Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Сучасна фауна черевоногих молюсків (Gastropoda) Подільскої височини

Сучасна фауна черевоногих молюсків (Gastropoda) Подільскої височини

Назва:
Сучасна фауна черевоногих молюсків (Gastropoda) Подільскої височини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,22 KB
Завантажень:
271
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Сучасна фауна черевоногих молюсків (Gastropoda) Подільскої височини


Дослідження, виконані на заході Подільської височини у другій половині XIX– XX ст. [3, 5, 7, 12], дали змогу виявити значну видову і таксономічну різноманітність черевоногих молюсків. Проте отримані різними авторами фауністичні списки досі потребують не лише узагальнення, а й верифікації частини матеріалів згідно із сучасною систематикою окремих груп молюсків [10, 14, 15, 17]. Це завдання значно ускладнене наявністю у вітчизняній малакології двох підходів до систематики прісноводних молюсків [1], які можна умовно назвати “класичним” [4] і “компараторним” [1, 8, 9]. Важливо проаналізувати також зоогеографічний склад сучасної фауни черевоногих молюсків, що дасть змогу у поєднанні з палеонтологічними даними відтворити історію її формування не лише на заході Подільської височини, а й в інших регіонах України [2].
Сучасну фауну черевоногих молюсків аналізували у межах Розточчя, Опілля, Західного і частково Північного Поділля. Видовий склад визначали на підставі ревізії фондових колекцій Державного природознавчого музею НАН України (ДПМ), власних зборів і спостережень [7], а також критичного аналізу літературних даних [3, 5, 8, 9, 12]. Нечисленні види, наведені лише за даними інших авторів, позначено у тексті зірочкою. Для прісноводних молюсків використовували “класичну” систематику, визнану у більшості країн Європи [13, 16]. Представників родини Lymnaeidae визначали за ревізією М.Яцкєвич [14], але із визнанням видової самостійності Lymnaea ovata (Drap.). Оскільки є певні розбіжності у визначенні типу ареалу для деяких видів наземних [2, 11, 15, 17] і прісноводних [4, 11, 13, 16] черевоногих молюсків, то розподіл видів на зоогеографічні групи виконували шляхом порівняння класифікацій різних авторів та з максимальним урахуванням літературних відомостей щодо їхнього географічного поширення, особливо на території колишнього СРСР [4, 6, 10].
За даними ревізії фондової колекції ДПМ (черепашкові види) та матеріалами власних зборів і спостережень (черепашкові та безчерепашкові види) на дослідженій території зареєстровано 110 видів наземних молюсків. Як свідчать літературні дані, до цього списку можна додати *Balea fallax (Rssm.) [3], *Deroceras moldavicum (Gr. et Lupu) [2], *Monachoides incarnata (Mьll.), *Cochlicopa nitens (Gal.) [5], можливо, також *Oxyloma sarsii (Esm.) [5]. У фондах ДПМ зберігаються черпашки двох згаданих вище видів (M.incarnata, C.nitens), зібрані у прилеглих до дослідженої території районах Малого Полісся. Згадки щодо наявності на заході Подільської височини [5] та загалом в Україні *Columella columella (Mart.) і *Cochlodina commutata (Rssm.) (=C.costata) потребують подальшого підтвердження з огляду на віддаленість їхніх ареалів від західних кордонів України [15] та ревізію роду Columella [17]. Згаданий для дослідженої території вид Acicula oedogyra (Palad.) [5] можна вважати синонімом або внутрішньовидовою формою A.polita (Hartm.) [15].
До голарктичних видів молюсків, зареєстрованих на заході Подільської височини, належать Oxyloma elegans (Risso), Cochlicopa lubrica (Mьll.), C.lubricella (Porro), Vallonia costata (Mьll.), V.pulchella (Mьll.), V.excentrica (Sterki), Pupilla muscorum (L.), Vertigo pygmaea (Drap.), Columella edentula (Drap.), Punctum pygmaeum (Drap.), Vitrina pellucida (Mьll.), Zonitoides nitidus (Mьll.), Euconulus fulvus (Mьll.), Deroceras laeve (Mьll.), а також борео-альпійський Vertigo alpestris Ald. Б.Покришко [17] характеризує C.edentula як європейсько-сибірський вид, правомірність синонімізації якого з північноамериканським C.simplex (Gould) потребує анатомічної перевірки. Згідно з А.О. Шилейком [10] V.pygmaea – палеоарктичний вид, який антропохорно потрапив до Північної Америки.
Група палеоарктичних видів об’єднує Vertigo antivertigo (Drap.), Discus ruderatus (Fйr.), Nesovitrea hammonis (Strцm), Deroceras agreste (L.), борео-альпійський Nesovitrea petronella (L.Pfr.), європейсько-сибірські Carychium minimum Mьll.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Сучасна фауна черевоногих молюсків (Gastropoda) Подільскої височини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок