Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Птахи України. Шпак звичайний.

Птахи України. Шпак звичайний.

Назва:
Птахи України. Шпак звичайний.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,25 KB
Завантажень:
334
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Птахи України. Шпак звичайний.


Шпака можна віднести до одного з найвідоміших у нашій країні птахів. В першу чергу цій популярності сприяли широкомасштабні шкільні кампанії з виробництва шпаківень, які пояснювались залучанням до охорони природи та виключною корисністю птаха для народного господарства. Серед дітей молодшого та середнього шкільного віку з усіх пернатих друзів за своєю значущістю зі шпаком може конкурувати хіба що дятел. При цьому, здається, більшість з нас частіше бачили шпаківні, ніж тих, для кого їх майстрували. Спробуємо виправити цю несправедливість й приділити більше уваги самим шпакам.
Основні характеристики.
Шпак звичайний, він же Sturnus vulgaris, - птах з ряду горобцеподібних родини шпакових, що мешкає практично на всій території Європи (крім північних районів), в Південному та Південно-Західному Сибіру, Середній та Передній Азії, Північній Африці. Наприкінці ХІХ століття його було завезено до Північної Америки, по території якої він повільно, але впевнено розселився. Взимку з північних районів ареалу шпак переміщається у південні. У разі гніздування на півдні ці птахи ведуть осілий спосіб життя. В межах України шпак не зустрічається на гніздуванні лише у високогірних районах Карпатських та Кримських гір. Зимує у південних областях країни, може залишатись до весни біля населених пунктів, розташованих північніше.
При виборі місць мешкання шпак віддає перевагу узліссям, лісостеповим та степовим ділянкам, паркам, садам, берегам річок, іноді не гидує міськими звалищами.
Шпака важко віднести до крупних птахів. Його довжина рідко перевищує 23 см, вага коливається від 68 до 79 грам. Зовнішній вигляд птаха не відрізняється витонченістю. Коротка шия переходить у масивний тулуб. Довжина хвоста незначна. Порівняно довгі ноги закінчуються пальцями з потужними кігтями. Дзьоб вузький та довгий. Все це, поряд з переважанням темних кольорів в оперенні, надає представникам виду, що розглядається, деяку непривітність. Хоча, забарвлення не завжди таке вже похмуре. Воно може залежати не тільки від життєвого циклу шпака або сезону, але й від характеру падіння світла. У шлюбний період (весною) оперення птаха має чорне забарвлення, з різноколірними (зеленими, бузковими, синіми, сизими, фіолетовими та іншими) металевими полисками і невеликими світлими плямами на кінцівках пір'я. Дзьоб яскраво-жовтий (у самки рожева основа нижньої щелепи). Із закінченням шлюбного періоду кількість, як і розміри, світлих плям значно збільшується, дзьоб темнішає. До кінця літа знову переважає чорний колір, а восени оперення знову світлішає. Пташенята та молоді птахи бурі або коричневі (верх темніший), дзьоб темно-бурий. Загалом, з орлом важко сплутати.
Особливості
Шпаки можуть влаштовувати гнізда у найрізноманітніших місцях: дуплах дерев, збільшених норах берегових ластівок, розщілинах, уступах кам'янистих обривів, під дахами домів, в щілинах глиняних споруд, може використовувати гнізда інших птахів. При всій невибагливості гніздування цього виду птахів, нерідко шпаківні, розвішені новорічними іграшками на деревах у дворах, залишаються порожніми. Не можна сказати, що шпакам не до душі подібне вирішення житлової проблеми. Але конструкція, загальні розміри, технічні параметри складових, вибір місця та деякі інші будівельно-архітектурні рішення при створенні і введенні в експлуатацію шпаківні виявляються не завжди вдалими. В деяких випадках дуже великою виявляється щільність розміщення пташиних домів. Але повернемося до їх мешканців.
Шпаки - одні з перших серед перелітних птахів повертаються навесні (у березні) на гніздування. Не випадково поява шпака після зимівлі у багатьох асоціюється з настанням справжньої весни. Спочатку вони тримаються зграями, але не забувають про пошук місця для вирощування потомства. Цим займається самець, який потім привертає до себе та знайденого гнізда майбутню дружину для того, щоб вона оцінила його вибір. Привертає за допомогою співу. А співати шпаки вміють. Нерідкі випадки, коли шпаки, об'єднуючись, відвойовують гніздо (наприклад, шпаківню) в інших видів птахів (наприклад, горобців).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Птахи України. Шпак звичайний.

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок