Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Залізодефіцитна анемія

Залізодефіцитна анемія

Назва:
Залізодефіцитна анемія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,07 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Р Е Ф Е Р А Т
на тему
«Залізодефіцитна анемія»


Визначення. Залізодефіцитні анемії (ЗДА) – анемічні синдроми, ос-новним патогенетичним чинником виникнення яких є нестача в організмі залі-за (сидеропенія, гіпосидероз). Це найбільш масове захворю-вання людства. У високорозвинутих країнах (Швеція, Вели-кобританія) 7—11% жінок дітородного віку мають залізодефіцитну анемію, прихований дефіцит заліза відзначається у 20—25%. В цілому у світі залізодефіцитні стани зареєстровані приблизно у 200 млн. людей.
Етіологія і патогенез. Залізо належить до життєвонеобхідних елементів, міститься в ядрах усіх клітин організму (целюлярне залізо) і відіграє важливу роль у біохімічних, реакціях. Як компонент гемоглобі-ну залізо бере участь у транспортуванні кисню, є кофактором гемвмісних (каталаза, цитохром С) і негемових фер-ментів (альдолаза, НАДН-дегідрогеназа). Сталий рівень заліза в організмі підтримується завдяки таким механізмам:
постійне використання і відновлення целюлярного заліза;
наявність біл-ка трансферину — носія заліза;
регуляція процесів абсорбції за-ліза: активізація при його дефіциті й пригнічення при його над-лишку.
Із 4,0-4,5 г заліза, яке міститься в організмі, тільки 1 мг бере участь в обміні із зовнішнім середовищем.
Добова потреба в залізі у чоловіків становить не більше 1 мг, жінок — 1,3—1,7 мг. Абсорбція заліза з харчових продуктів «суворо лімітована»: із 8—14 мг, які надходять в організм, всмоктується від 0,5—1,0 до 2,0—2,5 мг. Тому переважання втрат заліза над його надходженням в організм призводить до ЗДА.
Основними причинами нестачі заліза з організмі є крововтрати, підвищені витрати заліза в період вагіт-ності, лактації, статевого дозрівання, вроджений дефіцит, пору-шення абсорбції.
Найчастіше ЗДА у дорослих спричиняється крововтратами. У жінок — це передусім тривалі і значні менструальні крововтрати, при яких щомісяця втрачається від 45 мг (при об'ємі крововтрати 90 мл) до 50—250 мг заліза (при поліменореї 100—250 мл). Втрати заліза під час менструацій у здорової жін-ки становлять у середньому 15—20 мг. Таким чином, фізіологічні крововтрати у жінок можуть призвести до ЗДА за умови, що всмоктується недостатня кількість заліза, яка необхідна для поповнення його запасів в організмі.
Друге місце серед причин ЗДА посідають кровотечі зі шлунково-кишкового тракту. Виникають вони пере-важно у чоловіків при виразковій хворобі, пухлинах, ангіомах різних відділів кишок. Крім цього, причиною крововтрат у чоло-віків є ерозії слизової оболонки шлунку та стравоходу, при грижах стравохідного отвору діафрагми.
Підвищені витрати заліза виникають у жінок під час вагіт-ності у зв'язку зі збільшенням маси еритроцитів. Уціло-му за період вагітності, пологів і лактації незворотньо втрача-ється 680-1650мг заліза (G. R. Lee,1993р.)
У дівчат в період статевого розвитку добова потреба в залізі збільшується удвічі (3 мг на добу).
Порушення абсорбції заліза можуть виникати на різних ета-пах (схема1).
Зниження утилізації заліза відзначається при недостатньому вживанні в їжу продуктів, що містять «гемове» залізо: м'яса, пе-чінки, риби.
Із м'яса (яловичина) всмоктується до 18% заліза, з печінки— 5—11%, з яєць, хліба, салату, бобів — не більше 1—3%. Сповіль-нюють всмоктування заліза фосфати, оксалати, іони кальцію, цинку, магнію, нікелю тощо (конкурують в абсорбції). Прискорюють його всмоктування амінокислоти, цитрати, фруктоза, ас-корбінова кислота (відіграючи роль лігандів).
Аліментарне залізо у вигляді тривалентного комплексу — феритину депонується крім кісткового мозку в печінці і селезінці. Рівень заліза в органах-депо, в свою чергу, регулює продукцію трансферину: при високому вмісті феритину рівень трансферину знижується, при низькому — синтез цього білка активізу-ється.
Класифікація. Виділяють наступні клініко-гематологічні форми ЗДА. (А.І.Воробйов, 1985).
Анемії дитячого віку: екзогенні (аліментарні) і ендогенні (при дефіциті заліза у матерів);
Хронічні післягеморагічні анемії (при хронічних крововтратах різноманітного генезу: у жінок внаслідок менорагії, при кровотечах із шлунково-кишкового тракту (ерозивний езофагіт при недостатності кардії чи грижі стравохідного отвору діафрагми, гострі і хронічні виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, неспецифічний виразковий коліт, кровоточивий геморой, пухлини та інші);
Анемії при підвищеній потребі чи підвищеному використанні заліза: анемії вагітних жінок та годуючих матерів, юнацькі (при швидкому рості);
Анемії при порушеннях всмоктування заліза: при ентеритах, резекції шлунка чи тонкої кишки з приводу непрохідності, пухлини та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Залізодефіцитна анемія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок