Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Етапи індивідуального розвитку (онтогенезу) організмів

Етапи індивідуального розвитку (онтогенезу) організмів

Назва:
Етапи індивідуального розвитку (онтогенезу) організмів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,73 KB
Завантажень:
470
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.2


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Етапи індивідуального розвитку (онтогенезу) організмів


Онтогенез (від грец. онтос — існуюче та генезіс — походження) - це індивідуальний розвиток особини від її зародження до смерті. У різних груп організмів онтогенез має свої особливості, які, зокрема, залежать від способу розмноження. В одноклітинних організмів он-тогенез збігається з клітинним циклом.
Тривалість онтогенезу може бути різною. Наприклад, секвоя може жити понад 3 000 років, деякі види черепах живуть до 150 років, білу-га (представник осетероподібних) — до 100 років. З безхребетних тва-рин значна тривалість життя спостерігається у деяких молюсків, чле-нистоногих (наприклад, у річкового рака — до 20 років).
При вегетативному розмноженні онтогенез зводиться до диференціації клітин і органів багатоклітинного зачатка (певного фрагмента, бруньки тощо) та росту. Під час нестатевого розмноження спорами у рослин та грибів під їхніми оболон-ками єдина клітина ділиться на багато дочірніх (зародкова меристема рослин, подібна сукупність клітин грибів). Згодом спора або проростає у багатоклітинну нитку (нитчасті водорості, міцелій грибів, протонема - ниткоподібне утворення у мохів, або з неї розвивається заросток (папороті, плауни, хвощі). При статевому розмноженні вихідною стадією онтогенезу є зигота (при партеногенезі - незапліднена яйцеклітина).
Онтогенез поділяють на ембріональний та постембріональний періоди.
Ембріональний (зародковий) період - це час, коли новий ор-ганізм (ембріон) розвивається всередині материнського організму або всередині яйця, насінини тощо. Він завершується народжен-ням (вилупленням, проростанням).
Постембріональний (післязародковий) період триває від момен-ту народження (виходу із зародкових оболонок, покривів насінини) і три-ває до моменту набуття організмом здатності до розмноження.
В організмів деяких видів після розмноження настає смерть (комахи-одноденки, лососеві риби — кета, горбуша тощо). В інших організмів (більшість хребетних тварин, річковий рак, деякі кома-хи, павукоподібні, молюски, багаторічні рослини тощо) здатність до розмноження зберігається певний час - період статевої зрілості. Після її втрати смерть у таких організмів настає не відразу, а через деякий час (від кількох днів у комах до кількох років і десятків ро-ків у великих ссавців, дерев тощо). Цей час називається періодом старіння, коли знижується рівень обміну речовин, відбуваються необоротні зміни в організмі, які, врешті-решт, призводять до смерті. Проблеми старіння у людей вивчає наука геронтологія (від грец. геронтос - дід, старий).
У вищих рослин всі вказані етапи онтогенезу відрізняються від тва-ринних, їхня зигота внаслідок поділу продукує зародкову меристему, з якої формується зародок. Він складається із зародкових корінця та пагона, який несе зародкові листочки (сім'ядолі). На верхівці зарод-кового пагона розташована твірна тканина (брунечка). Проростаю-чи, ці структури дають початок відповідним органам дорослої росли-ни. У вищих спорових рослин зародок розвивається із зиготи, захищеної стінками архегонія. У голонасінних і покритонасінних зародок є скла-довою частиною насінини, яка вкрита покривами (шкіркою) і містить запас поживних речовин (мол. 59). Ви вже знаєте, що насіння форму-ється після запліднення з насінного зачатка.
Ембріональний розвиток, або ембріогенез, тваринного орга-нізму починається з дробіння зиготи. Дробіння — це ряд послідов-них мітотичних поділів зиготи або партеногенетичної яйцеклітини, за якого утворені клітини (бластомери) в інтерфазі не ростуть, і тому їхні розміри зменшуються після кожного поділу.
Лінії, які розділяють бластомери, називають борознами дробін-ня. Процес дробіння завершується утворенням бластули (від грец. бластос — заросток, зародок) (мол. 61), яка є наступною стадією ем-бріогенезу. Вона має вигляд порожнистого утвору різної форми, стін-ки якого складаються з одного шару бластомерів.
У частини тварин (деякі кишковопорожнинні, плоскі черви, членистоногі, біль-шість ссавців) внаслідок дробіння утворюється стадія морули (від лат.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Етапи індивідуального розвитку (онтогенезу) організмів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок