Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Динаміка вмісту 137сs в кормових рослинах борів українського

Загрузка...

Динаміка вмісту 137сs в кормових рослинах борів українського

Назва:
Динаміка вмісту 137сs в кормових рослинах борів українського
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,63 KB
Завантажень:
216
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Динаміка вмісту 137сs в кормових рослинах борів українського


Випасання молочної худоби у лісах проводиться практично на всій території Українського Полісся. Найбільш массово цей процес проходить у його північній частині де переважають трофотопи борів та суборів. В таких екологічних умовах кормові види нечислені та переважно представлені злаковими: польовиця виноградникова (Agrostis vinealis Schreb.), польовиця тонка (Agrostis tenuis Sibth.), польовиця собача (Agrostis canina L.), зиглінгія лежача (Sieglingia decumbens (L.) Bernh.), костриця овеча (Festuca ovina L.), біловус стиснутий (Nardus stricta L.). У найбільш бідних борових умовах Полісся худобою споживається навіть верес звичайний (Calluna vulgaris (L.) Hill.). Вченими [3, 4, 5] на протязі ряду років неодноразово піднімалась проблема акумуляції 137Сs рослинами із ґрунту у згаданих екотопах і вказувалось на значні рівні накопичення радіонуклідів. Тому оцінити придатність борів для випасу молочної худоби в умовах радіоактивного забруднення лісів є важливим науковим та практичним завданням.
Об’єктами досліджень слугували головні кормові види свіжих борів. Предметом досліджень була сезонна динаміка вмісту 137Сs у головних кормових видах згаданих екологічних умов. Дослідження проведені у свіжих борах на тимчасових пробних площах в кварталі № 15 Повчанського лісництва ДП «Луганське лісове господарство». Сезонна динаміка вмісту 137Сs у кожному з кормових видів вивчалася у весняний період (початок травня), і літній період (кінець червня). У кожну фенодату по кожному виду в 3-кратній повторності відбиралися зразки фітомаси, а також зразок ґрунту (методом конверта — буром, у 5-и точках, на глибину 10 см). Усі зразки ґрунту та рослинності висушували до повітряно-сухого стану. Вимірювання питомої активності 137Сs у зразках проводилося на багатоканальному гамма-спектрометрі LP-4900B «AFORA» з сцинтиляційними детекторами БДЕГ-63. Відносна похибка вимірювання згаданого показника не перевищувала 12 %. Показником інтенсивності акумуляції 137Сs рослинами з ґрунту слугував коефіцієнт переходу (КП), який розраховувався за стандартною методикою [7] як відношення питомої активності 137Сs у фітомасі (Бк/кг) до щільності забруднення ґрунту радіонуклідом (кБк/м2), тому мав загальноприйняту розмірність м2кг-110-3. Статистична обробка отриманих результатів проведена стандартними методами [6] за допомогою пакету Excel.
Дослідження показали, що у зімкнутих лісових насадженнях свіжих борів злакові види характеризуються незначним (1-5 %) проективним покриттям та невисокою біологічною продуктивністю. Їх розвиток відбувається досить повільно, саме тому раннє випасання великої рогатої худоби в умовах півночі Житомирського Полісся за відсутності злаків призводить до споживання худобою вересу — інтенсивного накопичувача
Отримані в результаті досліджень дані свідчать про те, що верес звичайний наприкінці весняного періоду і влітку, інтенсивно акумулює 137Сs із ґрунту, на це вказують доволі високі значення КП у системі «ґрунт-надземна фітомаса вересу». Відповідні середні значення КП у свіжих борах становили 10 травня — 180,50±20,63, а 20 червня на тій самій ділянці лісу — 171,28±18,55, слід відзначити, що різниця наведених середніх не є суттєвою на 95% довірчому рівні за результатами дисперсійного аналізу (Fф<<F0,95). Таким чином, правомірно зробити висновок про те, що як весною, так і влітку, не зважаючи на певне зменшення значень КП від початку вегетації до її розпалу, верес залишається дуже інтенсивним накопичувачем 137Сs, що робить недоцільним випасання худоби у свіжих борах по вересовим заростям. Про це наочно свідчать також дані, приведені у таблиці 1, а саме нормований вміст 137Сs у кормових видах. Згаданий показник при 37 кБк/м2 (1 Кі/км2) для вереса звичайного 10 травня дорівнює 6679 Бк/кг, і дещо зменшується до значення 6337 Бк/кг 20 червня. Враховуючи розробки вчених-сільгоспрадіологів [1, 2], про те, що рівні ДР-2006 (100Бк/л 137Сs) у молоці забезпечуються при надоях 7-8 л молока на корову, при цьому добове надходження 137Сs з кормами не повинно перевищувати 10 кБк/1 корову.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Динаміка вмісту 137сs в кормових рослинах борів українського

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок