Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Процес кровообігу

Процес кровообігу

Назва:
Процес кровообігу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,01 KB
Завантажень:
482
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Процес кровообігу


План.
Значення кровообігу.
Структура кровообігу.


КРОВОНОСНА СИСТЕМА
Кров укладена в систему трубок, у яких вона завдяки роботі серця як "нагнітаючого насоса" знаходиться в безупинному русі.
Кровоносні судини поділяються на артерії, артеріоли, капіляри, венули і вени. По артеріях кров тече від серця до тканин. Артерії по струму крові древовидно розгалужуються на усе більш дрібні судини і, нарешті, перетворюються в артеріоли, що у свою чергу розпадаються на систему найтонших судин - капілярів. Капіляри мають просвіт, майже рівний діаметру еритроцитів (близько 8 мкм). Від капілярів починаються венули, що зливаються у вени поступово укрупнюються. До серця кров притікає по самих великих венах. Кількість крові, що протікає через орган, регулюється артеріолами, що И.М.Сєченов назвав "кранами кровоносної системи". Маючи добре розвиту м'язову оболонку, артеріоли в залежності від потреб органа можуть звужуватися і розширюватися, змінюючи тим самим кровопостачання тканин і органів. Особливо важлива роль належить капілярам. Їхньої стінки мають високу проникність, завдяки чому відбувається обмін речовинами між кров'ю і тканинами.
Розрізняють два кола кровообігу - велике і мале.
Мале коло кровообігу починається легеневим стовбуром, що відходить від правого жолудочка. По ньому кров доставляється в систему легеневих капілярів. Від легень артеріальна кров відтікає по чотирьох венах, що впадає в ліве передсердя. Тут закінчується мале коло кровообігу.
Велике коло кровообігу починається від лівого жолудочка, з якого кров надходить в аорту. З аорти через систему артерій кров несеться в капіляри органів і тканин усього тіла. Від органів і тканин кров відтікає по венах і через дві порожні - верхню і нижню - вени вливається в праве передсердя (мал. 85).
Таким чином, кожна крапля крові, тільки пройшовши через мале коло кровообігу, надходить у великий і так безупинно рухається по замкнутій системі кровообігу. Швидкість кругообігу крові по великому колу кровообігу складає 22 з, по малому - 4-5 с.
Артерії являють собою циліндричної форми трубки. Стінка їх складається з трьох оболонок: зовнішньої, середньої і внутрішній (мал. 86). Зовнішня оболонка (адвентиція) з”єднювальнотканинна, середня гладком”язова, внутрішня (інтиму) ендотеліальна. Крім ендотеліальнго слою (один шар ендотеліальних клітин), внутрішня оболонка більшості артерій має ще внутрішню еластичну мембрану. Зовнішня еластична мембрана розташована між зовнішньою і середньою оболонками. Еластичні мембрани додають стінкам артерій додаткову міцність і пружність. Просвіт артерій міняється в результаті скорочення або розслаблення гладких м'язових клітин середньої оболонки.
Капіляри - це мікроскопічні судини, що знаходяться в тканинах і з'єднують артерії з венами. Вони являють собою найважливішу частину кровоносної системи, тому що саме тут здійснюються функції крові. Капіляри є майже у всіх органах і тканинах (їх немає тільки в епідермісі шкіри, роговиці і хрусталику ока, у волоссі, нігтях, емалі і дентині зубів). Товщина стінки капіляра близько 1 мкм, довжина не більш 0,2-0,7 мм, стінка утворена тонкою з”єднювальнотканииною базальною мембраною й одним слоєм ендотеліальних клітин. Довжина всіх капілярів складає приблизно 100 000 км. Якщо їх витягнути в одну лінію, то ними можна оперезати земну куля по екваторі 21/2 рази.
Вени - кровоносні судини, що несуть кров до серця. Стінки вен набагато тонші і слабкіші артеріальних, але складаються з тих же трьох оболонок. Завдяки меншому вмісту гладких м'язових і еластичних елементів стінки вен можуть звужуватися. На відміну від артерій дрібні і середні вени оснвщені клапанами, що перешкоджають зворотному струму крові в них.
Артеріальна система відповідає загальному плану будови тіла і кінцівок. Там, де кістяк кінцівки складається з однієї кісти, є одна основна (магістральна) артерія; наприклад, на плечі - плечова кіста і плечова артерія. Там, де дві кісти (передпліччя, гомілки), є по двох магістральні артерії.
Розгалуження артерій з'єднуються між собою, утворити артеріальні соустя, що прийнято називати анастомозами.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Процес кровообігу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок