Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Клас Рептилії

Клас Рептилії

Назва:
Клас Рептилії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,30 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
Клас Рептилії


План:
Загальна характеристика плазунів.
Зовнішня будова плазунів.
Внутрішня будова плазунів.
Сезонні явища плазунів.
Роль плазунів у природі та житті людини.
Охорона плазунів.


Яких тварин відносять до плазунів? Плазуни - холоднокровні наземні хребетні тварини, розмноження і розвиток яких пов'язані із суходолом. Більшість видів веде наземний спосіб життя, але деякі з них перейшли до існування в прісних водоймах і навіть морях (вторинноводні тварини, як-от: крокодили, морські змії та черепахи). Відомо близько 8 тис. сучасних видів плазунів (в Україні - 21 вид), які поширені на всіх континентах, окрім Антарктиди.
Зрілі яйця плазунів оточені яйцевими і зародковими оболонками. Вони захищають зародок, забезпечують його газообмін та постачають воду. Тому яйця плазунів, на відміну від ікри риб і земноводних, можуть розвиватися на суходолі.
Які особливості зовнішньої будови та покривів плазунів? Тіло плазунів поділене на голову, тулуб і хвіст (мал.1). На відміну від земноводних, вони мають чітко означену шию. Кінцівки розташовані по боках тулуба, внаслідок чого тіло торкається землі - «плазує», звідки й походить назва класу. Але в багатьох видів (наприклад, змій, деяких ящірок) кінцівок немає або вони дуже малі. Пальці плазунів мають кігтики.
Зовнішній шар покривів плазунів, на відміну від земноводних, роговіє. Шкіра суха, майже не має залоз. Вона вкрита роговими лусками, щитками або пластинками - похідними покривного епітелію. Такі покриви захищають тварин від механічних ушкоджень та зайвих втрат вологи, що дуже важливо для існування в посушливих умовах.
Щільний покрив заважає росту плазунів, тому він супроводжується періодичним линянням: тварина росте, поки не зроговів новий покрив.
Які особливості внутрішньої будови та процесів життєдіяльності плазунів? Скелет плазунів (мал.2) має подібний до земноводних план будови, але відрізняється низкою особливостей. Так, їхній хребет майже повністю костеніє, диференційованіший і складається з п'яти відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового та хвостового. Шийний відділ утворений кількома хребцями, які забезпечують значну рухливість голови.
1 - голова;
2 - шия;
3 - тулуб;
4 - хвіст;
5 - парні кінцівки;
6 - слуховий отвір;
7 - око;
8 - рот;
9 - ніздрі
Мал. 1. Зовнішня будова ящірки
1 — череп.
Відділи хребта:
2 — шийний;
3 — грудний;
4 — поперековий;
5 — крижовий;
6 — хвостовий;
7 — стопа;
8 — кисть;
9 — лопатка
Мал. 2. Будова скелета ящірки
До грудних і поперекових хребців приєднуються добре розвинені ребра. У плазунів є справжня грудна клітка, утворена грудними хребцями, ребрами та грудною кісткою. Скелет кінцівок та їхніх поясів має приблизно таку саму будову, як і у земноводних. Череп плазунів майже повністю кістковий. У черепах та крокодилів є кісткове піднебіння, яке відокремлює ротову порожнину від носової. Це дає змогу тваринам дихати, коли рот заповнений їжею.
Мускулатура плазунів більш диференційована, порівняно із земноводними. З появою справжньої грудної клітки з'являються міжреберні м'язи, які забезпечують дихальні рухи.
Травна система плазунів (мал.3) трохи складніша, ніж у земноводних. Слина, яку виробляють слинні залози, містить травні ферменти. Зуби у більшості плазунів однакові, без коренів. Ними тварини лише захоплюють та утримують їжу. Кишечник відкривається, як і в земноводних, у клоаку. У плазунів є невеличка сліпа кишка - відділ кишечнику, в якому їжа перетравлюється за допомогою симбіотичних мікроорганізмів.
Видільна система - це нирки та сечоводи, які відкриваються у клоаку, а також сечовий міхур.
Кровоносна система плазунів за будовою загалом подібна до кровоносної системи земноводних, але має і певні відмінності. Так, хоча серце плазунів трикамерне, але у шлуночку є неповна перегородка, що частково перешкоджає змішуванню артеріальної та венозної крові. А у крокодилів серце взагалі чотирикамерне. Як і земноводні, плазуни належать до холоднокровних тварин.
До органів дихання плазунів (мал.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Клас Рептилії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок