Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Синюха блакитна

Синюха блакитна

Назва:
Синюха блакитна
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,72 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
????????? ???????
?? ?? ????????????
(?????? ????????,
?????? ?????????,
?????? ???????)
Синюха блакитна — Polemonium coeruleum L.
Багаторічна трав'яниста рослина з коротким товстим ко-реневищем, від якого відходять численні довгі сірувато-жовтого кольору тонкі корені. Стебло пряме, негалузисте. Листки ве-ликі, чергові, непарнопірчасті, нижні на довгих, а верхні на коротких черешках, з 15-~27 листочками. Квітки сині або синьо-лілові, великі, зібрані в китицевидне суцвіття. Плід — куляста багатонасінна коробоч-ка.
Цвіте в червні-липні, пло-ди достигають у серпні-вересні. Росте на вологих місцях, на узліссях, луках, у долинах рі-чок і балок, по берегах річок, на лісових галявинах, серед чагарників.
Збирають і заготовляють у Сибіру.
Для виготовлення ліків ви-користовують корені синюхи. Збирають їх у серпні-вересні — в період в'янення надземних частин рослини.
Корені викопують із землі, коротко обрізують всі надземні частини і швидко обмивають холодною водою. Товсті кореневища розрізують вздовж.
Сушать на вільному повітрі або в приміщенні, що добре про-вітрюється. Запах синюхи дуже слабкий. На смак вона гіркувата.
Корені синюхи містять тритерпенові сапоніни (до 30%), смоли (1,25%), органічні кислоти, ефірну і жирну олію, крохмаль.
У народній медицині синюху використовують разом з валеріа-новим коренем як заспокійливий і протисудорожний засіб при епі-лепсії і безсонні.
В 30-х роках М. М. Варлаков після експериментальних дослі-джень запропонував застосовувати настій і відвар синюхи замість імпортної сенеги як відхаркувальне. Клінічні спостереження підтвер-дили цінність препаратів синюхи, і тепер їх широко використовують при бронхіті і туберкульозі. Іншими дослідниками (В. В. Ніколаев, 1914; Г. А. Цофіна та ін., 1966) встановлено заспокійливу дію препаратів рослини. Витяжки з коренів синюхи у 8—10 разів активніші, ніж валеріани. .Препарати синюхи призначають у випадку різних психічних і нервових хвороб. Дуже ефективні настої суміші синюхи з сухоцвітом багновим при виразковій хворобі шлунка.


Шавлія лікарська — Salvia officinalis L.
Багаторічна напівкущова рослина заввишки до 70 см. Стебла сіро-зелені, галузисті, внизу дерев'янисті, вкриті тонкою сірою або бурою корою, чотиригранні, густо опушені. Листки численні, супро-тивні, довгасті, зморшкуваті, зверху темно-зелені, повстисті,, знизу сіруваті, з короткими волосками, дрібносітчастими прожилками. Квітки великі, на коротких квітконіжках, по 3—8 у кільці, зібрані в суцвіття. Віночок двогубий, фіолетово-синій. Запах, особливо при розтиранні пальцями, сильний, ароматний (мал. 140), смак пряний.
Цвіте в червні-липні.
Рослину культивують у садах, на городах, квітниках і т. д. Походить із Середземномор'я.
Райони поширення в культурі — Україна, зокрема Крим, Молдавія, Кавказ і Краснодарський край.
Для виготовлення ліків використовують листя шавлії.
Листя збирають 2 рази за літо: перший раз — на початку цві-тіння, другий — у вересні. Листки зривають вручну безпосередньо з рослини. Під час першого збирання знімають нижні листки, а восени все листя.
Сушать на вільному повітрі, розіклавши тонким пухким шаром.
У листках шавлії є велика кількість дубильних речовин, а та-кож до 2,5% ефірної олії, до складу якої входить 15% цинеолу, туйон і різні терпени. Основна дія шавлії пояснюється наявністю в ній дубильних речовин, що спричинюють в'яжучий, кровоспинний і протизапальний ефект, та ефірної олії, що викликає дезинфікую-чу дію.
Шавлія — одна з популярних лікарських рослин, відомих з дав-ніх часів. Багато грецьких поетів прославили її лікувальні власти-вості.
У науковій медицині листя шавлії застосовують тільки зов-нішньо: для примочок, припарок і полоскання, як легкий в'яжучий і пом'якшувальний засіб при запальних катарах слизових оболонок, головним чином рота, горла і зіву, а іноді прямої кишки (для клізм — відвар 1 столової ложки в 1 склянці води).
Інститут мікробіології та вірусології ім. Д. К. Заболотного АН УРСР в 1979 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Синюха блакитна

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок