Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Що таке тютюн?

Що таке тютюн?

Назва:
Що таке тютюн?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,78 KB
Завантажень:
155
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Що таке тютюн?
Тютюн – це однорідна рослина пасльонових, висушені листки якої після спеціальної обробки подрібнюють і використовують для куріння. До складу листків тютюну входять нікотин, білки, вуглеводи, органічні кислоти, смоли й ефірні олії (олії надають тютюну характерного запаху). Основна особливість тютну, звдяки ікй він відрізняється од інших рослин родини пасльонових, - вміси нікотину.
Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютнового диму. У чистомум вигляді це безбарвна оліїста рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, бронхів, шлунка.
Смертельна доза нікотину для людини – 50-75 мг (1 мг на кілограм маси тіла). Відомо, що кількість нікотину, який надходить із тютюнового диму в організм, становить приблизно 1/25 вмісту його в тютюні. Має значення, як часто роблять затяжки під час куріння. Якщо тютюн згоряє повільно, у дим переходить 20% ніоктину, а якщо швидко – понад 40%. Колі підлітки, ховаючись від дорослих потай гарячкою викурюють сигарету, в їхній організм надходить максимальна кількість нікотину. Викурюючи 20-25 сигарет на день, людина дістає смертельну дозу нікотину. Ви недовірливо посміхаєтесь: люди із сигаретою в зубах ідуть собі вулицею, і ніхто з них не думає помирати.
Та річ у тім, що під час куріння нікотин надходить в організм невеликими порціями. А в завзятих курців організм уже пристосувався до цієї отрути і не так бурхливо реагує на отруєння. А згадайте-но гидке відчуття, що виникло у вас, коли ви вперше зробили затяжку. Кашель, гіркість у роті, легка нудота. Усе це дуже образно описав Лев Миколайович Толстой у повісті “Юність”…
Учені встановили, що до складу тютнового дьогтю входять різні ароматичні речовини й смоли, які викликають злоякісні пухлини. Ці речовини називають канцерогенними (від латинського слова “канцер”, що означає рак). Найактивніший канцероген у природі – бенз(а)пірен, що входить до складу тютюнового дьогтю. Із 1000 сигарет можна одержати до 2 мг бенз(а)пірену. Такої кількості досить, щоб спричинити ракову пухлину в щура або кроля. Якщо вухо кроля кілька разів змастити тютюновим дьоогтем, то на цьому місці виникне злоякісна пухлина. Київський учений Ю.П. Борисюк уводив тютюнову смолу в трахею лабораторним щурам, і у тварин виник рак легень.
Вплив тютюну на дихальну систему
Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а потім – у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових звязок. Звязки потовщуються, грубшають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок. Іноді це може спричинитися до втрати професійної працездатності в співака, актора, лектора. Саме тому, не курять оперні співаки.
Слизова оболонка трахеї та бронхів вкрита клітинами, що мають війки (війковий епітелій). Внаслідок коливальних рухів війок трахея й бронхи звільняються від найдрібніших сторонніх часточок, що потрапляють туди під час дихання. Під дією тютюнового диму війки втрачають здатність коливатися. Отже, трахея й бронхи можуть очищатися від слизу й сторонніх часточок лише під час кашлю. Прокинувшись уранці, курець довго кашляє і виділяє брудне, сіре мокротиння. Є навіть такий вираз – “кашель курця”.
Внаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається хронічне запалення їх (бронхіт і трахеїт). Така слизова оболонка стає нестійкою до впливу мікробів. А тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання мають у них тяжкий перебіг. Через ушкодження війкового епітелію порушується нормальне очищення бронхів (дренажна функція бронхів), у них осідають найдрібніші шматочки кіптяви, що в є тютюновому димі. У молодою людини, яка не курить, легені рожевого кольору, еластичні, у курця вони майже чорні, “закіптявілі”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Що таке тютюн?

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок