Головна Головна -> Реферати українською -> Бухгалтерський облік -> Вплив адміністрування податків на ефективність функціонування податкової системи

Вплив адміністрування податків на ефективність функціонування податкової системи

Назва:
Вплив адміністрування податків на ефективність функціонування податкової системи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
64,86 KB
Завантажень:
240
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Фіскальна ефективність податків як їхня спроможність наповнювати бюджет піддається впливу багатьох чинників. У ході наукових досліджень останніх часів прийнято було звертати більше уваги на здатність забезпечувати доходи бюджету, закладену самим внутрішнім механізмом розрахунку того чи іншого податку. До цього додавалися ряд зовнішніх чинників, що впливали на зміну бази оподаткування. Однак значною мірою розміри акумульованих сум залежать від суб’єктивної діяльності державних органів, відповідальних за справляння. Виходячи з цього, потребує дослідження вплив адміністрування податків на фіскальну ефективність податкової системи.

Питанням підвищення ефективності податкової системи в Україні присвячено досить багато праць науковців. Серед них особливо слід відзначити монографії А.М. Соколовської „Податкова система України: теорія та практика становлення”, П.В. Мельника „Розвиток податкової системи в перехідній економіці”, Ф.О. Ярошенка „Трансформація державної податкової служби України” та ін.

Однак питання дослідження впливу саме підсистеми адміністрування податків на ефективність податкової системи вітчизняними науковцями поки що не виокремлювалося. Останнє і визначає мету даної публікації.

На ефективності податкової системи позначається як стан її ж внутрішніх складових, так і зовнішнє середовище. До зовнішніх чинників слід, на нашу думку, відносити:

– загальний стан економіки країни;

– структурні зрушення в економіці;

– спрямованість соціальної та економічної політики уряду;

– стан і структуру державного управління;

– стабільність внутрішньої політичної ситуації;

– популярність влади та оцінку її рішень підданцями;

– взаємовідносини із сусідніми державами;

– культуру та звичаї народу;

– природнокліматичні зміни та надзвичайні ситуації.

Серед внутрішніх чинників, здатних справити потужний вплив на зміну ефективності системи оподаткування, перш за все слід виокремити стан її власних складових:

– логічність податкового законодавства;

– узгодженість законодавчих і нормативних актів;

– стабільність податкового законодавства;

– оптимальність структури органів, які адмініструють податки;

– обґрунтованість методики адміністрування податків та її адекватність економічним реаліям;

– урегульованість питань взаємовідносин з платниками.

Як бачимо з наведеного, добра половина внутрішніх чинників ефективності податкової системи відноситься до підсистеми адміністрування податків. Від обґрунтованості методики адміністрування та її адекватності економічним реаліям часу залежить здатність держави контролювати дотримання законодавства своїми підданцями, регулювати економічні процеси та безпомилково визначати вектори своїх рішень у галузі оподаткування.

Від урегульованості взаємовідносин з платниками значною мірою залежить успішність податкової політики держави та сприйняття відповідних урядових рішень. Ступінь наповнення бюджету, мабуть, найменше визначається можливостями силового тиску державних органів управління. Натомість, розуміння платниками необхідності сплати та психологічна готовність віддавати державі визначену частину належних їм коштів дозволяють без особливих проблем забезпечувати потреби фіску.

Однак виміряти вплив адміністрування податків на ефективність системи оподаткування надзвичайно важко, а за деякими напрямами й неможливо. На нашу думку, існує два аспекти такого впливу, що можуть бути проаналізовані в цифровому вимірі:

– затратність підсистеми адміністрування податків;

– ефективність контролюючого впливу підсистеми адміністрування податків.

Щодо першого, то необхідно зазначити: ще А. Сміт, формулюючи принципи оподаткування, загострив увагу на необхідності витрачання якомога меншої суми коштів на потреби забезпечення власне системи справляння. Чим більше держава витрачає на утримання фіскальних служб, тим меншим є чистий фіскальний ефект оподаткування. У зв’язку з викладеним, пропонуємо запровадити розрахунки та аналіз коефіцієнта затратності підсистеми адміністрування податків. Динаміка цього показника свідчитиме про напрям впливу відповідної підсистеми на ефективність податкової системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Вплив адміністрування податків на ефективність функціонування податкової системи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок