Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> До вивчення мезопланктону малих водойм канівського природного заповідника та його

Загрузка...

До вивчення мезопланктону малих водойм канівського природного заповідника та його

Назва:
До вивчення мезопланктону малих водойм канівського природного заповідника та його
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,62 KB
Завантажень:
247
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
До вивчення мезопланктону малих водойм канівського природного заповідника та його


Під малими водоймами ми розуміємо тимчасові, напівпостійні та невеликі постійні водойми з незначною кількістю води, частина з яких виникає періодично і порівняно швидко зникає. Навесні вони наповнюються під час танення снігу, а впродовж літа і осені — дощовою водою. Населення подібних водойм, не пов’язаних з іншими біотопами, складається з організмів, які можуть переносити значні коливання рівня води і навіть повне зникнення вологи та промерзання взимку. До найтиповіших форм належать декілька груп ракоподібних, комахи, які при висиханні водойм здатні перелітати в інші (жуки, клопи) та амфібіонтні комахи (кровосисні комарі, бабки і одноденки). Із зимуючих та нововідкладених яєць вилупляються личинки комах, більшість яких встигають пройти всі перетворення до імаго за час існування водойми. Така сама причина появи тут комарів-дзвінців, хаоборид тощо. Навіть за короткий час існування водойми ці комарі інколи встигають дати декілька поколінь; швидкість розвитку є необхідною умовою життя в періодичних водоймах. Окрім вказаних груп тварин, у малі водойми потрапляють і тимчасові мешканці, які здатні вільно пересуватись, — жаби і тритони.
Відомий ще один тип тимчасових водойм — це ефемерні водойми, які можуть виникати від снігових або дощових вод у самих різних місцях, де вода не може просочуватись вглиб. Найдрібніші калюжі — наповнені водою колії від колес, дупла дерев, заглиблення в старих пнях, пусті господарські ємкості тощо, виявляються заселеними не тільки мікроскопічними мешканцями, але й личинками комарів і мух. Дупла та заглиблення на пнях мають досить багате населення завдяки тому, що після висихання основної маси води в глибших частинах пенька деревина, перетворена на труху, ще довго зберігає залишки вологи.
Таким чином, за практичної відсутності пресу хижаків і м’ ясоїдних тварин при коротких ланцюгах живлення малі водойми можуть відзначатися досить високою біологічною продуктивністю (за рахунок масового розмноження ракоподібних та личинок комах). З іншого боку, малі водойми дуже часто є місцями масової продукції кровосисних комарів. Неоднозначність практичного значення малих водойм у житті людини вимагає вивчення їх гідрофауни та зваженої оцінки її практичного значення.
Район досліджень, матеріал і методи. Район досліджень розташований в Канівському районі Черкаської обл., (тобто знаходиться практично в центрі лісостепової зони України). У зв’ язку зі значною розчленованістю рельєфу та високим рівнем господарської освоєності земель первісні лісостепові ландшафти тут майже не збереглися. Типові природні комплекси найповніше виражені на території Канівського заповідника.
На правому березі Дніпра яскраво виражені тераси, яружно-балкові урочища, горби і „Канівські гори”. Три обстежені відкриті малі водойми знаходяться на цьому березі під кручами Канівських гір, а одна (затінена) — в кінці яру, на виході до Дніпра. Лівий берег низинний, заплава густо розчленована старицями, озерами, рукавами та потоками. Тут були обстежені дві відкриті малі водойми перед Зміїними островами та чотири затінені (переважно напівпостійні водойми), наповнені атмосферними опадами, багаті на органіку (листовий опад) та порослі по берегах вищою рослинністю, розміщені в пониженнях рельєфу в лісовій частині урочища «Зміїні острови« Канівського природного заповідника.
Матеріал збирали протягом травня-червня 2004 р. стандартними гідробіологічними методами (фотокювети, сачки, планктонне сито). Частину гідробіонтів визначали відразу після збору, а решту матеріалу фіксували у 10%-ному розчині формаліну. Визначення проводили за визначниками [1, 2].
Дослідження виконані в рамках науково-дослідної програми Міністрства освіти і науки України, № Ф7/317-2001.
Результати та їх обговорення. У десяти обстежених водоймах визначено 25 видів тварин з двох типів — коловерток та членистоногих (табл.).
Видове різноманіття та щільність гідробіонтів
Таксономічний
статус
гідробіонтів
Щільність гідробіонтів у водоймі (екз/л)
Відкриті водойми
Затінені водойми
1п
2п
3п


9z
?
Rotatoria
Brachionus calyciflorus Pallas
-
3
-
-
-
-
-
-
-
-
3
Keratella quadrata O.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: До вивчення мезопланктону малих водойм канівського природного заповідника та його

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок