороху й фіалки виконують функцію листка, а колючки з прилистків у білої акації відіграють захисну роль.
Який би листок не взяти до рук, то вже з першого погляду можна помі-тити безліч жилок (невдало їх звуть «нервами»), які особливо чітко виділя-ються, якщо розглядати листкову пластинку проти сонця. Вони утворюють густу сітку, розходячись у всіх напрямках листкової пластинки. Що ж таке жилки? Це — провідні пучки, які умовно можна б назвати «транспортними шляхами» листка: вони сполучають його з стеблом. Отож, і завдання жилок постачати в листок воду й мінеральні солі та відводити з нього готову продукцію — утворені в тканині листкової пластинки органічні речовини різного ступеня складності. Та й це ще не все.
Сама тканина листка — паренхіма — м'яка й неміцна.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Функції і анатомія листка

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок