Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Солодка гола

Солодка гола

Назва:
Солодка гола
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,11 KB
Завантажень:
286
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Солодка гола
Солодка гола (солодка голая) — Glycyrrhiza glabra L.
Синоніми: солодець, солодковий корінь (рос. солодка гладкая, солодка железистая, испанский лакричник, сладкий корень, лакричньїй корень).
Опис. Багаторічна трав'яниста рослина з родини бобових (Leguminosae) заввишки 60—120 см, з могутньою кореневою системою, що складається з товстого короткого кореневища і головного вер-тикального кореня, який досягає 4—5 м завдовжки. Від нього від-ходять численні підземні пагони — паростки, які в свою чергу утворюють корені другого і на-ступних порядків. Стебла прямі, малорозгалужені. Листки коротко черешкові, чергові, непарнопе-ристі. Квітки бувають фіолето-ві, зібрані в рідкі пазушні ки-тиці. Плід — прямий або зі-гнутий біб. Насіння нирковид-не, зеленувато-сіре. Цвіте в чер-вні— серпні, насіння дозріває в серпні — вересні.
Лікарська сировина: корені з підземними пагонами.
Поширення. Зустрічає-ться в степових, пустельних і напівпустельних районах Серед-ньої Азії, Казахстану, Півден-ного Сходу, Кавказу, на півдні Європейської частини СРСР.
Місцезростання. Рос-те в заплавах річок, по бере-гах зрошувальних каналів, во-дойм, на солонцюватих степо-вих луках.
Склад діючих речо-вин. В коренях і кореневищах міститься: 20—23% гліциризину (калієва і кальцієва солі гліциризинової кислоти), гліциризинова кислота, або тритерпено-вий сапонін; флавоноїди — ліквіритин, ліквіритозид, ліквіритигенін (4,7-діоксафлавон) і глюкоза; ефірна олія, жовтий пігмент, вітамін С і аспарагін.
Застосування. Солодковий корінь входив до складу бага-тьох лікувальних засобів з давніх часів. Препарати з коренів солодки застосовують при захворюваннях дихальних шляхів як відхарку-вальний, протизапальний і пом'якшувальний засоби. В останні роки препарати солодки з успіхом застосовують проти астми. Відвар або настій з 10 г кореня на 200 г води, сухий концентрат і рідкий екс-тракт вживають як жовчогінне, відхаркувальне, проносне. Солод-ковий корінь входить до складу багатьох ліків у суміші з іншими лікарськими рослинами (наприклад, грудного, шлункового та сечо-гінного чаїв). Порошок з солодки широко застосовують як основу для виготовлення таблеток і як засіб, що поліпшує запах і смак ліків.
З коренів солодки виготовляють ряд екстрактів, їх застосовують також і в пивоварному виробництві, при квашенні яблук. У суміші з водою корінь утворює густу піну, тому ним заряджають вогнегас-ники.
В деяких країнах корені солодки використовують для виготов-лення жувального тютюну.
Збирання. Заготівлю солодкового кореня провадять у широ-ких масштабах, йому належить перше місце серед усіх лікарських рослин, які збирають у великій кількості (в основному в районах Середньої Азії, Казахстану і Азербайджану).
Сировину солодки голої по-ставляють у багато зарубіжних країн.
Збирають корені у верес-ні— жовтні або рано навесні до початку відростання пагонів. Масове збирання в заростях провадять шляхом виорювання коренів і кореневищ тракторни-ми плугами; при рідкому тра-востої викопують лопатами. Ко-рені обтрушують, обрізають над-земну частину.
Сушіння. Викопані ко-рені просушують на відкрито-му повітрі, в довгих і вузьких буртах. Щоб сировина швидше просохла, її час від часу пере-вертають. Підв'ялені корені очи-щають від кори, складають у невеликі купки і досушують на сонці. Частину коренів заготов-ляють неочищеними.
Упаковування. Суху сировину пресують у тюки по 140—175 кг без обшивання, але обтягують залізними обруч-ками.
Зберігання. Сировину зберігають у добре провітрюваному сухому приміщенні.
Вимоги до якості. Зібрані в різну пору року корені і під-земні пагони солодки голої повинні мати такі показники: це шматки коренів і підземних пагонів циліндричної форми різної довжини, завтовшки 0,5—5 см і більше. Екстрактивних речовин у них має бути не менше 25%; вологи в цілій і нарізаній сировині — не біль-ше 14%.
Для цілої неочищеної сировини допускається (в %): золи за-гальної— 8, золи, нерозчинної в 10%-ній соляній кислоті,— 2,5; коре-нів, трухлявих на зломі, жовто-бурих, і залишків стебел — 4; домі-шок органічних та мінеральних — по 1.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Солодка гола

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок