Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Біогеоценоз – жива природа певної території з одноманітним угрупуванням

Біогеоценоз – жива природа певної території з одноманітним угрупуванням

Назва:
Біогеоценоз – жива природа певної території з одноманітним угрупуванням
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
41,69 KB
Завантажень:
225
Оцінка:
 
поточна оцінка 1.0


Скачати цю роботу безкоштовно
План

1. Компоненти біогеоценозу: біотоп, простір та біоценоз

2. Біохімічні цикли, кругообіг поживних речовин у екосистемі за участю живих і неживих компонентів.

1. Компоненти біогеоценозу: біотоп, простір та біоценоз

В 1944 р. Сукачовим введений термін біогеоценоз.

Біогеоценоз - це сукупність на певному просторі земної поверхні однорідних природних явищ (атмосфери, ґрунту, кліматичних умов, рослинного, тваринного світу), поєднаних обміном речовин і енергії в єдиний природній комплекс.

Отже, під біоценозом розуміють стійку систему сумісно існуючої біоти (автотрофних і гетеротрофних організмів). Таким чином, біоценоз - це конкретна сукупність живих організмів на певному просторі суші або акваторії. Цей простір з конкретними умовами місцезростання і є біотопом.

До складу біогеоценозу входять біотоп та біоценоз.

Біотоп - однорідний за абіотичним факторами простір середовища, зайнятий біоценозом (тобто місце життя видів, організмів).

Біоценоз - це конкретна сукупність живих організмів на певному просторі суші або акваторії, що називається біотопом.

Необхідність введення поняття біогеоценоз викликана тим, що екологічна система не має просторової прив'язки (екосистемою може бути корова із мікроорганізмами, що паразитують на її тілі). Біогеоценоз - це завжди визначена окрема ділянка біосфери. З цієї точки зору біогеоценоз можна розглядати як окремий випадок, або один з видів екосистеми, який має чітку територіальну прив’язку. Поняття “біоценоз“ - умовне, оскільки поза середовищем існування організми жити не можуть, але ним зручно користуватися у процесі вивчення екологічних зв’язків між організмами.

Часто екосистему ототожнюють з біогеоценозом. І.Дедю вважає, що категорії екосистема та біогеноценоз збігаються на рівні рослинної сукупності й принципово різняться лише вище і нижче цього рівня.

Угруповання і неживе середовище функціонують разом як екологічна система (екосистема). Угрупованню відповідає термін біоценоз, а екосистемі - біогеоценоз. Таким чином накладаються не тільки два терміни - екосистема (запропонований А.Тенслі) і біогеоценоз (запропонований В.М.Сукачовим), а й два дещо різних підходи. Екосистемою, наприклад, може бути, за широким трактуванням західних учених, і океан, і крапля води. В уявленні В.М.Сукачова, біогеоценоз - це екосистема в межах конкретного фітоценозу (рис. 1).

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Біогеоценоз – жива природа певної території з одноманітним угрупуванням

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок