Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> ШТУЧНІ ТА СИНТЕТИЧНІ ВОЛОКНА

ШТУЧНІ ТА СИНТЕТИЧНІ ВОЛОКНА

Назва:
ШТУЧНІ ТА СИНТЕТИЧНІ ВОЛОКНА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,72 KB
Завантажень:
1746
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.1


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Як вам відомо, натуральні волокна — бавовну, льон, вовнy, шовк — виробляють із природних волокнистих матеріалів. Природний полімер целюлоза також має волокнисту структуру, проте вона недостатньо впорядкована, щоб із неї можна було виробити нитки. З цією метою треба перебудувати структуру речовини. Це досягається хімічним шляхом: целюлозу, виділену з деревини, обробляють спеціальними речовинами, продукт розчиняють. У розчині полімерні молекули стають

більш рухливими, тепер з них можна формувати волокно (розчинник при цьому випаровується). Таким чином виготовляють штучні (ацетатне або віскозне) волокна, а з них — штучна (ацетатний або віскозний) шовк.

Волокна можна виробляти і синтетичним шляхом. Людо бавовна — полімерний матеріал, мономером якого є целюлозу то вовна і шовк — полімери білкової природи, молекули яких утворюються шляхом сполучення амінокислот. Як виявилося, подібну структуру має полімер амінокапронової кислоти складу H2N—(СН2)5—СООН. Загальна формула полімера:

• Складіть схему сполучення між собою трьох молекул амінокапронової кислоти за зразком, наведеним у § 13.

Волокно, вироблене з такого полімера, називається капроном. Воно міцне, не витирається, не вбирає вологу (через це швидко висихає), хоча й має деякі вади.

• Зважаючи на те, що це волокно білкової природи, зробіть припущення про його відношення до кислот, нагрівання. Дайте пояснення.

Целюлоза

Знаходження у природі. Фізичні властивості. Целюлоза, або 4 клітковина, входить до складу всіх рослин, утворюючи в них оболонки клітин. Звідси походить і її назва («целула» — клітина). Целюлоза надає рослинам потрібної міцності та еластичності і є немовби їх скелетом.

Волокна бавовни містять до 98 % целюлози; волокна льону й конопель теж в основному складаються з целюлози; у деревині вона становить близько 50%. Папір, бавовняні тканини — це вироби з целюлози. Особливо чистими зразками целюлози є вата з очищеної бавовни й фільтрувальний (непроклеєний) папір.

Виділена з природних матеріалів целюлоза — тверда волокниста речовина, яка не розчиняється ні у воді, ні в звичайних органічних розчинниках.

Будова целюлози. Целюлоза, як і крохмаль, є природним полімером. Виявилося, що ці речовини мають навіть однакові за складом структурні ланки, отже, і ту саму молекулярну формулу (С6Н10О5)„. Але тоді постає запитання: від чого ж залежить відмінність між властивостями цих двох, без сумніву, різних речовин?

Можна припустити, що макромолекули крохмалю і целюлози відрізняються кількістю структурних ланок або своєю структурою. Справді, значення п у целюлози звичайно більше, ніж у крохмалю: її середня відносна молекулярна маса досягає кількох мільйонів.

Але в основному целюлоза і крохмаль відрізняються структурою своїх молекул. Молекули крохмалю мають лінійну і розгалужену структуру, а молекули целюлози — тільки лінійну:

-С6НЮ05-С6Н1005-С6НІ005-С6НЮ05- ...

Цим пояснюється утворення целюлозою таких волокнистих матеріалів, як бавовна, льон, коноплі тощо. У природних волоконцях макромолекули целюлози розміщуються в одному напрямі; вони, як говорять, орієнтовані вздовж осі волокна (мал. 50). Численні водневі зв'язки між гідроксильними групами, що виникають при цьому, зумовлюють високу механічну міцність цих волоконець. У процесі прядіння бавовни, льону вони сплітаються у довші й міцніші нитки. З целюлози деревини не прядуть ниток. Це пояснюється тим, що макромолекули в ній хоч і мають лінійну структуру, проте розміщені безладно, не орієнтовані в одному напрямі.

Здавалося б, відмінність у будові молекул крохмалю і целюлози незначна, але вона дуже впливає на властивості полімерів. Досить згадати, що крохмаль є важливим продуктом харчування, а целюлоза для цього не може використовуватися.

Хімічні властивості. З повсякденного життя відомо, що целюлоза добре горить. Під час горіння деревини без доступу повітря

відбувається термічний розклад целюлози. При цьому утворюються леткі органічні речовини, вода і деревне вугілля. Серед органічних продуктів розкладу деревини — метиловий спирт, оцтова кислота, ацетон.

Оскільки макромолекули целюлози складаються з ланок, дуже подібних до тих, які утворюють крохмаль, можна припустити, що вона гідролізується і що продуктом гідролізу її, як і крохмалю, є глюкоза. Розітремо у фарфоровій ступці клаптики фільтрувального паперу (целюлози), змочені концентрованою сірчаною кислотою. Розведемо утворену кашку водою, нейтралізуємо кислоту лугом і, як у випадку з крохмалем, випробуємо розчин на реакцію з гідроксидом міді (II). Утвориться оксид міді (І). Отже, у нашому досліді целюлоза гідролізувалася. Процес гідролізу, як у випадку з крохмалем, відбувається ступінчасто, поки, нарешті, не утвориться глюкоза.

Таким чином, сумарно гідроліз целюлози можна виразити тим самим рівнянням, що й гідроліз крохмалю:

Структурні ланки целюлози С6Н10О5, як і в крохмалі, містять по три гідроксильні групи. Іноді їх у формулі виділяють так:

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ШТУЧНІ ТА СИНТЕТИЧНІ ВОЛОКНА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок