Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> Нітратна кислота, її властивості

Нітратна кислота, її властивості

Назва:
Нітратна кислота, її властивості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,63 KB
Завантажень:
634
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.9

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Нітратнакислота. Чиста Нітратнакислота HNO -безбарвна рідина густиною 1,51 р/см при - 42 °С застигаюча в прозору кристалічну масу. На повітрі вона, подібно концентрованій соляній кислоті, «димить», тому що пари її утворять із 'вологою повітря дрібні крапельки туману.

Нітратнакислота не відрізняється тривкістю, Вже під впливом світла вона поступово разпадається:

Чим вище температура і чим концентрованіше кислота, тим швидше йде розпад. Ди-оксид азоту , що виділяється , розчиняється в кислоті і надає їй буре фарбування.

Нітратнакислота належить до числа найбільше сильних кислот; у розведених розчинах во-на цілком розпадається на іони Н та - NO .

Окисні властивості нітратної кислоти. Характерною властивістю нитратної кислоти є її яскраво виражена окисна здібність. Нітратна кислота—один з енергійніших окислювачів. Багато які неметали легко окисляються нею, перетворюючись у відповідні кислоти. Так, сірка при кип'ятінні з нитратною кислотою поступово окисляється в сульфа-тну кислоту, фосфор - у фосфатну. Тліюче вугіллячко, занурено у концентровану HNO , яскраво розпалюється.

Нітратнакислота діє майже на всі метали (за винятком золота, платини, тантала, родія, ірідія), перетворюючи їх у нітрати, а деякі метали—в оксиди.

Концентрована HNO пасивує деякі метали. Ще Ломиносов відкрив, що залізо, що легко розчиняється в розведеній нитратній кислоті, не розчиняється в холоднй концентрованій HNO . Пізніше було встановлено, що аналогічна дія Нітратнакислота робить на хром і алюміній. Ці метали переходять під дією концентрованої нитратної кислоти в пасивний стан.

Ступінь окисленості азоту в нитратній кислоті дорівнює 4-5. Виступаючи в якості окислювача, НNО може відновлятися до різноманітних продуктів:

Яке з цих речовин утвориться, тобто наскільки глибоко відновляється Нітратнакислота в тому або іншому випадку, залежить від природи відновлювача і від умов реакції, насамперед від концентрації кислоти. Чим вище концентрації HNO , тим менше глибоко вона відновляється. При реакціях із концентрованою кислотою частіше усього виділяється . При взаємодії розведеної нитратної кислоти з малоактивними металами, наприклад, із міддю, виділяється NO. У випадку більш активних металів - зало-за, цинку, - утвориться . Сильно розведена Нітратнакислота взаємодіє з активними металами---цинком, магнием, алюмінієм -- з утворенням іона амонію, що дає з кислотою нітрат амонію. Звичайно одночасно утворяться декілька продуктів.

Для ілюстрації призведемо схеми реакцій окислювання деяких металів нитратною кисло-тою;

При дії нитратної кислоти на метали водень, як правило, не виділяється.

При окислюванні неметалів концентрована Нітратнакислота, як і у випадку металів, відновляється до , наприклад

Більш розведена кислота звичайно відновляється до NO, наприклад:

Приведені схеми ілюструють найбільше типові випадки взаємодії нитратної кислоти з металами і неметалами. Взагалі ж, окисно-відбудовні реакції, що йдуть за участю , протікають складно.

Суміш, що складається з 1 обсягу нитратної і 3-4 обсягів концентрованої соляної ки-слоти, називається царською горілкою. Царська горілка розчиняє деякі метали, що не взаємодіють з нитратною кислотою, у тому числі і «царя металів»-золото. Дія її пояснюється тим, що Нітратнакислота окисляє соляну з виділенням вільного хлору й утво-ренням хлороксида азоту(III), або хлорида нитрозила, :

Хлорид нитрозила є проміжним продуктом реакції і розлагається:

Хлор у момент виділення складається з атомів, що й обумовлює високу окисну спроможність царської горілки. Реакції окислювання золота і платини протікають в основ-ному відповідно до таких рівнянь.

З надлишком соляної кислоти хлорид золота(III) і хлорид платини (IV) утворять комплексні сполуки

На багато органічних речовин Нітратнакислота діє так, що один або декілька атомів водню в молекулі органічної сполуки заміщаються нитрогрупами . Цей процес називається нитрованням і має велике значення в органічній хімії.

Нітратнакислота - одна з найважливіших сполук азоту: у великих кількостях вона витрачається у виробництві, азотних добрив, вибухових речовин і органічних барвників, служить окислювачем у багатьох хімічних процесах, використовується у виробництві сірчаної кислоти по нитрозному засобі, застосовується для виготовлення целюлозних лаків, кіноплівки.

3. Нітрати. Солі нитратної кислоти називаються нітратами. Всі вони добре розчиняються у воді, а при нагріванні розлагаються з виділенням кисню. При цьому нітрати найбільше активних металів переходять у нітрити:

Нітрати більшості інших металів при нагріванні розпадаються на оксид металу, ки-сень і диоксид азоту. Наприклад:

Нарешті, нітрати найменш активних металів (наприклад, срібла, золота) разлагаются при нагріванні до вільного металу:

Легко відчеплюючи кисень, нітрати при високій температурі є енергійними окислювачами. Їхні водяні розчини, навпроти, майже не виявляють окисних властивостей.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Нітратна кислота, її властивості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок