Головна Головна -> Реферати українською -> Інформатика, комп'ютери, програмування -> Інформаційне забезпечення науки в Україні (90-і рр. ХХ ст.) Створення національної системи реферативної інформації

Інформаційне забезпечення науки в Україні (90-і рр. ХХ ст.) Створення національної системи реферативної інформації

Назва:
Інформаційне забезпечення науки в Україні (90-і рр. ХХ ст.) Створення національної системи реферативної інформації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,66 KB
Завантажень:
260
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Інформаційне забезпечення науки в Україні (90-і рр. ХХ ст.)
Створення національної системи реферативної інформації
Розвиток науки вимагає інформатизації усіх ланок наукового процесу. У першу чергу це стосується впровадження автоматизованих технологій у процеси накопичення, обробки, зберігання та розповсюдження наукової інформації.
На початку 90-х рр. інформаційне обслуговування наукових досліджень здійснювалось органами Державної системи науково-технічної інформації (ДСНТІ) СРСР, яка охоплювала всі галузі народного господарства та мала свої осередки в усіх регіонах країни. Характерними ознаками ДСНТІ були ієрархічність побудови та відповідність структурі управління народним господарством.
У цей період до складу ДСНТІ входили 12 всесоюзних, 56 центральних галузевих, 15 республіканських та 112 міжгалузевих територіальних органів інформації. Більш ніж 8 тис. спеціалізованих відділів НТІ працювало на підприємствах, в інститутах та конструкторських бюро [1, с.11].
Однією з особливостей ДСНТІ було те, що централізована обробка основних видів документів у всесоюзних інститутах та центрах інформації дозволяла виключити дублювання у процесі закупівлі літератури, істотно знизити витрати галузевих та територіальних інформаційних систем на формування та використання інформаційних ресурсів, забезпечити доступ до централізованих масивів усім зацікавленим організаціям та підприємствам.
ДСНТІ функціонувала на основі розподілення функцій між інформаційними органами різних рівней у збиранні, переробці, збереженні та розповсюдженні науково-технічної інформації.
На "верхньому" рівні цієї системи було розташовано загальносоюзні органи інформації: Всесоюзний інститут наукової та технічної інформації (ВІНІТІ); Всесоюзний науково-технічний інформаційний центр (ВНТІЦ); Центральний науково-дослідний інститут патентної інформації та техніко-економічних досліджень (ЦНДІПІ); Державна публічна науково-технічна бібліотека (ДПНТБ) тощо.
Другий рівень складали республіканські та територіальні (багатогалузеві), а також галузеві інститути науково-технічної інформації та економічних досліджень.
На низовому рівні системи перебували інформаційні підрозділи та науково-технічні бібліотеки організацій та підприємств.
Основним виробником інформації (бібліографічної, реферативної, фактографічної, прогнозно-аналітичної) були інформаційні та бібліотечні центри, які складали верхній рівень ДСНТІ. Саме тут оброблявся увесь потік світової науково-технічної інформації. Багатогалузеве охоплення (всі галузі природознавства та техніки), одноразова бібліографічна обробка матеріалів, створення паралельних рядів бібліографічних посібників робило видання цих органів конкурентоспроможними, вони користувалися найбільшим попитом серед науковців, дослідників та інших споживачів бібліографічної продукції. Це був так званий низхідний потік інформації.
Другий потік утворювали неопубліковані документи, в яких було наведено результати науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, технологічний досвід, раціоналізаторські пропозиції тощо. Подібні документи, як правило, надходили з низових осередків до центральних галузевих органів, в яких вони синтезувалися і здобували належне висвітлення в виданнях інформаційного органа відповідної галузі. Цей потік отримав назву висхідного.
Внаслідок принципового розподілення потоків інформаційних джерел було скоординована діяльність між окремими ланками державної системи науково-технічної інформації.
Вивчення бібліографічних ресурсів всесоюзних центрів, проведене російськими дослідниками у 80-90-і рр. [2, с. 42], показало, що значний обсяг їх продукції (70,9%) становили реферативні видання, а на частку бібліографічного та оглядового інформування припадало відповідно 13,3% та 1,6%, решта — на інші форми інформування. Значно збільшилась за ці роки й кількість примірників реферативних видань (в порівнянні з 1979 р. на 1,8 млн. примірників), склавши 5,4 млн.
Серед найбільш відомих реферативних видань, які виходили в СРСР і досі користуються великим попитом, в тому числі і серед українських дослідників, слід назвати, в першу чергу, реферативний журнал ВІНІТІ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Інформаційне забезпечення науки в Україні (90-і рр. ХХ ст.) Створення національної системи реферативної інформації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок