Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Вплив внутрішніх факторів на ріст рослин

Вплив внутрішніх факторів на ріст рослин

Назва:
Вплив внутрішніх факторів на ріст рослин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,42 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
Вплив внутрішніх факторів на ріст рослин


Серед внутрішніх факторів, що діють на ріст рослин, дуже поширена кореляція (від лат. соггеlаtіо — співвідношення) — залежність розвитку одних частин організму або фізіологічних процесів від інших. Цей термін у біологію ввів Ж. Кюв’є, який, вивчаючи порівняльну анатомію, дійшов висновку, що на основі окремих кісток можна відтворити зовнішній вигляд і спосіб життя всього організму. Таке відтворення можливе тому, що в організмі спостерігається кореляційна залежність у розвитку і функціональній діяльності всіх органів, тому із зміною якоїсь однієї частини організму змінюються інші його частини. Пізніше виявилося, що кореляція є також одним з найпоширеніших внутрішніх факторів росту і розвитку рослин. Чим складніше організована рослина, тим складніше виявляється в ній кореляція. У деяких рослинах після видален-ня одних органів інші розвиваються краще, ніж звичайно. На-приклад, при культивуванні тютюну, щоб мати більший урожай листків, видаляють верхівки (пінцирування) і бічні бруньки (пасинкування). Види Spertocarpus утворюють дві неоднакового розміру сім’ядолі: одну велику, з якої розвивається великий листок, і другу малу, яка недорозвивається. Якщо на початку проростання насіння відрізати велику сім’ядолю, тоді мала роз-вивається у великий листок. Розвиток надземної та підземної частин також пояснюється кількісними кореляціями. Якщо над-земна частина рослини розвивається слабо, то й підземна части-на теж розвиватиметься погано і навпаки. Це, зокрема, спосте-рігається при щепленні на карликових підщепах.
Кількісні кореляції подібного роду спостерігаються також при утворенні квітів і плодів з одного боку та вегетативних органів з другого. У багатьох вищих рослин видалення всіх кві-ток та плодів приводить до сильного розвитку вегетативних частин (наприклад, резеда запашна стає багаторічною і перетворюється в кущ), у деяких сортів картоплі при зриванні кві-ток урожай бульб збільшується на 5%.
У Staphylea trifolia залежно від кількості насінин в плоді (4, 3, 2 або 1 насінина) плоди відрізняються за розміром від-повідно як 7,58; 7,09; 6,66; 5,91.
Подібні ж кількісні кореляції зустрічаються і в анатомічних показниках. Наприклад, якщо якийсь листок виросте більшим, то й провідних пучків у ньому утвориться більше і навпаки.
У деяких рослин існує так звана апікальна домінантність. Вона чітко виявляється (це вперше помітив Еррера, 1905) у хвойних порід, зокрема у ялиці й ялини. Головна гілка у них розгалужується в усі сторони радіально, а бічні ростуть гори-зонтально і розгалужуються на дві сторони (ліворуч і праворуч). Якщо ж верхівку зрізати, то 1—2 найближчі і найсильніші бічні гілки починають розгалужуватися радіально, але досить на місце зрізу нанести 5%-ний розчин гетероауксину і бічні гілки рости не будуть. У деяких рослин, наприклад араукарії, після видалення верхівки з бруньок, розташованих на нижчих ділянках стебла, утворюються пагони, один з яких виконує функцію головної осі. У соняшника також звичайно на стеблі не утворюються бічні гілки. Якщо ж відрізати верхівку рослин (кошик), то із сплячих бруньок, що містяться в пазухах окре-мих листків, розвиваються бічні пагони, які утворюють неве-ликі суцвіття.
У гороху або бобів проростає лише верхівкова брунька, яка зат-римує, проростання бічних бруньок на епікотилі і в пазухах сім’я-доль. Якщо відрізати верхню бруньку, то почнуть рости бічні. Апі-кальна домінантність трапляється також у папоротеподібних та мохоподібних. Вона характерна для стебел, бульб та коренів.
В. Вахтер (1909), досліджуючи Mriophillum proserpinacioides показав, що якщо зрізати верхівку, то найближчий до зрізу листок, якщо він ще здатний рости, піднімається вгору і черешок його стає у вертикальне положення. Так продовжується доти, поки з пазушної бруньки не розів’ється бічний пагін, який ви-конує функцію головної осі. Після цього листок переміщується у властиве для нього горизонтальне положення.
У кореня бічні відгалуження розташовані далеко від його кінчика.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Вплив внутрішніх факторів на ріст рослин

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок