Головна Головна -> Реферати українською -> Бухгалтерський облік -> Проблеми взаємодії платників і податківців: інституційний аспект

Проблеми взаємодії платників і податківців: інституційний аспект

Назва:
Проблеми взаємодії платників і податківців: інституційний аспект
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,31 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Ухилення від сплати податків, зборів, штрафів та обов’язкових платежів стало нормою поведінки багатьох суб’єктів економіки в Україні і в країнах пострадянського простору. Що стосується такого феномену в світовій економіці, то за оцінками державної податкової служби США у деклараціях американських платників в окремі роки не вказується до 10 % врахованих особистих доходів, які підлягають оподаткуванню, а італійські платники податків взагалі приховують від п’ятої до четвертої частини оподатковуваного доходу.

На відміну від західних країн, де відсоток неплатників майже стабільний, в Україні така ситуація значно гірша. Масштаб ухилення від оподаткування має досить загрозливий характер. Про це говорив Президент України у своєму виступі на розширеному засіданні ДПА, наголосивши, що близько 50 % готівки обертається за межами банків, 40 % підприємницьких структур працюють у „тіні” [1, с. 5]. У результаті здійснення контрольних перевірок ДПА в Україні у 1998 році додатково нараховано приблизно 32,5 % фактичних надходжень платежів [2, с. 10]. Це свідчення того, що не менше ніж 24,5 % суб’єктів української економіки ухиляються від сплати податків. Анонімні опитування, що проводились міжнародними експертними групами в середовищі українських бізнесменів щодо приховування ними від оподаткування своїх доходів, показали, що у середині 90-х років приховувалося близько 40 % доходів [3, с. 2].

Фінансові санкції та пеня, які є латентним податковим інструментом уряду, суттєво збільшують доходи бюджету „за вимогою”. Так, у 1999 р. приріст надходжень податків від цих заходів ДПА становив більше 210 %, загальна сума сплачених доходів до бюджету „за вимогою” становила 4070,7 млн грн, тобто 3,2 % ВНП [4, с. 206].

З погляду інституційної теорії, виникаючий опортунізм у поведінці платників є наслідком того, що, по-перше, суб’єкти ухиляються від сплати податків тому, що їх дії у складі великих груп платників податків залишаються непомітними, не впливають на рішення інших щодо сплати податків і, як наслідок, не вплинуть на кількість наданих у розпорядження всіх і кожного суспільних благ. По-друге, прийняття рішень за правилами більшості створює об’єктивні передумови для податкової дискримінації і спонукає постраждалих платників податків до ухилення від участі у фінансуванні суспільних витрат за міркуваннями як соціальної справедливості, так і економічної ефективності.

В умовах перехідної економіки становище платників податків залежить від таких інституційних чинників, як неефективність демократичних інститутів, слабкий захист власності і контрактів, корупція, проведення фіскальної політики на користь вузьких кіл суспільства, неадекватне регулювання підприємницької діяльності тощо. За таких умов природною є реакція платників податків у вигляді опортуністичної поведінки, коли вони сприймають податки як покарання.

Проблема полягає в тому, що внаслідок погіршення сплати податків виникає ситуація соціально неефективної сталої рівноваги. Така проблема неодноразово згадувалася А. Гутником, В. Лисенком, М. Вдовиченком, П.Мельником, Д. Соколовським, А. Амошею, В. Вишневським, І. Балдрі в їх дослідженнях [див. 2, 3, 4, 5, 7, 8]. Але з’ясування стану платежів у контексті взаємодії інституту платників (суб’єктів) та інституту контролерів (податківців, державних органів) ще до цього часу залишається не досить вивченою.

У даній статті розглядаються моделі поведінки платника податків у системі взаємин „контролер – платник” в умовах трансформаційної економіки.

Спочатку розглянемо проблему взаємодії інститутів платника і державних податкових органів. Серед чинників, що мають макроекономічний характер і впливають на вартість подібної взаємодії, є розміри прихованих платежів: викритих неплатежів, величини штрафів, а також і вартість контрольних перевірок (трансакційні витрати). Вони виникають унаслідок опортуністичної поведінки платників і є витратами взаємин податківців з платниками.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Проблеми взаємодії платників і податківців: інституційний аспект

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок