Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ, ГІГІЄНА ШКІРИ

БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ, ГІГІЄНА ШКІРИ

Назва:
БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ, ГІГІЄНА ШКІРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,21 KB
Завантажень:
31
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат з біології
Шкіра
БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ, ГІГІЄНА ШКІРИ


Шкіра — зовнішній покрив тіла, площа якого в до-рослої людини становить 1,5—2 м2. Шкіра являє собою величезну рецепторну поверхню, яка забезпечує дотика-льну, температурну й больову чутливість, перешкоджає проникненню мікробів і отруйних речовин в організм, запобігає механічному пошкодженню тканин і органів, що лежать під нею, виконує функцію регуляції тепла, виді-ляє шкідливі для організму продукти обміну речовин.
Шкіра складається з двох шарів: надшкір'я, або зовнішнього шару, і власне шкіри — внутрішнього шару (мал. 161). Надшкір'я, або епідерміс, — поверхневий шар шкіри епідермального походження, утворений багатоша-ровим епітелієм.
Клітини епітелію зовнішнього шару ороговівають, злущуються під впливом зовнішнього середовища й по-стійно замінюються новими за рахунок клітин глибокого шару, що безперервно розмножуються. Клітини епітелію містять пігмент, що визначає колір шкіри. Під впливом сонячних променів пігментація збільшується, і загоріла шкіра захищає організм від надмірних світлових впливів. Власне шкіра, що залягає під епідермісом, утворена воло-книстою сполучною тканиною з безліччю еластичних во-локон. У ній знаходяться кровоносні й лімфатичні судини, нервові рецептори, сальні й потові залози, волосяні сумки. Протоки сальних залоз відкриваються у волосяні сумки,
виділяючи шкірне сало, що служить змазкою волосся - шкіри й перешкоджає розвитку мікробів. Потові залози виділяють піт, який при випаровуванні охолоджує орга-нізм. До складу поту входять сечовина, солі та інші речовини.
Волосся й нігті належать до похідних шкіри. Корені, волосин — волосяні цибулини, звідки вони безперервно ростуть, — лежать у волосяних сумках, розташованих j власне шкірі. Волосся містить пігмент, що обумовлює їж забарвлення. До волосяних сумок прикріплюються м'я-зи, які піднімають волосся. Скорочення гладких м'яза шкіри веде до появи на них при охолодженні дрібних гор-биків («гусяча шкіра»). Це збільшує теплоутворення. НІ пальцях ніг і рук є пластинки з рогових лусочок епідермі-су — нігті. Нігті несуть захисну функцію, прикриваюча кінчики пальців, поверхня яких найбільш чутлива.
Підшкірна жирова клітковина запобігає охолодженю організму, пом'якшує удари і є місцем відкладеш жирів.
Чутливість шкіри до дотиків, болю, холоду й обумовлена наявністю безлічі спіралізованих рецеп Це допомагає організму сприймати навколишнє середовище й краще реагувати на зміну його умов.
Урівноваження процесів утворення і віддачі теплі І організмі називають теплорегуляцією. В утворенні та тепловіддачі бере участь ряд органів: печінка, м'язи кровоносні судини, легені й шкіра.
Утворення тепла йде в різних органах, особливо інтенсивно — у печінці й м'язах. Найгарячішим органом нашого організму е печінка (її назва походить від слова “пекти”
При зниженні температури зовнішнього середовища значна частина тепла виробляється в печінці. Інтенсивність тепловіддачі змінюється при перерозподілі крові численних кровоносних судинах шкіри. На холоді кровоносні судини рефлекторно звужуються й велика кі-ль крові потрапляє в судини внутрішніх органів, що сприяє збереженню в них тепла. При підвищенні темпе-ри навколишнього середовища кровоносні судини шкіри рефлекторно розширюються, через них протікає це крові й тепловіддача збільшується. При інтенсивній фізичній роботі організм звільнюється від надлишку тепла не тільки через судини шкіри, що розширилися, але шляхом випаровування поту з її поверхні. Жирове змазка поверхні шкіри й підшкірна жирова клітковина перешкоджають надлишковому надходженню тепла або холоду ззовні та надмірній втраті тепла. Таким чином, шкіра разом з іншими органами бере участь у підтриманні постійної температури тіла людини — 36,6°С, яка не зале-зь від морозу, літньої спеки, відпочинку чи роботи.
Беручи участь у теплорегуляції, шкіра відіграє велику роль в обміні речовин і енергії. Під час тяжкої фізичної роботи обмін речовин, а отже, і утворення тепла, збільшується в декілька разів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: БУДОВА І ФУНКЦІЇ ШКІРИ, ГІГІЄНА ШКІРИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок