Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Білий лелека

Білий лелека

Назва:
Білий лелека
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,40 KB
Завантажень:
135
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Білий лелека


Лелека білий, чорногуз, бусол, бузько ( Ciconia ciconia), — птах родини лелекових , ряду ; гніздовий птах майже по всій Україні, крім сх. окраїн Криму і Карпат; зимує в півн. Африці. Довж. тіла до 115 см, вага до 4,5 кг; оселюється на сіль. будівлях, рідше в лісах і на луках, живиться рибами, дрібними земноводними, іноді гризунами. По всій Україні улюблений птах, з яким пов'язано багато леґенд, переказів, оп. Охороняється законом. Болотний птах з довгими ногами, довгою шиєю, великими потужними крилами і довгим дзьобом. Деякі види досягають півтора метра висоти. Дуже шанований в та в інших країнах .
Він рано прилітає весною в Україну і тому, разом із ластівкою, він ВІСНИК ВЕСНИ. Хто перший побачить весною бусля, що летить, тому ввесь рік буде щастити, і рік скоро промине.
Першого бузька вітають словами: "Стоїть бузько на воротях у червоних чоботях."
На Благовіщення бусель вже звичайно вспіває у нас або сісти на яйця, або знести бодай одне . Якщо він уже сидить на яйцях, то весна буде тепла (Ів. Біньковський в "Кіевс. Стар." , V, 99).
В Україні, як, зрештою, і в багатьох інших країнах, як , тощо, вірили, що бусель приносить щастя тій хатині, на якій зробить собі гніздо. (Проф. Сумцов у "К. Ст." , V, 504). І Д. Лепкий писав: "Це — якесь домове божище, яке зо своїм гніздом на хаті приносить всій родині щастя та багату долю" ("Зоря" , 129).
Звідси й сувора заборона руйнувати гнізда бусля:
Шануй гніздо старого чорногуза,
Він стереже І клуню і стіжок...
(Н. Филииович)
У бусель — свята птиця, забити її — злочин. Те саме було й в , , й подекуди в .
В Україні вірили також, що коли б хто наважився зруйнувати гніздо бусля, то він помстився б, підпаливши йому хату. Як подають Новосельський ("Люд України" II, 126) та П. Чубинський ("Труди..." I, 62) ніби не раз бачили, як бусель ніс головню з вогнем. На Підгір'ї запевняли навіть, що бусель може викресати вогонь своїм дзьобом, щоб помститися (Етн. Збір. НТШ V, 171). Але вірили в Україні також, що розсерджений бусель може й просто наслати на хату громову хмару (Сумцов в "К. Ст." , V, 504).
Тому виступає він у нас, як СИМВОЛ ПОМСТИ.
Був він також СИМВОЛОМ НЕПОСЛУХУ. Про його походження оповідали в Україні за , що ніби одного разу Пресвята Діва наказала служниці випрати її сорочку в морі, не зважаючи на неї. Служниця зломила заборону, і Богородиця покарала її, перекинувши її в лелеку. (Чубинський I, 62; "Малор. Преданія" 8).
За іншим варіантом в бусля було перекинено чоловіка, якому було наказано викинути торбу з гадами, не заглядаючи в неї. Чоловік з цікавости всетаки заглянув у торбу, а гади скористувалися з того й розлізлися по світі. За те зробив того чоловіка буслем, щоб він збирав їх. (Сумцов у "К. Ст." , V, 504). Те саме оповідали й на (Етн. Зб. НТШ: V, 179-80).
У , в , та в багатьох інших країнах, бусель виступає, як символ НАРОДИН і, завдяки своїй довгій шиї та незугарним ногам дуже добре прислужується карикатуристам, що малюють його з дитиною у дзьобі. В теж оповідають дітям, що дітей приносить бузько з рік, озер, ставів, — взагалі з води. З етнографічних записів, пороблених в наддніпрянській Україні, видно, що там про таку ролю бусля не знають: замість того кажуть, що дитину знайшла баба в очереті, в бур'яні, в піску, на вербі, тощо, або й мати, бродячи річкою. Бусель, як символ народження, — німецького походження. (Мат. укр. етн. НТШ, VIII. 31-32).
Натомість бусель виступає у нас, як символ ДАЛЕКИХ ПОДОРОЖЕЙ ТА МАНДРІВОК: "Облітав сердега моря й землі, як лелека" (Слов. Закревського р.). Коли діти побачать бусля, що летить у вирій, зараз же беруть паличку, чи соломку, і кидають у слід примовляючи: "Лелеко, лелеко це тобі на гніздо!" — Кажуть, що так годиться робити (Мат. У. етн. НТШ, IX, 105).
Буслі відлітають вже на (Етн. Зб. НТШ, V, 80).
Виступає у нас бусель і як символ СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ: "Бузьки жиють, як люди, громадським життям, злітаються на Спаса докупи і вибирають старшого, який їх судить, а інші карають.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Білий лелека

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок