Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> Хімія мила

Хімія мила

Назва:
Хімія мила
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,05 KB
Завантажень:
304
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
План

1 Отримання мила

2 Властивості мила

2.1. Горіння

2.2 Взаємодія з кислотами й солями

ОТРИМАННЯ МИЛА

За грецькою міфологією у бога лікування Асклепія були дочки Гігея і Панацея Панацея «відала» зціленням, а Гігея — здоров'ям Від імені Гігея утворилося слово «гігієна» Гігієнічні погляди греків і римлян склали основу античного кучьту тіла Римські лазні — терми — були не тільки місцем, де можна помитися, але й осередком громадського життя «У громадських лазнях він бував рідко хіба що з'явиться ритор, який викликатиме захоплення, про якого піде чутка, або коли відбувалися особливо цікаві змагання» (Г. Сенкевич «Камо грядеши»).

Про гігієну в середньовічній Європі єдиної думки не було. Одні вважають, і це всіляко обіграно в численних книгах і фільмах, що люди в той час милися вкрай рідко «Весілля відбудеться через три тижні, який резон митися раніше? У мій час дівчата не прагнули зайвий раз роздягнутися, щоб змити бруд. Часте миття — гріх перед Господом» (А. Белянін. «Рудий лицар»).

Інші спростовують це «Кріс вважав, що середньовічні люди були брудними і смердючими, обліпленими багаторічним брудом Але все було не так: ці люди, здавалося, робили фетиш із чистоти. Поруч знаходилася балія з водою, яка випускала пару, і лежала скроєна з грубої тканини рукавиця для миття Кріс заходився ретельно скребти себе. Нарешті він оголосив, що закінчив. Але хлопчик заперечив: «Майстер Крістофер, ви ще не чисті». Хлопчик тер його ганчірковою мочалкою. Це тривало не менше години» (М. Крайтон. «Стріча часу»).

Люди давно зрозуміли, наскільки важлива гігієна для здоров'я: «умиваючись, він згадував, як вона змушувала ретельно митися з милом, говорила, що це вбереже від вошей і чиряків» (К. Фоллет. «Стовпи землі»). Миючі засоби, серед яких важливе місце займає мило, полегшують процес миття, прання і, безперечно, стали предметом першої необхідності. У роки воєн, розрухи й лихоліття мило, поряд із продуктами харчування, належало до категорії суворо нормованих, життєво необхідних товарів.

Письменник-фантаст Кір Буличов, оповідаючи про подорож у світ давньогрецького міфу, наводить цікавий діалог: «Не знаю, які сумочки носили грекині, але мені сумка потрібна. Я покладу лише те, що кладуть усі жінки світу: дзеркало, гребінь, мило. — Ніякого мила! Його ще не винайшли!» (К. Буличов. «Замах на Тесея»). Однак це неправда: у ті легендарні часи вже користувалися милом. Описувані події автор відносить до VI ст. до н. є., а мило як повсякденна річ уже згадується в тексті VII ст. до н. є. («умився милом і багато ужив на себе луговини...»).

Що ж таке мило? Милом називають солі лужних металів і вищих жирних кислот, переважно стеаринової, пальмітинової й олеїнової. Звичайне мило одержували розщепленням жирів лугами, тобто для отримання мила потрібні жири й луги — речовини, відомі з найдавніших часів.

«Зварити» мило, можна з будь-якого природного жиру. Можна обійтися без їдкого натру або калі, замінивши їх содою (поташем), а то й рослинною золою, але якість продукту й умови проведення процесу при цьому, зрозуміло, істотно відрізнятимуться. Уникнути ускладнення можна, дотримуючись такої методики.

У керамічній або сталевій посудині розплавте 70 г яловичого і 30 г свинячого жиру, при перемішуванні порціями додайте розчин 25 г їдкого натру і 30 мл води і грійте суміш 30 хв. на киплячій водяній бані, додаючи, в міру того як випаровується, воду.

Додайте 100 мл 20 %-ного розчину хлориду натрію і нагрівайте суміш, поки не відбудеться поділ фаз. Зніміть затверділий при охолодженні шар мила й обережно промийте невеликою кількістю холодної води; загорнувши в тканину. відіжміть, ретельно розімніть і, підігрівши, надайте бажаної форми. Через залишки лугу використовувати отриманий продукт у побуті не можна, але для вивчення хімічних властивостей мила він придатний.

ВЛАСТИВОСТІ МИЛА

Горіння

При горінні мила утворюються вуглекислий газ, вода та мінеральна сіль, що ускладнює подальший хід процесу. Наприклад, повне окиснювання стеарату натрію протікає в такий спосіб:

2C17H35COONa + 5202 → 35С03 + 35Н20 + Na2CO3.

Однак у реальних умовах не весь Карбон, що міститься в милі, устигає прореагувати з киснем, і спостерігається виділення вуглецю у вигляді сажі.

Як сіль, утворена слабкою кислотою і сильною основою, мило піддаєть ся гідролізу, і його розчин має лужну реакцію Воно також вступає в реакцію обміну.

Взаємодія з кислотами й солями

PCOONa + НС1 → RCOOH1 + NaCl,

2RCOONa + CuS04 → (COO),Cu↓ + Na,S04

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Хімія мила

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок