Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> М'ЯТА ПЕРЦЕВА - Mentha piperita

М'ЯТА ПЕРЦЕВА - Mentha piperita

Назва:
М'ЯТА ПЕРЦЕВА - Mentha piperita
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,71 KB
Завантажень:
274
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
М'ЯТА ПЕРЦЕВА - Mentha piperita
Багаторічна трав'яниста опушена рослина родини губоцвітих. Стебло підведене, чотиригранне, галузисте, часто червонувате, 30— 55 см заввишки. Листки супро-тивні, короткочерешкові, яйце-видно-довгасті або ланцетні, нерівно-гостропилчасті, зісподу по жилках коротковолосисті. Квітки дрібні, майже стерильні (плоди утворюються дуже рідко), зібрані на верхівці стебла в кільця, що ут-ворюють густе, перерване лише при основі, колосовидне суцвіт-тя; чашечка правильна, п'ятизуб-часта, з десятьма поздовжніми жилками; віночок майже пра-вильний, з тупим чотири- або п'ятилочатевим відгином, черво-но-фіолетовий з білуватою тру-бочкою. Плід складається з 4 однонасінних горішковидних час-ток. Цвіте у червні — липні. Поширення. М'ята перцева в ди-кому стані не росте. Являє собою гібрид, одержаний від схрещу-вання м'яти водяної з м'ятою колосковою або зеленою. У лісостепових районах України її вирощують як ефіроолійну рослину.
Фармакологічні властивості і ви-користання. Терапевтична актив-ність м'яти перцевої зумовлена комплексом біологічно активних речовин, серед яких першочерго-ве значення має ментол, який на-лежить до групи терпенів і має притаманні цій групі речовин по-дразні, антисептичні й анестезую-чі властивості. Подразна дія мен-толу вибіркова. В першу чергу по-дразнюються терморецептори сли-зових оболонок і шкіри, й це зу-мовлює відчуття охолодження, яке супроводиться рефлекторним звуженням судин, а потім розви-вається паління, слідом за яким настає легка анестезія. Як зовніш-ній засіб настій м'яти перцевої вживають для полоскання рото-вої порожнини при поганому за-паху з рота, для ванн, обмивань і компресів при сверблячці. Терапевтичний ефект можна в цих випадках, значно посилити одночасним пероральним застосуванням настою (по півсклянки 4 рази на день). При поганому запаху з рота бол-гарські лікарі рекомендують по-лоскати ротову порожнину насто-єм м'яти на червоному вині й од-ночасно приймати цей настій усе-редину по 1 столовій ложці 2—З рази на день. Свіже листя м'яти прикладають до лоба при сильно-му головному болі, а сік із свіжого листя використовують для змащу-вання ділянок шкіри, уражених поверхневими неускладненими мікозами. І Широко використову-ється м'ята і для перорального застосування. При прийманні всере-дину препарати м'яти підсилюють секрецію травних залоз, збуджу-ють апетит, прискорюють еваку-ацію шлункового та кишкового вмісту (посилюють перистальти-ку), пригнічують процеси гниття й бродіння в травному каналі (ді-ють вітрогінне), знижують тонус гладеньких м'язів кишечника, жовчно- та сечовивідних шляхів (діють спазмолітично), посилю-ють жовчотворну функцію печін-ки і виділення жовчі у дванад-цятипалу кишку (цікаво, що жов-чогінні властивості ментолу знач-но поступаються перед жовчогін-ними властивостями еквівалент-ної кількості листя м'яти), вияв-ляють седативну і слабку гіпотен-зивну дію. Ментол викори-стовують як легкий рефлекторний судинорозширювальний засіб при стенокардії й хворобах, пов'язаних зі спазмами судин голов-ного мозку Листя м'яти входить до складу вітрогінних чаїв, потогінного чаю, жовчогінного чаю, заспокійливих чаїв, шлунко-вого чаю.
Протипоказано змащувати ментолом слизові обо-лонки носа і носоглотки у дітей, оскільки можливі рефлекторне пригнічення і зупинка дихання. З віком загроза отруєння менто-лом зменшується. Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО — настій із листя (5 г, або половина столової ложки сировини на 200 мл окропу) по половині або трети-ні склянки 2—3 рази на день за 15 хви-лин до їди; олію м'яти перцевої по 1—3 краплі на прийом як вітрогінний засіб; таблетки м'ятні по 1—2 таблетки на прийом під язик як заспо-кійливий і спазмолітичний засіб при нудоті І блюванні, спазмах гладеньких м'язів; м'ятні краплі по 10—15 крапель на прийом при невралгічних болях; ментол по 2—3 краплі 5 % -ного спир-тового розчину на грудочці цукру під язик при стенокардії та як заспокій-ливий засіб. ЗОВНІШНЬО — ванни з відвару (50 г листя на 1 відро води); полоскання настоєм листя на червоному вині (го-тують у співвідношенні 1 : 10); компре-си, обмивання І полоскання настоєм листя на воді (1 столова ложка сиро-вини на 0,5 л окропу, настоюють 1 го-дину, проціджують); олія м'яти перце-вої як освіжаючий та антисептичний засіб входить до складу полоскань, зубних порошків І паст; м'ятна вода для полоскан-ня ротової порожнини; краплі зубні — по 2—3 краплі на кусочку вати вкла-дають у дупло хворого зуба.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: М'ЯТА ПЕРЦЕВА - Mentha piperita

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок