Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення

Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення

Назва:
Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,40 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення


ПЛАН
1. Поняття про віруси, їх ознаки та практичне значення
2. Природа фагів, бактерій та їх застосування на практиці
Список використаної літератури
1. Поняття про віруси, їх ознаки та практичне значення
Віруси не можуть самостійно поширюватись у природі. Допомагають їм у цьому насамперед комахи-переносники (віроформні комахи). Фітопатогенні віруси найчастіше переносять по-пелиці, трипси, цикади, кліщі й деякі листогризучі комахи. Наприк-лад, відомо понад 200 видів попелиць — переносників 160 видів вірусів.
Розрізняють два способи перенесення вірусів комахами: меха-нічний і біологічний. При першому способі в ротовий апарат комахи під час живлення разом з поживними речовинами з клітин листя потрапляють і віруси, які вона переносить на здорові рослини. Біологічний спосіб дещо складніший. Після того як вірус через ротовий апарат потрапив до організму комахи, він проходить там інкубаційний період, розмножується і лише після цього комаха протягом тривалого часу може заражати здорові рослини.
Для багатьох вірусів рослин характерний ґрунтовий спосіб поширення, їх поширюють нематоди, які пошкоджують кореневі си-стеми хворих і здорових рослин, а також гриби. Наприклад, гриб ольпідій капустяний може поширювати вірус некрозу тютюну за до-помогою своїх зооспор. Чимало вірусів передається насінням, буль-бами, коренями, цибулинами тощо. Виявлено також, що біля 50 вірусів можуть переноситись повитицею, коли цей бур'ян-паразит перекидається з хворої рослини на здорову. Слід додати, що сама людина сприяє поширенню багатьох вірусів. Це відбувається під час проведення різноманітних агротехнічних заходів: щепленні та об-різуванні дерев, пікіруванні розсади, пасинкуванні рослин тощо, ко-ли сік з випадково поранених хворих рослин потрапляє на руки, одяг або знаряддя праці робітників і переноситься у такий спосіб на пора-нені здорові рослини. Нарешті, віруси звичайної мозаїки квасолі та мозаїки в'яза можуть поширюватись разом з пилком.
Віруси тварин і людини часто поширюються як крапельна інфек-ція. Наприклад, вірус грипу найчастіше передається від хворих до здорових людей під час розмови, кашляння, чхання. Вірус сказу пе-редається зі слиною хворих тварин при укусах. Арбовіруси, що спри-чинюють жовту гарячку, і вірус кліщового енцефаліту поширюються через укуси кровосисних комах (комарів, кліщів тощо).
Віруси бактерій (бактеріофаги) поширюються в природі з вогнищ лізису різних видів бактерій. Помірні фаги поширюються прямим переходом із зараженої материнської клітини в дочірню. Отже, скрізь, де є різні види бактерій, актиноміцетів, можуть поширюва-тись і бактеріофаги, актино- і ціанофаги, що специфічно вражають їх.
Віруси заражають як вищі, так і нижчі рос-лини. Відомостей про вірусні хвороби нижчих рослин ще дуже мало. Проте потреба у широ-ких дослідженнях з цього напряму зростає. До-слідження вірусів водоростей і грибів сприятиме розробці біологічних методів боротьби із заростанням (цвітінням) штучних водоймищ, боротьбі з грибними хворобами рослин тощо.
Поки що переважну більшість вірусних хвороб досліджують на вищих рослинах, в основному на зернових, зернобобових та техніч-них культурах. Це пояснюється великими втратами, які спричиню-ють вірусні хвороби цим економічно важливим культурам. Вони не менші, ніж від грибних хвороб. Відомо, наприклад, що втрати картоплі від зараження готикою, смугастою та зморшкуватою мозаїкою сягають 50—80 %.
У літературі описано близько 700 вірусних захворювань рослин. Серед збудників цих хвороб добре вивчено понад 150. В Україні за-реєстровано понад 115 вірусів рослин. Тривалий час віруси вважа-лись високоспецифічними агентами. Тепер уже відомо, що специ-фічність їх є досить умовною. Наприклад, у літературі наводяться да-ні про те, що ВТМ уражає не тільки тютюн та деякі інші пасльонові, а й людину, а вірус гепатиту людини — лободу. Ці факти свідчать про відсутність різкої межі між вірусами рослин і тварин за специфічніс-тю.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Віруси, бактерії (фаги) та їх практичне значення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок