Головна Головна -> Реферати українською -> Інформатика, комп'ютери, програмування -> Формування асортименту інформаційної продукції

Формування асортименту інформаційної продукції

Назва:
Формування асортименту інформаційної продукції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,15 KB
Завантажень:
308
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Формування асортименту інформаційної продукції


Вивчення потреб споживачів інформаційної продукції
Метою отримання інформації виступають різні потреби – від споживання чи тиражування інформації, до отримання нового знання, на базі вже існуючої інформації.
Інформаційна потреба – це усвідомлена необхідність отримання окремим споживачем чи колективом, групою споживачів інформації, яка відповідає характеру їхньої роботи, темам дослідження, напрямкам навчання, самоосвіти, інтересам тощо. Отримання інформації в якості предмета інформаційної потреби виникає за ініціативою споживача, яка багато в чому залежить від усвідомлення ним особистої відповідальності за найбільш ефективне виконання чи розв'язання поставленого перед собою завдання.
Щоб сформувати асортимент інформаційної продукції потрібно вивчити інформаційні потреби наявних і потенційних споживачів, коло їхньої діяльності і сферу інтересів. Зазвичай для цього використовуються різноманітні способи: вивчення запитів, що надходять до інформаційної служби; врахування тематичних інформаційних інтересів спеціалістів і їхньої думки про види інформації і терміни її надходження до них; професійної діяльності кожного із споживачів інформації; різноманітних планових, звітних документів, рубрикаторів, карт зворотного зв'язку тощо.
Для досліджень подібного роду використовуються два методи: особисте опитування (інтерв'ю) і анкетне опитування.
Анкетування є більш оперативним методом, бо охоплює за порівняно короткий період велику кількість потенційних споживачів і дозволяє ставити детальні питання і пропонувати відповіді. Проте в нього є суттєвий недолік, а саме: суб'єктивне розуміння поставлених питань респондентами; неможливість швидкого уточнення неоднозначних відповідей; певна частина компромісних, невиважених відповідей і т. ін. Для зменшення ризику невірних або необгрунтованих відповідей певну допомогу може надати розробка рубрикатора пропонованої продукції, її поглиблений опис. Такий рубрикатор можна легко скласти, використавши відповідній розділ таблиць ББК.
При опитуванні дуже важливо не ставити прямих питань щодо відношення до інформаційного органу, чи до потреб в ньому, а спитати, приміром, про найбільш гострі проблеми, які мали респонденти, скажімо, в останні два тижня. Це можуть бути бізнесові проблеми, проблеми прийняття рішень, керівництва виробництвом, виробничої діяльності, навчання, самоосвіти, виховання, взаємовідносин, самовдосконалення, заповнення вільного часу, дачні, ремонтні, аматорські тощо. "Проблеми" слід перераховувати у відповідності з тим, у вирішенні яких інформаційний орган може оперативно і якісно допомогти. Для збільшення ефективності опитування і зменшення ризику необгрунтованих відповідей його процедура повинна бути максимально спрощеною і зведена до підкреслювання, викреслювання, виставлення оцінки або знаків "!", '+', "–".
І для анкетного опитування, і для інтерв'ю можна використати наведену в додатку 4 "Інформаційну карту", або в додатку 5 "Оціночну карту".
При уточненні інформаційних потреб споживачів важливо отримати такі відомості, як:
сфера інформування (галузі знань, спектр інтересів, профіль потреб)
зміст потрібної інформації (про що, хронологічні рамки, певні нюанси, масив первинних джерел)
для яких цілей потрібна інформація (дослідження, самоосвіта, вдосконалення процесу роботи чи щось інше)
ким вона буде використовуватися (окремим споживачем, групою, установою тощо)
найбільш бажані форми надання інформації (оригінали документів, бібліографічні покажчики, списки, реферати, огляди, довідки)
форми інформаційного забезпечення (активна чи пасивна, ретроспективна чи поточна, можливість її накопичування на робочому місці споживача)
глибина обробки, обсяг, тип аналізу змісту потрібних у відповідь на запит документів
в які терміни або через які інтервали часу повинен надходити інформаційний матеріал (час звернення, час очікування, час відповіді)
являється дана інформація обов'язковою або бажаною (рівень її актуальності, важливості і терміновості, рівень допустимих затрат часу і коштів)
Кожне з цих питань вельми важливе для розуміння інформаційних потреб потенційних споживачів, а відтак і для визначення асортименту інформаційної продукції.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Формування асортименту інформаційної продукції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок