Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Калина звичайна

Калина звичайна

Назва:
Калина звичайна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,61 KB
Завантажень:
327
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Калина звичайна - Viburnum opulus L.
Червона калина... Скільки тепла, ласки у цих звичних нашому серцю словах. Скільки пісень, легенд присвячено цій скромній рослині. Був звичай над могилою дівчини садити калину як символ чистоти й суму.
Калина має високі декоративні властивості. Навесні вона прикрашається квітами, восени — янтарно-червони-ми гронами плодів і листям, яке поступово червоніє. Не-дарма й зараз у багатьох селах і містах можна побачити цю красуню.
Високий гіллястий кущ (2—4 м заввишки) з сірою ко-рою з родини жимолостевих (Caprifoliaceae). Пагони зеле-нувато-сірі з супротивними великими (до 5—7 мм) брунь-ками. Листки до 10 см завдовжки, супротивні, майже голі. Пластинка їх 3—5-лопатева, з серцеподібною основою, зе-лена, з двома ниткоподібними прилистками, черешки довгі. Запашні квітки зібрані в плоскі кінцеві щиткоподібні суцвіття, крайові великі, білі, безплідні, серединні — дрібніші, двостатеві. Чашечка з п'ятьма зубчиками, ві-ночок п'ятироздільний.
Плоди — ягодоподібні червоні овальні кістянки (6,5—14 мм завдовжки і 4,5—12 мм завширшки) з твер-дою кісточкою.
Росте в підліску змішаних і листяних лісів, по берегах річок і водойм, на луках.
Кора калини містить до 6,5 % смоли, до складу якої входять органічні кислоти (мурашина, оцтова, ізовалеріа-нова, капринова, каприлова, масляна, лінолева, церотино-ва, пальмітинова), фітостеролін, ситостерин і мірициловий спирт, а також дубильні речовини (близько 2 %), флоба-фени і глікозид вібурнін. У плодах до 32 % цукрів, до З % дубильних речовин, е ізовалеріанова і оцтова кислоти, вітамін С. В насінні до 21 % жирної олії.
Рідкий екстракт і відвар кори використовують при внутрішніх кровотечах, а також як спазмолітичний і за-спокійливий засіб у гінекологічній практиці. Зовніш-ньо — для зупинки паренхіматозних кровотеч. Препарати з кори калини знижують артеріальний тиск. Плоди поси-люють скорочення серця і збільшують діурез. Вони входять у вітамінні збори. Після морозів плоди вживають в їжу як засіб від гіпертонії (початкова стадія) і кашлю.
Кору разом з квітками і плодами використовують у ве-теринарії для лікування ящура великої рогатої худоби.
Завдяки високому вмісту пектинів з плодів калини виготовляють мармелад, їх консервують, застосовують як чайно-кавовий сурогат. Можна використовувати як начин-ку для пирогів.
Крім того, плоди калини дають червону, кора — чорно-зелену фарби, придатні для фарбування вовни.
Розмножується насінням і вегетативне (паростками, відсадками, поділом куща і живцями). Всі способи прості i дають добрий результат. Зокрема, насіння після тривалої стратифікації висівають у підготовлений грунт з міжряд-дями 30—40 см. Після дворічного догляду саджанці ви-саджують на постійне місце.
Рослину вирощують у парках для створення окремих груп і живоплотів. Ціниться також як порода, що приваб-лює корисних птахів.
Кору заготовляють з молодих пагонів у квітні —* трав-ні, роблячи кільцеві надрізи, які потім з'єднують по-здовжніми. Сушать на горищах, під наметами, розстелив-ши тонким шаром.
Плоди збирають у вересні — жовтні, зрізуючи ножами або секаторами, сушать у печах або сушарках при темпе-ратурі 50—60 °С. Квітки збирають під час цвітіння і швид-ко висушують у затінку.


Обліпиха крушиноподібна - Hippophae rhamnoides L.
У Стародавній Греції обліпиха була відома як ліку-вальний засіб для коней. Використовували листя, від яких коні швидко набирали масу, а шерсть їх ставала коротшою і блискучішою. Звідси і латинська назва «гіпофе» («гі-пос» — кінь, «фаос» — блискучий).
Це — невелике (до 4 м заввишки) деревце або кущ з родини маслинкових (Elaeagnaceae), з колючими гілками, вкритими сірою корою. Молоді пагони з дрібними кулясти-ми бруньками, вкриті сріблястими, а пізніше іржаво-бури-ми лусочками. Листки лінійно-ланцетні (2—8 см завдовж-ки), цілокраї, зверху зелені, зісподу — бурувато-сріблясті, сидять зближено. Квітки одностатеві. Рослина дводомна. Тичинкові квітки буруваті, в кор.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Калина звичайна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок