Головна Головна -> Реферати українською -> Хімія -> Мазепа Іван Степанович – один з найславніших гетьманів Лівобережної України (1687 – 1708)

Мазепа Іван Степанович – один з найславніших гетьманів Лівобережної України (1687 – 1708)

Назва:
Мазепа Іван Степанович – один з найславніших гетьманів Лівобережної України (1687 – 1708)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,68 KB
Завантажень:
190
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Мазепа Іван Степанович – один з найславніших гетьманів Лівобережної України (1687 – 1708).


Іван Мазепа народився 1639 року в Мазепинцях на Київщині. Походив зі старого українського роду Мазепів і вже його прадіди й діди служили в козацькому війську. Один з них, Федір Мазепа, воював разом з Наливайком проти Польщі, з ним попав у полон і його стратили у Варшаві разом з Наливайком в 1597 році.
Батько Мазепи, Степан, був урядником у Білій Церкві, а що сам був розумний та освічений чоловік, то і свого сина, Івана, виховав освіченою людиною.
Мати Мазепи називалася Марія Магдалина з роду Макієвських, і була потім начальницею (ігуменею) жіночого монастиря у Києві.
Спершу вчився Іван дома і маючи дванадцять літ, складав вірші латинською мовою. Згодом учився в Києво-Могилянській колегії, а потім батько послав його як пажа до двору польського короля Яна Казимира. Дуже скоро Мазепа завоював його прихильність.
Коштом короля Іван побував у Франції, Голландії, Німеччині та Італії. Він одержав широку освіту, володів кількома мовами, зібрав значну бібліотеку. Повернувшись до Варшави, тривалий час був при дворі польського короля Яна-Казимира. Король посилав його з важливими литами до гетьмана Тетері і Дорошенка. Нарешті, Іван став служити в Дорошенка. Одного разу послав його гетьман у посольстві на Крим, до татарського хана, що був тоді в союзі з Україною. По дорозі зловили його в степу козаки лівобережного гетьмана Самойловича. Але Самойлович не карав Івана, а прийняв до себе на службу й навіть іменував генеральним осавулом, бо помітив розум і спритність Мазепи. Послав гетьман Івана в посольстві до царя московського, й там Мазепу теж полюбили, бо такого освіченого й добре вихованого чоловіка не було тоді й при царськім дворі.
Не диво, що коли цар ув’язнив Самойловича, то сам був за те, щоб козаки вибрали гетьманом Івана Мазепу. Козаки вибрали його зовсім добровільно, бо, по-перше, Мазепа був тоді найбільш освічений між старшиною, а по-друге, всі знали, що хоча він із царем живе в приязні, але над усе любить Україну, то й буде їй вірно служити.
І не обманулися. Іван Мазепа, ставши гетьманом у 1687 році почав щиро думати над тим, щоб визволити Україну з-під залежності всіх сусідів. Але мусив діяти дуже обережно, бо тоді (від 1682 до 1725 р.) панував у Росії цар Петро І, дуже лютий і розумний тиран, він бажав з’єднати Україну з Росією й хоча до якогось часу ще терпів в Україні окремого гетьмана, але дуже обмежував права гетьмана й козацтва, і всієї України.
А тим часом в Україні було ледве кілька тисяч козаків коло гетьмана, а по всіх містах і селах стояли московські солдати, вони дуже знущалися над українцями, селянами й міщанами. Весь народ і козацтво стали нарікати на гетьмана Мазепу, що він цареві так в усьому корився. Але тільки жменька старшин знала, що Мазепа ще не може відверто виступити проти царя. Він чекав слушної пори, коли в Україну вернуться козацькі полки, що бідують на Московщині, й коли цар буде зайнятий війною з сильнішими противниками. А тим часом гетьман старався упорядкувати край і піднести його освіту.
Побудував багато шкіл і церков власним коштом. Для Київської академії наказав збудувати новий величавий будинок на три поверхи. Такої школи і в Московщині в ті часи не було.
Коли 1700 року цар почав війну зі шведами, з сміливим шведським королем Карлом ХІІ, Мазепа покладав на це великі надії і в великій таємниці почав домовлятися через довірених посланців з королем, щоб разом ударити на царя.
Шведський король запевнив Мазепу, що Україна буде вільною державою по обох сторонах Дніпра й згодився з’єднатися з козаками. Але трапилися між старшиною два зрадники: Іскра і Кочубей. Вони написали листа ще й самі поїхали до царя й розповіли, що Мазепа змовляється зі шведами проти Москви. Та цар ще не вірив тому, бо і спершу були доноси на Мазепу, а Мазепа служив цареві вірно. Тому наказав зв’язати Іскру і Кочубея, відіслати їх до Мазепи й стяти їм голови.
Та скоро потім, літом 1708 року, король Карл ХІІ рушив на Україну й гетьман став явно на сторону шведів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Мазепа Іван Степанович – один з найславніших гетьманів Лівобережної України (1687 – 1708)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок