Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> Ізомерія органічних речовин

Ізомерія органічних речовин

Назва:
Ізомерія органічних речовин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,16 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Ізомерія органічних речовин

ІЗОМЕРИ (isomers, Isomere) - сполуки, однакові за елементним складом і молекулярною масою, але різні за фізичними та хімічними властивостями, що зумовлено різним просторовим чи решітковим розташуванням атомів у молекулах, тобто їх будовою.

ІЗОМЕРИЗАЦІЯ (isomerization, Isomerisierung, Isomerisation) - 1) Зміна зв'язків між атомами або ж їх просторовим положенням в молекулі сполуки, яка веде до утворення її ізомеру. 2) Перетворення одного ізомеру на інший (напр. нормальний бутан від дії каталізатора ізомерується в ізобутан).

ІЗОМЕРІЯ (isomerism,Isomerie) - існування сполук, однакових за хімічним складом, але різних за будовою і властивостями. Такі сполуки називають ізомерами. Є структурна й просторова ізомерія. Ізомерія - одна з причин різноманітності та численності органічних сполук.

Дзеркальна (оптична) ізомерія

Якщо атом вуглецю в молекулі зв'язаний з чотирма різними атомами чи атомними групами, наприклад:

то можливе існування двох сполук з однаковою структурною формулою, але які відрізняються просторовою будовою. Молекули таких сполук відносяться одна до другої як предмет і його дзеркальне зображення і є просторовими ізомерами.

Ізомерія цього виду називається оптичною або дзеркальною, ізомери - дзеркальними ізомерами або оптичними антиподами:

Молекули оптичних ізомерів несумісні в просторі (як ліва і права руки), у них відсутня площина симетрії.

Таким чином, оптичними ізомерами називаються просторові ізомери, молекули яких відносяться між собою як предмет і несумісне з ним дзеркальне зображення.

Оптичні ізомери мають однакові фізичні і хімічні властивості, але розрізняються відношенням до поляризованого світла. Такі ізомери мають оптичну активність (один з них обертає площину поляризованого світла вліво, а інший - на такий же кут вправо). Розходження в хімічних властивостях спостерігаються тільки в реакціях з оптично активними реагентами.

Оптична ізомерія виявляється в органічних речовинах різних класів і грає дуже важливу роль у хімії природних сполук.

Структурна ізомерія і номенклатура алканів

Алкани - це найпростіші органічні речовини, що складаються тільки з водню Н и вуглецю С. Загальна формула алканів , де n - число атомів вуглецю в молекулі.

Три назви одного класу речовин Алкани - міжнародна назва. Граничні (насичені) вуглеводні - російська назва, що відбиває нездатність вступати в реакції приєднання. Парафіни - назва, що відбиває малу хімічну активність (parum affinis - (лат.) мала спорідненість).

Найпростіший представник алканів - метан СН4. При збільшенні числа атомів вуглецю виходять речовини, формули яких З2Н6, З3Н8, З4Н10 і т.д. (див. табл. 1). Придивитеся уважно: сполуки цих молекул відрізняються на одну чи кілька груп СН2.

Гомологічний ряд - це ряд речовин, у якому кожен наступний член ряду відрізняється від попереднього на групу СН2. Подібні по хімічних властивостях сполуки, що утворять гомологічний ряд, називаються гомологами, а група СН2 - гомологічною різницею.

Сполука всіх членів гомологічного ряду може бути виражений загальною формулою. Загальну формулу гомологічного ряду алканів ми вже знаємо - це .

У табл. 1 приведені члени гомологічного ряду алканів. Формули перших десяти гомологів і їхньої назви необхідно запам'ятати. Зробити це неважко, тому що назви вуглеводнів з числом атомів вуглецю 5 і більш утворяться від кореня грецького числівника з додатком суфікса -ан.

Таблиця 1

Гомологічний ряд алканів

Число атомів вуглецю Формула Назва (суфікс -ан) Число ізомерів Одновалентний радикал* Назва одновалентного радикала (суфікс -іл)

1 СН4 Метан 1 СН3- Мітив

2 З2Н6 Етан 1 З2Н5- Етил

3 З3Н8 Пропан 1 З3Н7- Пропив

4 З4Н10 Бутан 2 З5Н9- Бутив

5 З5Н12 Пентан 3 З5Н11- Пентил

6 З6Н14 Гексан 5 З6Н13- Гексил

7 З7Н16 Гептан 9 З7Н15- Гептил

8 З8Н18 Октан 18 З8Н17- Октил

9 З9Н20 Нонан 35 З9Н19- Нонил

10 ... З10Н22 ... Декан ... 75 З10Н21- ... Децил ...

... ... ... ... ... ...

20 З20Н42 Екозан 336319

----------

*Одновалентний радикал - частка з одним неспареним електроном, отриманий при відриві одного атома водню від молекули алкана.

Молекули алканів і їхні радикали є як би буквами чи алфавіту будівельними цеглинками для більш складних органічних речовин. Якщо Ви добре засвоїте цю абетку, то прекрасно розберетеся у великій їхній розмаїтості. Крім того, алкани - це широко використовувані людиною речовини: рідке і газоподібне паливо (природний пальний газ, бензин, мазут, солярова олія і т.д.), без якого суспільство не може обійтися.

Структурні формули молекул алканів

Структурна формула - це формула, що показує хімічну будівлю речовини, тобто які атоми й у якій послідовності з'єднуються один з одним у молекулі речовини.

У молекулах алканів у кожного вуглецю 4 однократні зв'язки.

Молекулярна формула Повна структурна формула Скорочена структурна формула Число структурних формул

Метан СН4 H | H-C-H | H Тільки одна

Етан З2Н6 CH3-СН3 Тільки одна

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Ізомерія органічних речовин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок