Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Дерева як індикатори вітрового режиму

Дерева як індикатори вітрового режиму

Назва:
Дерева як індикатори вітрового режиму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,59 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Дерева як індикатори вітрового режиму


У високогірних висотних місцевостях відбувається багато природних процесів, вивчення й аналіз яких мають важливе прикладне значення. Фітоіндикація динамічних проявів ґрунтується на виявленні й датуванні механічних пошкоджень чагарників і дерев, аналізі форми їхніх надземних і підземних частин, аналізі структури і динаміки фітоценозів. У горах із сильно розчленованим рельєфом простежується відхилення напряму і сили вітрів залежно від орографії. Карпати стоять на шляху панівних у цьому районі південних і західних вітрів. Вітер, особливо якщо він має велику силу і постійність, суттєво впливає на формування верхньої межі лісу (ВМЛ). У разі проходження повітряних течій через гірські хребти на знижених відрогах, гребенях, перевалах і сідловинах вітер досягає великої сили і є головною перешкодою для заселення цих природно-територіальних комплексів (ПТК) деревною рослинністю. Тому дерева, що ростуть у зоні ВМЛ, і можуть бути індикаторами вітрової ситуації у цьому ландшафті.
Ідея фізико-географічного підходу до вивчення лісових ПТК визначена у працях основоположника російського лісівництва Г.Ф. Морозова, який ще на початку ХХ ст. чітко сформулював географічну суть лісу: ліс – явище географічне, географічний індивідум або ландшафт. Однак, незважаючи на низку наукових праць, треба визнати, що лісу, як об’єкту географічному, приділяють недостатню увагу. Значний внесок у дослідження фітоіндикації умов середовища природних процесів у високогірних ПТК зробили російські вчені П.Л. Горчаковський і С.Г. Шиятов. Упродовж 50–80-х років ХХ ст. ці вчені провадили детальні геоботанічні дослідження в багатьох гірських регіонах Євразії, про що свідчать десятки їхніх публікацій з цієї проблематики [1]. В Українських Карпатах детальні ландшафтні дослідження з фітоіндикації динамічних проявів не проводять? за винятком досліджень С.М. Стойка і П.Р. Третяка у 80-х роках ХХ ст.
Для оцінки вітрового режиму того чи іншого ландшафту перш за все необхідні результати довголітніх спостережень на метеорологічних станціях. Проте у високогірних висотних місцевостях метеорологічних станцій практично нема, якщо не враховувати Пожижевську у ландшафті Чорногора на висоті 1430 м вище рівня моря (в.р.м.). Тому нашим завданням було проаналізувати у зоні ВМЛ значення швидкостей, напрямів вітру для районів, де не проводили метеорологічних спостережень, товщину снігового покриву, їхній вплив на формування ВМЛ в Українських Карпатах, зокрема в Чорногорі. Значення швидкостей вітру дуже важливо знати для прогнозування шкідливих природно-географічних процесів і враховувати як для правильного вибору місць спорудження лижних трас, так і для забезпечення здоров’я і життя туристів. Вітри у високогір’ї Чорногори зі швидкістю понад 40 м/с не випадкові, а простежуються кожного місяця. На станції Пожижевська в середньому за рік вітер понад 15 м/с буває 100 разів.
Є низка способів, які дають змогу визначити напрям панівних вітрів для районів, де не проводили метеорологічних спостережень. Вище ВМЛ у субальпійських ПТК трапляються тільки поодинокі купини смереки, типові для високогірних борів. У поодиноких дерев переважає прапороподібна форма крони, яка розростається тільки на завітреній стороні, що захищена стовбуром дерева. Транспірація води через голки в разі замерзлого ґрунту та сильної інсоляції може призвести до всихання дерева. На підставі власних польових досліджень і матеріалів метеорологічної станції з’ясовано, що у високогір’ї ландшафту Чорногора переважають південно-західні вітри. Особливо інтенсивні вони в листопаді–лютому, про це свідчать дані станції Пожижевська. Повалені або зламані вітром стовбури дерев здебільшого повернені кронами, куди дмуть панівні вітри. Наші дослідження в районі Туркульського кара в ландшафті Чорногора дали змогу простежити особливості вітрової ситуації в зоні ВМЛ.
Виявлено, що у цьому районі, який має різко розчленований рельєф, простежуються значні зміни напряму і сили вітру залежно від орографічних умов.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Дерева як індикатори вітрового режиму

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок