Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Щодо розмноження деяких представників роду Gentiana L.

Щодо розмноження деяких представників роду Gentiana L.

Назва:
Щодо розмноження деяких представників роду Gentiana L.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,54 KB
Завантажень:
462
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Щодо розмноження деяких представників роду Gentiana L.
Gentiana L. - типовий вид родини Gentianaceae Juss, який налічує близько 300 видів традиційних рослин, поширених у гірських і рівнинних районах на усіх континентах, крім Африки.
Найбільше різноманіття видів роду України характерне для Карпат і прилеглих до них територій, де трапляються 13 видів Gentiana L. Вісім з них є вузько ареальними європейськими видами, що у межах Центральноєвропейської провінції зростають на межі свого ареалу. З віддаленням від гірських районів кількість представників даного роду різко зменшується. Більшість видів роду флори України є цінними лікарськими та декоративними рослинами, що знаходяться під загрозою зникнення внаслідок безконтрольного використання їх природних запасів.
Gentiana asclepiadea L. - один із найбільш поширених видів тирличів. Наші дослідження підтверджують літературні дані (Чопик, 1967; Малиновський, 1980) про поширення Gentiana asclepiadea на висотах від 400 до 1800м н.р.м. У Передкарпатті ми зустрічали невеликі популяції цього виду у Калуському районі (Блюдниківське та Войнилівське лісництво). На північних схилах г. Пожижевська (1400м) спостерігалися великі популяції тирличу ваточниковидного, що нараховували 50-60 особин. Вегетаційний період цієї рослини становить 200 діб. Цвітіння розпочалося у першій декаді серпня та продовжується 30 - 35 діб. Насіння достигло наприкінці вересня. Коефіцієнт насіннєфікації становив 32 - 39%. Маса 1000 штук насіння - 13,2г. Спостереження за популяціями Gentiana asclepiadea велися протягом останніх чотирьох років. Популяція даного виду на узліссі становила у 2002р. - 12 особин, у 2003р. – 18ос, 2004р. – 22ос; у 2005р. – 30ос.
Популяції Gentiana lingulata C.A. Agardh є невеликими (5-10 особин). Ми зустрічали тирлич язичковий на царинках (сінокісних луках) в околицях с. Ворохти Яремчанського району та на г. Говерла. Причиною зменшення популяції є сінокосіння у період квітування рослин.
Gentiana cruciata L. – представник західно – європейських степів. Тирлич хрещатий (лихоманник) нами виявлено у Коломийському та Тлумацькому районах.
У приполонинній смузі чистих смерекових лісів (Picеktum abietіs ) ми зустріли Gentiana punctata L, на північних схилах г. Говерла, 2050м.
Gentiana lutea L. – один з найбільших представників роду, досягає до 150 см висоти, з широкими листками і жовтими квітами, що зібрані на стеблі багатоярусними мутовками. На горах Шешул, Говерла ми виявили не більше одного екземпляра тирличу жовтого на 100м2 , а на хребті Ворожаска, у Горганах, на горах Стримба, Братківська – тільки поодинокі екземпляри на площі у декілька гектарів.
Для Gentiana характерний гермафродитний або двостатевий тип розмноження. Протандричною формою квіток забезпечується більш раннє функціонування чоловічої структури квітки (Gentiana excise C. Presl, G. laciniata Kit, G. lutea L.), протогінія зустрічається рідше (G. verna L.). Апоміксис (безстатево – насінний спосіб розмноження) забезпечує регулярну та достатню висоту насіннєву продуктивність, яка складає у G. asclepiadea L. - 82,5%. Роль такої системи розмноження підвищує за несприятливих умов, що сприяє реалізації потенційних можливостей зв’язуванням насіння і є одним із важливих факторів підтримання чисельності популяції рослин.
Насінне розмноження Gentiana, як правило, пов’язане з великими труднощами. Достатньо сказати, що це не вдалося навіть Кащенко (1927), Закордонцю (1946), Катіній (1965) та ін. У середині ХХ ст. проводилися роботи по створенню промислових плантацій тирличів у Ленінградській області, Gentiana вирощували на Карельському перешийку, на стаціонарі Ботанічного інституту АН СССР. Але все ж у широку промислову культуру тирличі не введені, оскільки через надто повільній розвиток їх вирощування на плантаціях нерентабельне.
Характерною особливістю більшості Gentiana є обов’язкове співіснування (симбіоз) із мікоризою певних видів грибів, без чого вони не можуть розвиватись.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Щодо розмноження деяких представників роду Gentiana L.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок