Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Підтип трахейнодишні (tracheata)

Підтип трахейнодишні (tracheata)

Назва:
Підтип трахейнодишні (tracheata)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,23 KB
Завантажень:
116
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Підтип трахейнодишні (tracheata)
До цього підтипу належить значна більшість тварин. Це наземні або вторинно водяні тварини, що дихають за допо-могою трахей.
Голова складається з акрона та злитих разом сегментів і несе одну пару вусиків (антени), пару верхніх та одну або найчастіше дві пари нижніх щелеп різної будови. На голові містяться також очі (іноді вони відсутні).
Тулуб може бути більш-менш гомономним (у багато-ніжок) або складатися з грудей і черевця (комахи та покрито-щелепні).
Для травної системи трахейнодишних характерна наяв-ність слинних залоз та відсутність у середній кишці печін-кової, або травної залози. Органи виділення представлені мальпігієвими судинами —довгими сліпо замкненими на кін-цях трубочками ектодермального походження, які впадають у кишечник на межі середньої та задньої кишок. У деяких груп зберігаються максилярні залози, подібні до таких у ракоподібних.
Органи дихання представлені трахеями — тоненькими розгалуженими трубочками ектодермального походження, що виникають як глибокі вп'ячування покривів. Вони від-криваються назовні парними отворами — дихальцями, або стигмами, а кінцеві гілки обплітають усі внутрішні органи, транспортуючи до них кисень.
Трахейнодишні — роздільностатеві тварини. Запліднення в них сперматофорне або внутрішнє. Яйця здебільшого багаті на жовток, дробіння поверхневе. Розвиток, як правило, з метаморфозом, переважно епіморфний, інколи (частина ба-гатоніжок та покритощелепних) анаморфний.
Донедавна до підтипу Tracheata відносили два класи: Багатоніжки (Myriapoda), тіло яких складається з голови та більш-менш гомономного тулуба з великою кількістю ніг, та Комахи (Insecta), тіло яких складається з голови, трисег-ментних грудей із трьома парами ніг і черевця. Проте де-тальні дослідження особливостей будови й розвитку предс-тавників" цих класів свідчать про суттєві відмінності між ними. Тому ми розглядаємо в складі підтипу Tracheata шість класів: Губоногі (Chilopoda), Двопарноногі (Diplopoda), Пау-роподи (Pauropoda), Симфіли (Symphyla), Покритощелепні (Entognatha) та Комахи, або Відкритощелепні (Insecta, або Ectognatha).
КЛАС ГУБОНОП (CHJLOPODA)
Губоногі, як і інші багатоніжки, ведуть потаємний спосіб життя, оселяються в ґрунті, опаді, гниючій деревині, під камінням тощо, але є серед них види, які можуть тривалий час перебувати у воді. Усі губоногі —хижаки. Описано понад три тисячі видів, з них в Україні відомо не більше як 50.
Розміри губоногих коливаються від кількох міліметрів до 26,5 cm (Scolopendra gigantea). Як правило, більші за розміром види — мешканці тропічних та субтропічних районів. Губо-ногі частіше жовтуватогр або коричневого кольору, проте серед сколопендрових є зеленуваті або, рідко, блакитні.
Тіло губоногих помітно сплющене дорзовентрально. Воно поділяється, як і в ін-ших багатоніжок, на чітко відокремлену голову та сег-ментований тулуб. Кутикула голови утворює головну кап-сулу. На голові розташовані пара вусиків (антен), що нага-дують низку бус, та прості або складні очі (іноді вони від-сутні). На нижній стороні го-лови є пара мандибул та дві пари складно збудованих максил. До ротового апарату належить також перша пара тулубних кінцівок, що пере-творилися на ногощелепи (jpiM.. 96). Кожна з них закін-чується серпоподібним кіг-тем, біля вершини якого відкривається протока отруйної залози. Ногощелепи беруть участь у захопленні та утриманні здобичі, а також використовуються для захисту від ворогів.
Тулуб може складатись з 15—180 більш-менш гомоном-них сегментів. На всіх тулубних сегментах, крім двох ос-танніх, є по парі ходильних кінцівок, що у представників окремих рядів мають різну, будову.
Склеротизащя покривів окремих ділянок тіла губоногих не однакова, але, очевидно, в усіх відсутній восковий шар егіікутикули, що обумовлює велику залежність губоногих від вологості місць проживання. Покриви голови, заднього кін-ця тіла та кінцівок склеротизовані добре, водночас сегменти тіла вкриті окремими склеритами, особливо по боках (іноді їх буває більше ніж 10), між якими є значні ділянки нескле-
ротизованої кутикули.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Підтип трахейнодишні (tracheata)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок