Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Біологічні засади мотивації: класифікація потреб і мотивацій

Біологічні засади мотивації: класифікація потреб і мотивацій

Назва:
Біологічні засади мотивації: класифікація потреб і мотивацій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,87 KB
Завантажень:
86
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Біологічні засади мотивації: класифікація потреб і мотивацій


Існує чимало визначень поняття мотивації. Це пов'язано насамперед із інтерпретацією термінів у різних концепціях мотивації. На думку О. М. Леонтьєва, «на сьогодні поняття мотиву перетворилося у великий мішок, куди покладено різноманітні речі. Серед мотивів та мотивуючих факторів називають, наприклад, апетит, потяги, імпульси, звички та навички, бажання, емоції, інтереси, цілі або більш конкретні мотиви, як-от подразнення електричним струмом, відчуття задоволення, честолюбство, заробітна платня, ідеали» [6]. Визначення мотивації означають, що поняття мотиву перетворилося в «мішок» тільки тому, що мотивація — досить об'ємна, складна, багаторівнева сфера, в якій «складено» різноманітні речі [2–3]. У проблемі формування мотиву сучасний менеджмент шанує й використовує в теоретичних працях та практичній діяльності надбання психологів. Вони легші для сприйняття, якщо людина не має спеціальної освіти, легше застосовуються на практиці. На жаль, велика кількість наукових праць з психології управління віддалена від своєї основи — фізіології вищої нервової діяльності. Можливо, причина в тому, що фізіологія як наука нещодавно почала здійснювати системні експериментальні дослідження, присвячені вивченню біологічних механізмів мотивації.
Мотивацію в біології трактують як активний стан мозкових структур або системно-організовані збудження в центральній нервовій системі, які спонукають вищих тварин або людину до поведінки, спрямованої на задоволення своїх потреб [9–10].
І. П. Павлов, фізіолог, звернув увагу на різні форми активної цілеспрямованої діяльності живих істот, які він назвав основними потягами організму. Серед основних потягів — потяг голоду й орієнтовно-дослідницька діяльність. Основні потяги організму — це саме така форма поведінкової діяльності, що, на відміну від рефлекторної діяльності як реакції на зовнішні стимули, навпаки, спрямована на пошук спеціальних подразників зовнішнього середовища. Термін «потяг» в останні роки в фізіології вживають рідко. Частіше використовують його синоніми: «спонукання» або «мотивація» (movere — рух, спонукання). В іноземній літературі частіше застосовують поняття «драйв», що відповідає поняттю «основні потяги» організму.
Згідно з теоретичною концепцією П. В. Симонова, потреби, мотивації та збудження нервового апарату емоцій — це тісно пов'язані між собою, самостійні ланки адаптивної поведінки, які мають різні представництва в головному мозку. В організмі людини об'єктивно існують потреби, які не залежать від свідомості. Мотивація — це усвідомлення цієї потреби, що призводить до формування цілі активності [10]. Тобто зниження концентрації цукру в крові спричиняє активацію певних структур гіпоталамусу. Так виникає потреба в поповненні запасу глюкози в організмі. Потребу потрібно задовольнити, тому збудження від нейронів гіпоталамусу сягне підкорки та кори великих півкуль головного мозку — буде сформовано мету активності — пошук та споживання певної їжі.
Класифікація потреб
Першим класифікував потреби А. Маслоу. Він розташував їх у формі ієрархії. Інакше кажучи, поява однієї потреби звичайно передує задоволенню іншої, більш насущної. «Людина — це тварина, яка постійно відчуває ті чи інші бажання» [19, p. 370]. А. Маслоу визначає п'ять базових потреб. Сюди належать фізіологічні потреби, потреба безпеки, потреба любові, потреба задовольнити почуття власного достоїнства й, нарешті, потреба самоактуалізації. Ієрархічна природа цих потреб означає, що «домінантна мета монополізує свідомість і певним чином стимулює й організовує різні здатності організму, необхідні для її досягнення. Менш насущні потреби мінімізуються, або навіть забуваються, або заперечуються» [19].
Абрахаам Маслоу перший виокремив біологічні та соціальні потреби людини. Він писав у своїй праці «Мотивація та особистість»: «Тільки базові потреби можна вважати вродженими, або біологічно зумовленими.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Біологічні засади мотивації: класифікація потреб і мотивацій

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок