Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> МОЛЮСКИ

МОЛЮСКИ

Назва:
МОЛЮСКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,10 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.1

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
МОЛЮСКИ


ТИП МОЛЮСКИ
Молюски — широко розповсюджені вториннопорож-нинні безхребетні тварини. Тіло їхнє м'яке, нерозчлено-ване, у більшості воно поділяється на голівку, тулуб і ногу. Головними ознаками молюсків є наявність у більшості видів вапняної черепашки і мантії — шкіряної складки, що прикриває внутрішні органи. Порожнина рота молюсків заповнена паренхімою. Кровоносна система незамкнена.
Відомо понад 130 000 видів сучасних і приблизно стільки ж викопних видів. Молюски поділяються на класи: чере-воногі, двостулкові, головоногі.
Клас черевоногі
Це єдиний клас, представники якого освоїли не тільки водоймища, але й сушу, тому за кількістю видів молюс-ків — це найчисленніший клас. Його представники по-рівняно невеликі за розмірами: чорноморський молюск рапана до 12 см висотою, виноградний равлик — 8 см, деякі голі сігимаки — до 10 см, великі тропічні види досягають 60 см (див. мал. 95).
Типовим представником класу є великий п 'явушник, що живе в ставках, озерах, тихих заводях. Його тіло поділено на голову, тулуб і ногу, що займає всю черевну поверхню тіла (звідси і назва класу) (мал. 94).
Тіло молюска вкрито мантією і міститься в спіральне закрученій черепашці. Пересування молюска відбувається завдяки хвилеподібному скороченню м'язів ноги. На нижній стороні голови міститься рот, а на бічних сторонах — два чутливих щупальця, біля їхньої основи знаходяться очі.
Живиться п'явушник рослинною поживою. У його глотці є м'язовий язик з численними зубчиками на нижній сто-роні, ними, як терткою, п'явушник зіскоблює м'які тка-нини рослин. Через глотку і стравохід страва потрапляє в шлунок, де й починає перетравлюватися. Подальше пере-травлювання відбувається в печінці, а закінчується в ки-шечнику. Неперетравлена пожива викидається через аналь-ний отвір назовні.
Дихає п'явушник за допомогою легені — особливої ки-шені мантії, куди повітря потрапляє через дихальний отвір. Оскільки дихає п'явушник атмосферним повітрям, йому час від часу необхідно підійматися на поверхню води. Стінки легені обплетені мережею кровоносних судин (мал. 96). Тут відбувається збагачення крові киснем і виділення вуглекис-лого газу.
Серце п'явушника складається з двох камер — перед-сердя і шлуночка. З великих судин через капіляри кров потрапляє в проміжок між органами. Таку кровоносну систему називають незамкненою. З порожнини тіла кров (венозна без кисню) збирається в судину, яка підходить до легені, де вона збагачується киснем, звідки потрапляє в передсердя, потім — у шлуночок і нарешті по артері-ях — судинах, що несуть кров, збагачену киснем (арте-ріальну), потрапляє до органів.
неї, звільняється від отруйних продуктів обміну. З нирки ці речовини виводяться назовні через отвір, що знаходиться поряд з анальним.
Нервова система представлена п'ятьма парами нервових вузлів, розташованих у різних частинах тіла, від них до всіх органів відходять нерви.
П'явушники — гермафродити, але запліднення в них пе-рехресне. Яйця відкладаються на поверхню водних рослин. З них розвиваються молоді особини. Розвиток — прямий.
До черевоногих молюсків належать слимаки, які одержа-ли назву через здатність виділяти багато слизу. Черепашки в них немає, живуть на суші й у вологих місцях і живляться рослинами, грибами, деякі зустрічаються на городах, зав-даючи шкоду культурним рослинам.
До рослиноїдних черевоногих належить виноградний рав-лик (мал. 97), що також завдає шкоди сільському господар-ству. У деяких країнах його використовують в їжу.
Серед численних видів черевоногих молюсків особливо відомі завдяки красивим черепашкам — морські (цнв. мал. 98). їх використовують як сувеніри, з перламутрового шару ви-готовляють ґудзики, а з черепашки дуже дрібного молюска каурі деякі народи Африки і Азії виготовляють гроші, прикраси.
Багато черевоногих є проміжними господарями парази-тичних черв'яків.
Клас двостулкові
Виключно водні тварини. Завдяки своїй мантійній по-рожнині вони перекачують воду, вибираючи з неї поживні речовини.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: МОЛЮСКИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок