Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Пшениця. Історія культури, походження. Поширення пшениці в світовому землеробстві та Україні. Технологія вирощування ярої і озимої пшениці на Поліссі в Лісостепу та Степу.

Пшениця. Історія культури, походження. Поширення пшениці в світовому землеробстві та Україні. Технологія вирощування ярої і озимої пшениці на Поліссі в Лісостепу та Степу.

Назва:
Пшениця. Історія культури, походження. Поширення пшениці в світовому землеробстві та Україні. Технологія вирощування ярої і озимої пшениці на Поліссі в Лісостепу та Степу.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,17 KB
Завантажень:
416
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Пшениця. Історія культури, походження. Поширення пшениці в світовому землеробстві та Україні. Технологія вирощування ярої і озимої пшениці на Поліссі в Лісостепу та Степу.
У світі зернові займають величезні площі: пшениця - 216 млн. га, рис - 146,5, кукурудза - 131,5, ячмінь - 73,5 млн. га.
Україна довго була одним з постачальників зерна на європейський ринок. Та ось протягом останньої чверті двадцятого століття зерна не вистачало для забезпечення власних потреб, його закуповували близько 5 млн. т щорічно. На сьогоднішній день, у зв'язку з економічними труднощами в країні, спостерігається тенденція до зменшення обсягів виробництва. Так, у найкращий 1990 рік в Україні було зібрано більше 51 млн.т зерна, а в 1996 - лише 24,57 млн.т.
Пшениця займає перше місце в світі за посівними площами (біля 230 млн. га) і валовим збором (понад 530 млн. т). і є однією з основних зернових культур. В Україні висівають у середньому 6,5 млн. га, або 40 % площі всіх зернових.
Пшениця — одна з найдавніших і розповсюджених культур на земній культур вона була відома вже при-близно 6.5 тис. років до н. е. народам Іраку, близько 6 тис. років - землеробам Єгипту (за деякими даними навіть 10 тис. років), близько 5 тис. років — Китаю. На території СНД, зокрема сучасних України, Грузії, Вірменії, Азербайджану та Середньоазіатських ре-спублік, її почали вирощувати у 4- З тисячоліттях до н.е.
Місцем походження пшениці "більшість дослідників вважають степовій напівпустельні райони Ази (Іран, Ірак, Закавказзя). З Азії пшениця приблизно 5 — 4 тис. років тому потрапила в Європу, Польшу, Угорщину, Чехію, Словаччину, Румунію, Болгарію. У пів-денній Африці, Америці, Австралії вона з'явилася лише у XVI - XVIII ст. Тепер озима пшениця є основною продовольчою культурою більшості європейських країн, США, КНР, Японії. В СНД (Росії, Ка-захстані) та Канаді переважають посіви ярої пшениці, в Україні - озимої.
Загальна посівна площа озимої пшениці у світі становить тепер близько 240 млн га, валові збори зерна сягають 560 млн т (1993 p.).
Серед зернових хлібів пшениця має найрізноманітніший видовий склад - біля 28 видів.
За характером звільнення зерна від квіткових лусок за звичайного обмолоту пшеницю поділяють на:
- голозерні форми (пшениця м'яка, тверда);
- плівчасті (полба, колхідська двозернянка).
За числом хромосом серед пшениць виділяють чотири генетичні групи:
1) диплоїдна - містить 14 соматичних хромосом (однозернянка культурна);
2) тетраплоїдна - 28 соматичних хромосом (тверда пшениця, двозернянка);
3) гексаплоїдна - 42 соматичні хромосоми (м'яка пшениця, карликова, спельта);
4) октаплоїдна - 56 соматичних хромосом (один вид - грибобійна пшениця).
Пшеницю кожного виду за зовнішніми ознаками колоса і зерна поділяють на різновидності. Наприклад, м'яка пшениця має дві найбільш поширені різновидності - Erytrospermum - остиста форма і Lutescens - безоста форма, які мають жовті та неопушені колоси і червоне зерно.
Різновидності поділяють, в свою чергу, на сорти.
З усіх видів пшениць найбільш поширені у сільськогосподарському виробництві пшениця м'яка (Triticum aestivum L.) - 90% усіх посівів і пшениця тверда ( Triticum durum Desf.).
За відношенням до процесу яровизації пшениці поділяють на озимі і ярі.
На основі існуючих видів і різновидностей виведено величезну кількість сортів пшениць. Так, у "Реєстр сортів рослин України за 1996 рік" внесено 74 сорти м'якої і твердої пшениць.
Біологія та агротехніка озимої пшениці
Значне поширення озимої пшениці в Україні зумовлено її біологічними особливостями.
Вимоги до тепла. Озима пшениця - холодостійка культура. Зерно може проростати за температури 1-2°С, але оптимальною для росту є температура 15-20°С. У зимовий період пшениця витримує зниження температури на глибині залягання вузла кущіння до мінус 15-18°С і навіть до мінус 20°С. Пшениця добре переносить короткотривале підвищення температури до 35-40°С, особливо за достатньої кількості ґрунтової води.
Вимоги до світла. Достатня кількість світла - необхідна умова для нормального росту і розвитку рослин пшениці та накопичення органічних речовин, що особливо важливо для успішної перезимівлі культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Пшениця. Історія культури, походження. Поширення пшениці в світовому землеробстві та Україні. Технологія вирощування ярої і озимої пшениці на Поліссі в Лісостепу та Степу.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок