Головна Головна -> Реферати українською -> Бухгалтерський облік -> Управлінський облік і бухгалтер — єдність чи несумісність?

Управлінський облік і бухгалтер — єдність чи несумісність?

Назва:
Управлінський облік і бухгалтер — єдність чи несумісність?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,00 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Управлінський облік ми обговорювали вже не один раз, але це мало фрагментарний характер. А бухгалтери-практики мають багато запитань щодо засад управлінського обліку. Саме на ці запитання ми й спробуємо дати відповіді.

ЩО ТАКЕ УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК?

Назва цього обліку говорить сама за себе: зібрана інформація слугує для прийняття управлінських рішень керівниками підприємства. У класичному варіанті метою такого обліку є оптимізація витрат виробництва. Але сьогодні його функції значно розширилися, поміж іншим, він покликаний забезпечувати управлінську ланку необхідною інформацією, як ретроспективною, так і прогнозною.

Тут бухгалтери, як правило, ставлять таке запитання: чому керівник не може користуватися таким результатом бухгалтерського обліку як фінансова звітність? Відповідь є простою: даних фінансової звітності недостатньо, тому що:

• по-перше, вони мають ретроспективний характер, відповідно прогнози у фінансовій звітності не відображаються;

• по-друге, звітність складається не так часто, як того потребує управління підприємством;

• по-третє, ці дані не є комерційною таємницею, отже, у такій звітності розкривається не вся потрібна для управління інформація.

Дані управлінського обліку становлять комерційну таємницю підприємства.

А ЧОМУ САМЕ Я?

Цим запитанням бухгалтери, а особливо головні, переймаються завжди, коли керівництво вимагає від них управлінської інформації.

Передусім зазначимо, що право керівника самостійно визначати потребу управлінського обліку, його форми та суб'єктів передбачене Законом про бухоблік. Крім того, у кваліфікаційних характеристиках головного бухгалтера прямо передбачено такий обов'язок як розроблення системи та форм управлінського обліку.

Таким чином, для того щоб організувати управлінський облік на підприємстві, слід виконати такі дії.

1. Зафіксувати в наказі факт ведення управлінського обліку. Досить часто відповідний пункт є в наказі про облікову політику. З вимог Закону про бухоблік випливає, що управлінський облік не є елементом облікової політики, яка спрямована на складання фінансової звітності. На думку автора, організацію управлінського обліку доцільно передбачити в окремому наказі, адже наказом про облікову політику можуть скористатися аудитори або представники податкових органів. Отже, вони можуть побачити інформацію щодо управлінського обліку.

2. Закріпити за фахівцями певні ділянки роботи у відповідних посадових інструкціях. Як правило, обов'язки щодо організації управлінського обліку покладають на головного бухгалтера.

На підставі посадової інструкції та з огляду на побажання керівництва розробляють форми управлінського обліку та періодичність їх подання, що їх доцільно затверджувати у вигляді додатків до відповідного наказу.

Самі обов'язки щодо заповнення управлінських форм покладають на рядових працівників бухгалтерії, які відповідають за певні ділянки обліку , або працівників інших структурних підрозділів, наприклад, фінансового або планового відділу.

Зазначимо, що суб'єктом управлінського обліку може бути не лише найманий працівник підприємства.

ОБ'ЄКТИ УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ

Досить часто, аби дати відповідь на запитання, поставлені керівництвом, бухгалтерові доводиться опрацьовувати дані, що лежать у площині управлінського обліку. Розглянемо запитання, найбільш типові для підприємств сфери торгівлі.

Працівники якого підрозділу заслуговують на премію за результатами роботи за рік?

У цьому випадку бухгалтеру доцільно визначити ефективність функціонування підрозділів підприємства. Варто пам'ятати, що всі підрозділи підприємства умовно можна поділити на дві групи:

• перша генерує доходи та грошові надходження; до цієї групи належать магазини, склади тощо, тобто місця продажу товарів;

• друга не генерує доходів та безпосередньо «не заробляє» грошей, а включає в себе адміністративний апарат (у тому числі бухгалтерію) та інші допоміжні підрозділи.

Отже, критерії ефективності підрозділів є різними.

Для першої групи ілюстративним показником може бути щоденний товарообіг на одного працівника з урахуванням кількості відпрацьованих днів та специфіки продажу товарів. На практиці деякі фахівці оцінюють результативність роботи, наприклад, відділів магазину за заробленим прибутком чи рентабельністю. При цьому розподіляють адміністративні витрати між доходогенеруючими підрозділами, беручи за базу розподілу обсяг товарообігу, заробітну плату працівників відповідних підрозділів тощо. На думку автора, це не зовсім обґрунтовано, адже, скажімо, продавці не формують ціну продажу та асортимент товарів і не можуть впливати на величину адміністративних витрат. Вони тільки можуть якісно обслуговувати клієнтів, тим самим збільшуючи обсяг товарообігу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Управлінський облік і бухгалтер — єдність чи несумісність?

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок