Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Історія зоології

Історія зоології

Назва:
Історія зоології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,84 KB
Завантажень:
87
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Історія зоології


Незважаючи на багатовікову історію розвитку систематики тваринних, універсальні, міжнародні правила зоологічної номенклатури, як це ні дивно, були узаконені порівняно недавно, наприкінці XIX – початку XX в. Удосконалювання й уточнення Кодексу зоологічної номенклатури продовжується дотепер.
Із шести основних видових номенклатурних позицій (родова латинська назва, власне видова назва, автор першоопису, рік публікації першоопису, бібліографічне посилання, місце знахідки типового екземпляра) чотири останніх тісно зв'язані і з історією зоології. При цьому мова йде не тільки про боротьбу за пріоритет чи першовідкривача про оцінку внеску окремого дослідника в загальну скарбничку зоологічних знань. Відкриття нових видів тварин продовжуються. Особливо багато знахідок чекає вчених у світі безхребетних. Але і серед хребетних щорічно описується близько 100 нових видів риб, виявляються нові види птахів і ссавец. Удосконалювання біохімічних, генетичних, еколого-фізіологічних, етологічних методів сучасної систематики приводить до відкриття виглядів-двійників, важко помітних на основі традиційних – морфологічних – ознак. І у всіх випадках виявлення нових видів потрібно провести їхнє порівняння з близькородинними, уже відомими тваринами, тобто звернутися до історії зоології.
Як би не прагнула наука до об'єктивності й універсальності отриманих знань, вона тісно зв'язана з історією окремих наукових шкіл, культурою і тими суспільними умовами, у яких працюють учені.
Не менш істотним може виявитися суспільно-історичний контекст, що оточував роботу того чи іншого вченого, наступність зоологічних знань.
Становлення вітчизняної зоологічної школи йшло в руслі розвитку світової науки, але при цьому визначилися і деякі своєрідні риси: специфічні об'єкти довгострокових досліджень, традиційні форми, методи, теми і райони зоологічних робіт, зв'язку науки з утворенням і практичною діяльністю.
Російська зоологія завжди була тісно зв'язана з питаннями мисливського і рибного господарства, проблемами раціонального промислу, розробкою заходів для охорони природних ресурсів. Протягом декількох сторіч вітчизняні зоологи неодноразово зверталися до вивчення бобра і соболя, кабарги і хохулі, зубра і бурого ведмедя, мамонта і стеллеровой корови. З птахів традиційними об'єктами стали хижі і гусеобразние нашої фауни, з риб – осетрові і лососеві.
Своєрідний тривалий і славний шлях був пройдений російськими зоологами-педагогами: від «Накреслення природної історії» В.Ф. Зуєва (1786) – першого вітчизняного підручника зоології, до таких книг, як, наприклад, тритомник «Систематика ссавців» В.Е. Соколова (1975–1979), двотомної «Зоології хребетних» Н.П. Наумова і Н.Н. Карташева (1979), «Загальної орнітології» В.Д. Ильичева, Н.Н. Карташева і И.А. Шилова (1982) і цілого ряду більш пізніх видань.
Нарешті, наша держава (у границях що существовали СРСР) мало видову розмаїтість ссавців, птахів і риб, що складає майже 10% від розмаїтості світової фауни в кожнім з цих класів. Відкриття (у тому числі нових для науки видів) і вивчення цієї розмаїтості стало справою життя декількох поколінь зоологів вітчизняних наукових шкіл. Робота ця продовжується і в даний час.
Значення вивчення історії окремих національних наукових шкіл підкреслював російський зоолог кінця ХІХ в. А.П. Богданов, коли писав у 1885 р.: «Дійсність же в різних культурних народів багато в чому, а особливо в подробицях світогляду і практичних нестатків, дуже різна, а тому і частки синтези наукових фактів необхідно будуть теж різні в різних країнах і мають свій особливий, властивий їм, приватний характер. Це підтверджується тим, що історію науки в кожній країні може написати тільки син її, а не сторонній гість, що не пережив у душі своєї моральну і розумову боротьбу при історичному розвитку її племінних ідеалів життя і культури, що для всесторонности людського розвитку не можуть і не повинні наділятися в одну загальмундирну, казенно-європейську форму».
Однак дотепер, незважаючи на кількаразові спроби, ми не маємо повного викладу вітчизняної зоології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Історія зоології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок