Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Скоротливість

Загрузка...

Скоротливість

Назва:
Скоротливість
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,08 KB
Завантажень:
35
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Одним із важливих проявів життя є скоротливість, властива представникам тваринного і рослинного світу. В організмі людини високоорганізованих тварин і людини скоротливість притаманна в основному спеціалізованій – м’язові тканині, яку за мікроскопічною будовою поділяють на непосмуговану, посмуговану та серцеву посмуговану м’язову тканину.
Посмугована м’язова тканина входить до складу спеціальних органів руху – м'язів, які при скороченні забезпечують переміщення тіла у просторі: зміну положення окремих частин тіла відносно одна одної; зміну розмірів порожнин тіла (при диханні); зміну положення і напряму складок шкіри тощо.
Необхідно знати, що всі рухи тварин та людини є відповіддю на подразнення з зовнішнього середовища. Таким чином, м’язові рухи – один із зовнішніх проявів діяльності мозку, що найчіткіше виражено у людини з її високорозвиненою центральною нервовою системою.
М'яз, як орган. Як і кожен орган, м’яз побудований з багатьох тканин, основною з яких є м’язова. До складу м’яза входять також сполучна тканина, судини та нерви. Сполучна тканина вкриває м’яз іззовні, утворюючи пермізій, в якому іноді є невелика кількість жирової тканини. Від перимізію в товщу м’яза відходять перетинки, які “одягають” невеликі м’язові пучки. Ці сполучно-тканинні утвори називають ендомізієм. Перемізій і ендомізій формують сполучно-тканинний каркас м’яза, від якого певною мірою залежать його форма та розміри. В основному ж їх визначають функція м’яза та місце його розміщення.
За формою м'язи поділяють на веретеноподібні, квадратні, трикутні, колові, хрестоподібні тощо. за розмірами – на довгі, короткі та широкі.
Довгі м'язи (майже всі вони веретеноподібні) найчастіше розміщуються на кінцівках і за формою нагадують домову мишу, а короткі та широкі – на тулубі і голові.
Залежно від місця розташування м'язів щодо системи скелета розрізняють скелетні, суглобові та шкірні м'язи.
У більшості м'язів розрізняють черевце - найтовшу і найширшу частину та два кінці. Кінець, яким м’яз починається, називають головкою. Кожен з кінців м’яза переходить у міцний сполучно-тканинний утвір – сухожилок, яким м’яз прикріплюється до кісток. Він побудований досить складно. Так, іззовні сухожилок вкритий оболонкою – перитендинієм, що продовжується у перимізій та періост. Навколо сухожилка у деяких м'язів розташована його піхва, що побудована із зовнішнього волокнистого та внутрішнього синовіального шарів, між якими є невелика кількість синовіальної рідини. Плоский, широкий сухожилок дістав назву сухожилкового розтягу, або апоневроза.
Залежно від напряму пучків м’яза відносно сухожилка розрізняють однопері м'язи, які прикріплюються до сухожилка під кутом з одного боку; двопері, що прикріплюються до нього з обох боків, та багатопері, що розміщуються як віяло. За кількістю головок виділяють двоголові, три - та чотириголові м'язи (наприклад, двоголовий та триголовий м'язи плеча). Якщо м’яз проходить над одним суглобом, його називають односуглобовим, над двома – двосуглобовим, а якщо над трьома і більше – багатосуглобовим.
Всі вищенаведеної класифікації м'язів є морфологічними.
За функцією всі м'язи розподіляють на згиначі та розгиначі, відвідні та привідні, привертачі та відвертачі, а також м'язи –стискачі.
При рухах тіла, навіть незначних скорочується багато м'язів, але діють вони по-різному. Відповідно до цього м'язи, що здійснюють той чи інший рух, поділяють на агоністи, антагоністи, синергісти та фіксатори.
Агоніст – це м’яз чи група м'язів, які виконують необхідний рух, антагоніст – м’яз чи кілька м'язів, які протидіють цьому. Синергісти – м'язи, що сприяють агоністам, а фіксатори – ті, які виключають з руху частину скелета, непотрібну для виконання руху. Слід чітко уявляти, що кожен з м'язів тіла людини при різних рухах може бути спочатку агоністом, потім синергістом і навпаки.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Скоротливість

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок