Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Становлення наукових установ при сільськогосподарських товариствах правобережної України (друга половина ХІХ — початок ХХ ст.)

Становлення наукових установ при сільськогосподарських товариствах правобережної України (друга половина ХІХ — початок ХХ ст.)

Назва:
Становлення наукових установ при сільськогосподарських товариствах правобережної України (друга половина ХІХ — початок ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,40 KB
Завантажень:
347
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Становлення наукових установ при сільськогосподарських товариствах правобережної України (друга половина ХІХ — початок ХХ ст.)


Сільськогосподарські товариства — одні з найцікавіших і водночас найменш досліджених громадських об'єднань. По суті це одна із форм галузевих асоціацій, що виникали з ініціативи приватних осіб (вчених та землевласників) і діяли за принципом саморегулювання. Уряд вживав відповідних заходів для регламентації товариств, щоб установити контроль за їхньою діяльністю. Аналіз історичних документів свідчить, що кількість добровільних сільськогосподарських громадських об'єднань із часом збільшувалася, поки, нарешті, не утворилася розгалужена система галузевих, а згодом фахових угрупувань. На початок 1915 року на українських територіях, як і на території Росії, товариства розподілялися нерівномірно. Найбільше сільськогосподарських товариств було в Полтавській губернії — 345. Південно-Західний край за кількістю сільськогосподарських товариств (159) посідав тільки 12 місце серед 50 економічних регіонів Європейської Росії.
Проте особливості Південно-Західного краю привертають увагу саме до науково-просвітницької діяльності товариств цього регіону. Визначений перелік економічних умов, особливо природно-кліматичні особливості місцевості, сільськогосподарська спеціалізація, співвідношення земельної власності, центральне економічне розташування та значення регіону, мали безпосередній вплив на процес та етапність створення мережі сільськогосподарських товариств і їхню діяльність. Адміністративна ізольованість Київського генерал-губернаторства, відсутність земського самоврядування до 1911 року, більш жорсткий контроль відносно відкриття та діяльності суспільних організацій пояснюють обмеженість до 1910 року кількості сільськогосподарських товариств. Проте відносно невеликий відсоток товариств краю мав виняткову важливість і розповсюджував своєї дії на Південь та навіть на всю Росію, що було винятковим для товариств українських губерній.
Об'єднані територіально, діючі в умовах різних ґрунтово-кліматичних зон економічно розвинутого сільськогосподарського регіону, ці товариства можна розглядати як приклад галузевих об'єднань, у структуру яких входили науково-дослідні заклади, для визначення найбільш характерних рис та особливостей розвитку аграрної науки в Україні взагалі й дослідної справи зокрема. Наукові сільськогосподарські дослідні установи могли належати тільки великим і фінансово забезпеченим товариствам. Переважно їх мали центральні товариства, що розташовувалися у столичних містах імперії. Однак і в Південно-Західному краї товариства мали наукові сільськогосподарські установи, що визнавалися Департаментом землеробства.
Першою дослідною установою Південно-Західного краю, створеною при Київському товаристві сільського господарства, було Деребчинське дослідне поле барона А.А. Мааса (Ямпільський повіт, Подільської губернії), засноване у 1888 році. Не зважаючи на короткотерміновість існування (10 років), дослідне поле відповідало ознакам наукової установи: по-перше, його діяльність відбувалася за спланованою фахівцями програмою; по-друге, наукова значимість установи була визнана Департаментом землеробства, про що свідчить надання фінансових асигнувань, по-третє, фахівцями, що очолювали роботу, складалися та публікувалися щорічні звіти, тобто підводилися висновки роботи.
Наступним кроком організаційної агрономічної діяльності сільськогосподарських товариств було створення мережі дослідних полів. Наприклад, з 1901 року існувала дослідна організація Всеросійського товариства цукрозаводчиків. Досліди ставились у різних маєтках членів товариства і носили характер тривалих колективних дослідів. У Південно-Західному краї на 1915 рік 13 товариств мали по одному чи цілу мережу дослідних полів, у тому числі 4 товариства вели колективні досліди на змінних ділянках.
Постановка польових дослідів привела до необхідності проведення лабораторних досліджень. Наприкінці ХІХ ст. у Києві сільськогосподарськими товариствами було створено дві лабораторії: лабораторія Київського товариства сільського господарства (1898) та контрольна насінна і хімічна станція Південно-Російського товариства заохочення землеробства і сільської промисловості (Землеробський синдикат) (1897).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Становлення наукових установ при сільськогосподарських товариствах правобережної України (друга половина ХІХ — початок ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок