Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування

Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування

Назва:
Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,21 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Реферат з біології
Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування


Подразливість, подразники і поріг роздратування. Подразливістю називають властивим усім живим організмам здатність відповідати на зміни в навколишній їхньому середовищі різноманітними змінами свого стану і діяльності. Агенти, що роблять зміну стану живих об'єктів, називаються подразниками, а їхнього впливу, що роблять ту чи іншу зміну в живому об'єкті, — роздратуванням.
Подразниками для всякого живого утворення можуть бути будь-які фізичні, хімічні чи фізико-хімічні зміни навколишнього середовища; усі такі зміни при досягненні ними визначеної інтенсивності викликають у живих об'єктах ті чи інші зміни, що виявляються при відповідній методиці дослідження, а іноді, наприклад у випадку скорочення кістякових м'язів, легко помітні навіть без використання особливої апаратури. Мінімальна інтенсивність агента, достатня для того, щоб викликати роздратування, зветься порога роздратування. Чим нижче подразливість живого об'єкта, тим більшої повинна бути сила агента, необхідна для того, щоб викликати зміна його стану і тим, отже, вище поріг роздратування; чим вище подразливість, тим нижче поріг роздратування.
Величина порога роздратування залежить насамперед від властивостей живого організму, що дратується, а також від характеру діючих на нього роздратувань.
Усякий подразник викликає зміна обміну речовин як найбільш загальна відповідь живого організму на роздратування. Поряд з цим, диференцированные тканини при впливі на них подразника визначеної сили відповідають на нього також і спеціалізованими реакціями, характерними для даного виду тканини, тобто для придбаних нею в процесі еволюції структурних і функціональних особливостей. Наприклад, м'яз відповідає на роздратування змінами обміну речовин, що приводять до специфічного для м'яза відповіді — скороченню. Роздратування тканини залоз викликає спеціалізована відповідь — утворення секрету.
Порушення і збудливість. Характерний для кожної тканини відповідь, обумовлена її морфологічної і функціональний диференциацией і выражающийся діяльністю, специфічної лише для даного виду тканини, одержав назву порушення. Здатність же тканини до спеціалізованої відповіді, при якому вона у випадку роздратування виявляє свою специфічну діяльність, називається збудливістю. У фізіології до збудливих тканин прийнято відносити переважно м'язову, залозисту і нервову. Для нервової і м'язової тканини характерно, що порушення, що виникло на одній ділянці м'язового чи нервового волокна, може дуже швидко передаватися на сусідні ділянки того ж волокна. При цьому в нервовій тканині порушення може з великою швидкістю (за малі частки секунди) передаватися як з одного нервового утворення (неврона, стор. 33) на інше, так і з нервового волокна на иннервируемый їм эффекторный апарат (наприклад, м'язовий, залозистий).
Тому що нервові волокна входять у контакт із усіма тканинами, то нервове порушення здатне переводити в діяльний чи стан викликати зміну діяльності будь-якої чи тканини органа. Для нервової системи характерне проведення порушення як на будь-які відділи нервової системи, так і на эффекторные апарати організму; вона зв'язує, поєднує окремі органи і системи організму в єдине ціле.
Значення сили подразника. Вище вже було сказано, що різноманітні агенти зовнішнього середовища здатні викликати появу порушення і що сила різних подразників, необхідна для того, щоб викликати порушення, різна для різних тканин. Еволюційний розвиток привело до виникнення у тваринних спеціальних апаратів, що володіють особливо підвищеною збудливістю лише у відношенні визначених агентів. Так, чуттєві клітки нюхового апарата збуджуються навіть настільки малими концентраціями пахучих газоподібних речовин, що сучасна фізика і хімія часто ще не в змозі їх визначити.
Отже, для сприйняття дії ряду подразників в організмі маються особливо диференцированные тканини, порушувані при мінімальній інтенсивності визначених подразників. Така висока чутливість стосовно визначених подразників є властивістю особливих нервових утворень — рецепторів (стор.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: Подразливість і збудливість. Порушення і гальмування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок