Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Біоценоз як природна система

Біоценоз як природна система

Назва:
Біоценоз як природна система
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,67 KB
Завантажень:
242
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Біоценоз як природна система


Період існування життя на Землі сягає близько 3 млрд. років, тобто становить майже 2/3 її історії. Протягом цього часу планета огорнулася за образним висловлюванням В.І.Вернадського, плівкою життя, званою біосферою. На кожному клаптику Землі, де існує життя, на суші й у воді, трапляються різні види рослин, тварин і мікроорганізмів, які в межах однієї ландшафтної зони об`єднуються в подібні угрупування лісів, лук, боліт, озер. Вони утворюють природні системи, в межах яких певним умовам місцезростання відповідають специфічний склад флори і фауни, а також мікроорганізмів, які взаємодіють між собою.
Завдяки взаємодії рослин, тварин і мікроорганізмів біоценоз стає дещо більшим, ніж просто сума складових частин. Це складне природне угрупування, яке разом зі середовищем називають плеоценом. Біологічним компонентом плеоцену є біоценоз, середовище існування якого називають біотопом.
Іншими словами, біоценоз –це своєрідна комунальна квартира популяцій. Одні популяції в цій оселі домінують, інші відіграють якусь другорядну роль. Популяція адаптується не лише до абіотичного, але й до біотичного середовища, в якому вона має як друзів, так і ворогів.
Багатокомпонентність угрупування, його властивості і значна самодіяльність видів ускладнюють визначення біоценозу, а також утруднюють їх межування.
Аналіз структури і процесів, які відбуваються в біоценозах, є предметом біоценологічних досліджень, які в сфері екології станослять синтетичний розділ, тісно пов`язаний з науками про середовище.
Визначення біоценозу
Біоценоз – це сукупність рослин, тварин і мікроорганізмів, які заселяють дану ділянку суші або водоймища і характеризуються певними стосунками між собою і пристосованість до оточуючого середовища.
Отже біоценоз – це конкретна спільність живих
організмів на певному просторі суші або акваторії. Цей простір з конкретними умовами місцезростання і є біотопом.
Визначення “біоценоз”, яке було запропоноване у 1877 р. К.Мобіусом – дослідником угрупувань устриць і взаємодіючих з ними організмів. За його словами, біоценоз – це об`єднання живих організмів, яке відповідає за своїм складом, кількістю видів і особин деяким середнім умовам середовища, об`єднання, в якому організми пов`язані взаємною залежністю і зберігаються завдяки постійному розмноженню в певних місцевостях.
Р.Дажо, аналізуючи підходи К.Мобіуса до визначення біоценозу, зробив такі зауваження.
По - перше, Мобіус відносить до біоценозу всю масу тварин і рослин, які присутні в банці з устрицями, включаючи макроскопічні і мікроскопічні форми, що є, підкреслює автор, цілком логічним.
По – друге, види, які утворюють біоценоз, пов`язані один з одним взаємозалежністю. Це відрізняє біоценоз від скупчення і від згуртування. Взаємозалежність компонентів біоценозу є такою, що зміни, які стосуються тільки одного виду, можуть відбитися на усьому біоценозі і навіть зумовити його розпад. Це не тільки паразитизм, коменсалізм, симбіоз і навіть хижацтво, але й більш складні взаємовідносини, що зачіпають значно більше форм і відбуваються на віддалі.
По – третє, біоценоз перебуває в безпосередній залежності від комплексу факторів зовнішнього середовища, тоді як згуртування являє собою закриту систему, відносно незалежну від оточуючого середовища. Існування ж скупчення залежить лише від одного фактора середовища, яким є його центр.
По – четверте, не можна погодитись з визначенням біоценозу як угрупування, що перебуває в стабільній рівновазі та стійкості в часі. Про стабільність організму можна судити, виходячи лише з масштабів людського життя. Якщо ж тривалість біоценозів оцінюють за геологічною часовою шкалою, то зникнення біоценозів буде залежати від багатьох факторів, зокрема циклічності клімату. Виділяють біоценози стійкі, тривалість яких сягає сотень років і циклічні.
З екологічної точкми зору критеріями виділення біоценозів і плеоценів є видовий склад флори та фауни, часова тривалість системи та просторових меж.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Біоценоз як природна система

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок