Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Вища психічна діяльність людини

Вища психічна діяльність людини

Назва:
Вища психічна діяльність людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,95 KB
Завантажень:
174
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
Вища психічна діяльність людини


План
1. Прояви психічної діяльності.
2. Умовні та безумовні рефлекси.
3. Значення вищої психічної діяльності.


Кора великого мозку та підкоркові утворення – це вищі відділи НС. Вони відповідають за важливі рефлекторні реакції, що становлять основу вищої нервової діяльності (поведінки) людини.
Свідомість – це суб’єктивний світ людини від найпростіших елементарних відчуттів до абстрактного мислення. Свідомість допомагає людині пізнати властивості, якості предметів, явищ, зрозуміти їх внутрішні закономірності, відділити справжнє від несправжнього. Завдяки свідомості людина може цілеспрямовано організовувати свою працю, для людини відкриваються широкі можливості спілкування з навколишнім світом. Свідомість виникає тільки на вищих етапах її розвитку у людини. Для свідомості характерно активне відображення навколишньої справжності. Для виникнення свідомості необхідна дія подразників зовнішнього світу на рецептори організму.
Пам'ять – здатність живих організмів сприймати, обробляти, зберігати і використовувати інформацію для формування поведінкових реакцій. Пам'ять являється основною частиною психічної діяльності. Вона допомагає Звірям і людині використовувати свої минулі навики і пристосовуватися до умов існування. Одним з механізмів пам`яті є умовні рефлекси.
Діяльність кори, як і інших відділів ЦНС, має рефлекторний характер. Уявлення про рефлекторну діяльність вищих відділів головного мозку вперше висунув і широко розвинув І.М. Сєченов у книзі «Рефлекси головного мозку». В основі вищої нервової діяльності лежать умовні та безумовні рефлекси.
Умовні рефлекси – це реакції, набуті організмом у процесі індивідуального розвитку. Вони забезпечують пристосування його постійно мінливих умов навколишнього середовища. Умовні рефлекси не мають готових рефлекторних дуг. Вони не постійні і залежно від певних умов можуть вироблятися на будь-які сприйняті подразнення (світло, звук, хімічні речовини тощо), закріпитися або зникнути, коли немає підкріплення, і знову з`явитися в результаті впливу нових подразників. У виникненні умовних рефлексів провідна роль належить корі великого мозку.
Матеріальним підґрунтям безумовних і умовних рефлек-сів є нервовий процес. Умовні рефлекси виробляються на базі безумовних за певних умов: поєднання в часі дії умов-ного та безумовного подразника, їхньої повторюваності, ін-тенсивності, а також рівня збудження нервової системи. На-приклад, формування умовного слиновидільного рефлексу у тварин на світловий подразник може бути досягнуто лише тоді, коли умовний сигнал (загорання лампочки) підкріп-люється безумовним подразником (поданням їжі). Без хар-чового підкріплення орієнтувальний рефлекс на засвічуван-ня лампочки (поворот голови, тулуба, рух очей на світло) буде зменшуватися, а потім зникне. Якщо ж умовний сиг-нал (загорання лампочки) збігається з безумовним подраз-ником (поданням їжі), то після кількох повторень таких поєднань загорання лампочки спричинить виділення слини без харчового підкріплення. У тварини буде вироблений сли-новидільний умовний рефлекс на світло. При цьому в корі великого мозку (у кірковому кінці аналізатора та кірковому представництві центру безумовного рефлексу) встановиться тимчасовий функціональний зв'язок за принципом сильні-шого вогнища збудження (домінанти). Таке встановлення зв'язку І.П. Павлов назвав замиканням, або «торуванням», шляху. Сильніше вогнище збудження здатне притягувати до себе нервові імпульси з інших вогнищ.
За І.П. Павловим, умовні рефлекси виникають як на природні якості безумовних подразників, наприклад на за-пах і вигляд їжі (природні умовні рефлекси), так і на найріз-номанітніші штучні подразнення (світло, звук, зміни темпе-ратури тощо) — штучні умовні рефлекси. На базі встановле-них умовних рефлексів виробляються рефлекси вищого по-рядку, на новий умовний сигнал без підкріплення безумов-ним подразником — умовні рефлекси наступних порядків (у людини залежно від віку — до 6—9-го порядку).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Вища психічна діяльність людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок