Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> Cтруктура періодичної системи Д.І. Менделеєва

Cтруктура періодичної системи Д.І. Менделеєва

Назва:
Cтруктура періодичної системи Д.І. Менделеєва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,67 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Конспект уроку на тему:
Cтруктура періодичної системи Д.І. Менделеєва


1869 р. Д.І.Менделеєв, „Періодичний закон”: Фізичні та хімічні властивості елементів періодично змінюються при зростанні їх атомної маси.
Періодична система-шахово-клітинна таблиця, в якій елемент займає своє місце (це табличне вираження періодичного закону). В ПС розрізняють:
1. Періоди – це горизонтальний ряд елементів, який починається з активного металу з поступовим переходом до менш активних металів, з появою неметалічних властивостей і їх посиленням і закінчується інертним газом. Бувають короткі (1-3) і довгі або дворядні (4-7).
2. Вертикальне сімейство елементів називають групами. Групи об’єднуються за єдиною ознакою: максимальне число електронів, які можуть віддати при хім. реакції (валентні електрони). Кожна група ділиться на головну (А) і побічну (В) підгрупу. Головна – це та, верхній елемент якої знаходиться в 1 або 2 періоді. Побічна – верхній елемент знаходиться в IV періоді.
Порядок заповнення електронних рівнів:
1) Номер періоду вказує на число заповнених електронних рівнів одного атома (заповненим вважається той рівень, де є хоча б 1 електрон).
2) На зовнішньому рівні атома не може бути більше 8 електронів, а на передзовнішньому – не більше 18 електронів.
Правило Гунда: електрони розташовуються в межах одного підрівня таким чином, щоб їх сумарний спін був максимальний (в межах одного підрівня електрони намагаються зайняти максимальне число комірок).
Другою побічною підгрупою (С) назив. вертикальні пари з двох елементів, з яких 1-лантанід, другий – актинід і які винесені за межі ПС.
Загальні закономірності заповнення рівнів елементами:
1) Починається заповнення з зовнішнього рівня атома (№ періоду);
2) Кожен період закінчується 6-ма елементами, де заповнюється р-підрівень зовнішнього рівня (це не стосується 1-го періоду).
3) Атоми, в яких заповнюється d-підрівень передзовнішнього рівня називаються перехідними, а їх сукупність – вставною декадою.
Черговий електрон – це електрон, який додається до попереднього атома при збільшенні Z на одиницю. Головні підгрупи – це ті, в яких чергові електрони стають на s та р – підрівні зовнішнього рівня. В атомах В-підргуп черговий електрон стає на d-підрівень передзовнішнього рівня (10 ел-нів – 10В підргуп). У елементів других побічних підгруп чергові ел-нт стають на f-підрівень передзовнішнього рівня (14 ел-нів – 14 В підргуп).
Валентні ел-ни – це ті ел-ни, які можуть віддаватися атомами при хім.реакції.
В атомах А-підргуп валентні ел-ни знаходяться на s- (або s та р) – підрівнях зовнішнього рівня. Максимальна валентність 8.
В атомах елементів В-підгруп валентні ел-ни знаходяться до 2-х на зовн. s-підрівні, а решта – на d-підрівні. Макс. s2 d10 ел-нів.
Класифікація елементів за їх електронною поведінкою:
1) Металами називаються елементи, атоми яких при х.р. можуть тільки віддавати електрони - s-елементи (крім Н) p, d, f.
2) Неметалами називаються елементи, атоми яких при х.р. можуть приймати і віддавати електрони.
3) Інертні гази – це ті елементи, атоми яких при х.р. не приймають і не віддають електрони.
Атом може прийняти не більше електронів, ніж він сам має на зовнішньому рівні і при цьому повинен досягнутися октет. Отже, атоми, які мають 1-3 електрони на зовнішньому рівні відносяться однозначно до металів (I-IIIA підгрупи, I-X B, I-XIV C), 4-7 електронів – до неметалів (IV-VIIA-підргупи).
Радіуси атомів ПС. r еф. (ефективний радіус атома, іона) – це границя силового поля, ближче якої даний атом не підпускає ніякі інші частинки. В періодах r еф. зменшується, бо чергові електрони стають на один і той самий рівень, а Z весь час зростає. В А-підргупах зверху вниз r еф. зростає, оскільки збільшується число електронних рівнів.
Лантанідне стиснення. В В-підргупах r еф. зростає від 1-го елемента до 2-го і залишається постійним при переході від 2-го до 3-го. Причиною є лантанідне стиснення – зменшення r еф.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Cтруктура періодичної системи Д.І. Менделеєва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок