Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> Що таке мило та синтетичні миючі засоби? Які вони мають недоліки?. Мило, хімія і побут

Що таке мило та синтетичні миючі засоби? Які вони мають недоліки?. Мило, хімія і побут

Назва:
Що таке мило та синтетичні миючі засоби? Які вони мають недоліки?. Мило, хімія і побут
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,14 KB
Завантажень:
330
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Що таке мило та синтетичні миючі засоби? Які вони мають недоліки?
Мила - це розчинні у воді солі вищих карбонових кислот, що мають довжину карбонового ланцюга 10-20 атомів. Звичайні мила складаються переважно із суміші солей пальмітинової, стеарино-вої та олеїнової кислот. Натрієві солі складають основу твердих мил, калієві - основу рідких мил.
Мила добувають гідролізом жирів за наявності лугів:
Цей процес дістав назву лужного омилення. Омилення жирів може відбуватись і за наявності сульфатної кислоти (кислотне омилення). При цьому добувають гліцерин і вищі карбонові кислоти. Останні обробкою лугом або содою перетворюють на мила.
Вихідною сировиною для добування мила є олії (соняшнико-ва, бавовняна тощо), тваринні жири, а також гідроксиди натрію і калію та кальцинована сода. Олії спочатку піддають гідрогенізації, тобто перетворюють на тверді жири.
Виробництво мила потребує великої кількості сировини, тому останнім часом мило в основному добувають з нехарчових про-дуктів. Необхідні для виробництва мила карбонові кислоти добу-вають окисненням парафіну.
Нейтралізацією кислот, що містять 10-16 атомів карбону в мо-лекулі, добувають туалетне мило, а з кислот, які містять 17-20 атомів карбону - господарське мило та мило для технічних по-треб. Як синтетичні мила, так і мила, добуті з природної сирови-ни, погано миють у твердій воді, що містить йони Са2+ та Mg2+. Миюча здатність мила у такій воді зменшується через те, що при взаємодії з ионами кальцію та магнію мило утворює нерозчинні кальцієві та магнієві солі, наприклад:
2С17Н35СОО- +2Na++Ca2++2HCO3 --> (С17Н35СОО)2Са І +2Na+ +HCO3-.
В результаті мило замість піни утворює плівку на поверхні води й марно витрачається. Цього недоліку практично позбавлені син-тетичні миючі засоби (детергенти), які є натрієвими солями алкіл- аба арилсульфокислот загальної формули:
Поширеними синтетичними миючими засобами є алкілбензол-сульфонати:
Ці солі містять від 12 до 14 атомів карбону у вуглеводневому радикалі і мають чудові мийні властивості. Їх кальцієві і магнієві солі розчинні у воді, а тому такі мила миють і в твердій воді. Син-тетичні миючі засоби є основним компонентом синтетичних пральних порошків.
Однак, широке застосування синтетичних пральних порошків створює свої проблеми. Типовий пральний порошок містить до 70% синтетичного детергента та до 30% неорганічних фосфатів, які призначені для видалення з води розчинних солей кальцію. На жаль, ці фосфати, що є поживним середовищем для певного типу водоростей, разом із стічними водами попадають у природні водойми (річки, озера, моря). Це призводить до сильного роз-ростання зелених водоростей , особливо у замкнутих водоймах (озерах). Зелені водорості поглинають розчинений у воді кисень, в результаті чого відбувається поступова загибель водяних рос-лин та їх розклад, водойма замулюється.
Як задовольнити потреби в сучасних товарах побуто-вої хімії, які полегшують нашу домашню працю, і взагалі, чи можна створити їх без хімії та хімічної технології? Звернемося до конкретних препаратів побутової хімії, які полегшують і спрощують такі види домашньої праці, як прання білизни, миття посуду, прибирання та дрібний ре-монт квартири, хімічна чистка одягу тощо.
Прання — одна з найбільш трудомістких домашніх ро-біт. І тут на допомогу приходять миючі засоби, кожний з них має свої особливості, переваги, своє призначення. Так, для бавовняних тканин краще використовувати пральні
порошки, до яких входять високоякісні поверхнево-активні речовини з домішками, що забезпечують миючу дію. Наявність у них відбілювача надає білизні особливої свіжості. До пральних порошків можна добавляти хімічний відбілювач, який не тільки відбілює тканину, а й швидко ви-даляє забруднення.
Складаючи спеціальні композиції, можна одержати спеціальні синтетичні миючі пасти. Кольорові вироби завдяки їм стають яскравішими, а білизна набуває ніжного голубуватого відтінку і не потребує підсинювання. Ці пасти не подразнюють і не сушать шкіру рук, вигідні в застосуванні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Що таке мило та синтетичні миючі засоби? Які вони мають недоліки?. Мило, хімія і побут

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок