Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток

Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток

Назва:
Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,58 KB
Завантажень:
185
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток


Цілісність сім’ї, як біологічної одиниці, підтримується комплексом багатосторонніх взаємозв’язків між її членами. Важливе місце серед них належить бджолиній матці. Відомо [1, 3, 4, 8], що з віком матки зменшують свою продуктивність. Це призводить до зниження продуктивності, сили сімей, роїння тощо. Тому утримують маток у сім’ях не більше двох сезонів, а надалі замінюють їх на молодих.
Встановлено [2, 5-7], що робочі особини бджолиної сім’ї до власно виведеної матки не проявляють агресивного ставлення, а навпаки, доглядають за нею. При тимчасовому збереженні або підсаджуванні чужих маток у сім’ї бджоли до них ставляться агресивно.
Відповідь на питання, як цього уникнути, може бути одержана лише на підставі вивчення поведінки бджіл.
Тому, вдосконалення методів тимчасового збереження й підсадки маток, на нашу думку, є досить актуальним питанням, оскільки нині розплідницькі господарства не можуть повністю задовольнити потреби галузі в племінному матеріалі.
Метою досліджень було вивчення поведінки бджіл за різних умов утримання маток і удосконалення способів їх підсаджування та тимчасового збереження.
Враховуючи, що в гнізді бджолиної сім’ї існує певний перерозподіл вікових груп бджіл на кормових стільниках і у зоні розплоду, було проведено дослідження щодо поведінки робочих особин при утриманні маток у різних частинах гнізда. Для цього неплідних бджолиних маток підсаджували в кліточки Тітова, які надалі ставили в рамку-інкубатор. У дослідах використали дві групи маток. Першу групу утримували без бджіл, а другу — з 5-10 супутніми бджолами. Вивчали три варіанти розміщення маток відносно зон гнізда бджолиної сім’ї у трьох повторностях. Рамки-інкубатори ставили в центрі гнізда (зона розплоду), між кормовими рамками та рамками з розплодом і на краю гнізда (кормова зона). Бджолиних маток утримували в цих зонах протягом п’яти днів. У дослідах, крім візуального спостереження за поведінкою бджіл, які знаходились в кліточках, визначали такі показники: кількість маток, що утримувались у кожній зоні гнізда; кількість травмованих і тих, які загинули. Додатково проводили облік прийому бджолиних маток у відводках, куди їх підсаджували способом ізоляції в кліточках, використовуючи два варіанти: без бджіл і з ними та реєстрували кількість прийнятих і неприйнятих маток.
На основі отриманих результатів було удосконалено конструкцію рамки-інкубатора та проведено додаткові дослідження щодо ефективності її використання при репродукції племінного матеріалу. Для цього сформували, орієнтуючись на живу масу, три групи бджолиних маток, які підсадили в кліточки Тітова, а потім передали для збереження в сім’ї. В кожній групі провели три обліки, в кожному використали по 20 маток. У першій групі (контрольна) бджолиних маток утримували в кліточках за загальноприйнятим способом [3, 4], у другій (дослідній) групі племінний матеріал зберігали без супутніх бджіл у рамках-інкубаторах із захисним жолобом, а в третій — із супутніми бджолами. Термін утримання бджолиних маток становив п’ять діб. При збереженні маток здійснювали облік кількості травмованих і загиблих маток. Додатково визначали прийом неплідних маток, яких підсаджували до бджолиних сімей у кліточках Тітова з використанням розробленого нами захисного футляра та без нього.
Спостереження показали, що до маток, які щойно вийшли з маточників робочі бджоли протягом першої доби практично не проявляли агресії, навпаки, навіть годували їх. З другої доби окремі бджоли, як правило старшого віку, починали вести себе агресивно. Вони скупчувались на кліточках і мандибулами захвачували сітку та травмували маток. Окремі особини підгинали черевце для того, щоб ужалити маток. Поступово агресивність переймали і бджоли молодшого віку. На четверту добу всі робочі особини, які знаходились в зоні ізолятора, до маток ставились злобливо. Матки протягом перших днів випрошували у бджіл корм, а в міру зростання злобливості збуджувались активно рухаючись в кліточках.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок