Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Розповідь учителя на уроках природознавства (з прикладом уроку)

Розповідь учителя на уроках природознавства (з прикладом уроку)

Назва:
Розповідь учителя на уроках природознавства (з прикладом уроку)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,72 KB
Завантажень:
162
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Розповідь учителя на уроках природознавства (з прикладом уроку)


У початковій школі живе слово вчителя використо-вується в трьох формах: розповідь, бесіда і читання вголос.
Розповідь учителя є одним із способів викладання нового матеріалу. Розповідь — це систематичне викладан-ня фактичного навчального матеріалу або опис певного природного об'єкта чи явиш, природи. До розповіді вчитель вдається тоді, коли вивчається тема, з якої в дітей немає відомостей або вони незначні, а текст підручника не дає повних уявлень про предмети або явища. Розповідь учите-ля дає учням можливість ознайомитися з матеріалом у послідовному, систематичному вигляді, вчить їх правиль-но й логічно мислити. Вона повинна створити в учнів об-разні уявлення про виучувані предмети і явища.
Розповідь учителя за формою викладу повинна бути доступною і популярною з урахуванням віку і рівня роз-витку дітей, зрозумілою всім учням, а не окремим з них, повинна бути яскравою й емоційною, пробуджувати інте-рес і активізувати розумову діяльність учнів. Розповідь повинна бути також ідейно спрямованою, не містити помилок і неточностей. Розповісти чітко і просто вчитель зможе лише тоді, коли сам знатиме досконало той мате-ріал, який пояснює дітям. Щоб докладно ознайомитися з науковим трактуванням того або іншого питання, вчитель використовує різні додаткові джерела: енциклопедії, на-уково-популярну літературу, довідники та ін. Розповідь повинна бути логічно і стилістично правильною, не містити неправильних слів. Тільки правильно побудована, емоцій-на і яскрава розповідь захопить дітей, зацікавить їх, буде прикладом правильної побудови відповіді. Вона по-винна мати і виховне значення.
Під час розповіді вчитель використовує образні описи природи, вірші або читає окремі уривки з художнього твору чи науково-популярної літератури. Багато описів явищ природи, місцевостей можна знайти в творах М. М. Приш-вина, К. Г. Паустовського, В. В. Біанкі, I. С. Соколова-Микитова, в журналі «Юний натураліст». Проте роз-повідь не слід перевантажувати зайвими фактами і опи-сами.
К. Д. Ушинський зазначав, що педагогічна розповідь не тільки повинна відрізнятися цікавістю, а й вміщувати в собі чисто педагогічні якості: вона має бути такою, щоб могла легко закарбуватися в пам'яті дітей, щоб, дослухав-ши розповідь до кінця, дитина запам'ятала її середину і початок, щоб деталі не затінювали головного і щоб головне, позбавлене деталей, не стало сухим.
Отже, в розповіді вчитель використовує головне, найтиповіше і розповідає про нього більш докладно, але не вникає в подробиці.
Щоб створити образні уявлення, вчитель обов'язково ілюструє свою розповідь різними наочними посібниками — таблицями, картинами, картами, гербаріями, колекціями, макетами та ін., а також спирається на ті уявлення й поняття, які вже мають діти. Без унаочнення розповідь втрачає свою якість і гірше сприймається учнями. Роз-повідь може супроводжуватись демонструванням дослідів, діафільмів, кінофільмів та діапозитивів. Проте якою ціка-вою не була б розповідь, вона не повинна бути довгою. Сприймання розповіді вчителя вимагає від дітей великого розумового напруження. Ця особливість у дітей молодшого шкільного віку малорозвинена. Спочатку вони слухають уважно, а потім стомлюються, зміст розповіді губиться, тому її треба обмежувати до 7—10 хв у II і 10—15 хв у III класах. Досвідчений учитель стежить за станом учнів під час розповіді і при перших ознаках стомленості пере-ключає увагу учнів на інші прийоми і методи роботи. Най-частіше розповідь учителя чергується з бесідою, яку про-водять за картиною або таблицею, зарисовками на дошці, роботою з картою. Доцільно названий об'єкт запропонува-ти дітям самим знайти на картах, застосовуючи орієнтири, які дає вчитель. Для бесіди можна використати результати спостережень дітей або елементи евристичної бесіди (най-частіше під час демонстрування дослідів).
До розповіді вчитель повинен старанно готуватися: заздалегідь визначити місце розповіді на уроці, тему, її навчальну та виховну мету; ознайомитися з відповідними матеріалами підручника, науковою, науково-популярною літературою; добрати вірші, загадки або уривки з художніх творів, скласти план розповіді, виділити місця, на які слід звернути особливу увагу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Розповідь учителя на уроках природознавства (з прикладом уроку)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок