Головна Головна -> Реферати українською -> Інформатика, комп'ютери, програмування -> Прямий доступ у системі Турбо Паскаль

Прямий доступ у системі Турбо Паскаль

Назва:
Прямий доступ у системі Турбо Паскаль
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,11 KB
Завантажень:
24
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Як ми побачили в трьох попередніх підрозділах, доступність елемента файла, тобто можливість його читання чи створення в ході виконання програми, залежить від його розташування в послідовності. Досі ми розглядали підпрограми послідовного доступу до елементів файла. Він полягає в тім, що елементи файла не задаються явно, а доступність їх у ході виконання програми цілком визначається їх розташуванням у послідовності. Спочатку доступний перший елемент, після його обробки – другий тощо.

Але послідовний доступ елементів не завжди зручний. Чи не замислювався читач над тим, як запрограмувати читання з типізованого файла елемента за його номером або його заміну, додавання чи вилучення ?

Зрозуміло, що задати читання елемента за номером k можна так:

reset(f);

for i:=1 to k-1 do read(f, x); {пропущено k-1 елемент – доступний k-й}

read(f, x).

Для заміни елемента файла за його номером k можна "вийти на нього" шляхом читання попередніх. Далі можна скористатися одним недоліком системи Турбо Паскаль. Справа в тім, що система дозволяє в стані читання записувати в файл значення змінних (і лише змінних!). Отже, заміну елемента можна описати так:

reset(f);

for i:=1 to k-1 do read(f, x);

{пропущено k-1 елемент - доступний якраз k-й}

x:=...; write(f, x).

Описати в такому ж дусі вилучення й додавання елемента до файла ми залишаємо вправою для наддопитливих читачів. Але все це "штучки", якими користуватися не варто.

Натомість розглянемо прямий доступ до елементів файла. Його суть у тім, що елементи задаються номерами в послідовності, яка утворює файл. Такий доступ здійснюється за допомогою спеціальних підпрограм.

Основною є процедура SEEK. У її виклику задається ім’ я файлової змінної та номер того елемента файла, який стає доступним після виконання виклику. Номер задається виразом типу LongInt. Наприклад, після виклику

Seek ( f, 2)

доступним стає третій елемент, оскільки нумерація починається з 0:

f0 f1 f2 f3 ... fNЗначення саме цього елемента буде читатися за виконання виклику процедури введення read чи цьому елементу буде щось присвоюватися за виконання write. В обох випадках доступним стане наступний елемент:

f0 f1 f2 f3 ... fNПідкреслимо, що виклик процедури Seek записується після відкривання файла за допомогою reset, і після нього можна як читати, так і записувати елементи файла, тобто режим доступу не має значення.

У системі Турбо Паскаль є також кілька допоміжних процедур, що застосовуються разом із процедурою Seek.

Функція FILEPOS задає повернення номера доступного елемента. Єдиним аргументом у її виклику є ідентифікатор файлової змінної, а повертається значення типу LongInt. Наприклад, за останнього зображеного значення файлової змінної f присвоювання

A := FilePos ( f );

надає змінній А типу LongInt значення 3.

Для визначення загальної кількості елементів у файлі використовують функцію FILESIZE. Її единим параметром є ідентифікатор файлової змінної, і з її виклику повертається значення типу LongInt. Наприклад, значенням змінної N типу LongInt після присвоювання

N := FileSize ( f )

стає кількість елементів у файлі.

Зрозуміло, що використовуючи у програмі виклик процедури seek в парі з викликами read або write, ми зможемо прочитати будь-який елемент файла чи зробити заміну його значення.

Зокрема, за допомогою процедур seek, filesize і write можна розширити файл, дописуючи значення нового елемента в кінець:

seek ( f, filesize ( f ));

write ( f, v ).

Дійсно, після виклику seek файловий вказівник встановлюється за останнім елементом, тобто

f0 f1 f2 ... fNа після виклику write значення v записується в новий елемент, після чого файловий вказівник переміщається вправо:

f0 f1 f2 ... fN fN+1Процедура TRUNCATE задає знищення решти файла, починаючи від доступного елемента. Наприклад, після виконання викликів

seek(f, 3); truncate(f)

елементи з 3-го по останній знищуються, а залишаються з номерами 0, 1 і 2.

Використання процедур прямого доступу дозволяє вилучати елементи з файла.

Приклад 1. Наведемо програму, яка задає вилучення непотрібних елементів файла, тобто його стискання.

Нехай у файлі Group.dat зберігається інформація про студентів групи: прізвище, ім’я та середній бал. З клавіатури задається прізвище студента, який вибув – запис про нього треба вилучити з файла.

За наступною програмою файл читається до кінця і в допоміжний файл копіюються ті записи, поле-прізвище яких відрізняється від заданого. Далі файли закриваються, і засобами модуля System старий файл просто знищується, а допоміжному присвоюється зовнішнє ім’ я старого.

program OutFromGroup;

type Student = record

Sname, Name : string[20];

Ball : real;

end;

var Fi, Fo : file of Student; { інформаційний та допоміжний файл }

FileName: string; { ім’ я файла }

procedure OpenFile;

begin

writeln('Задайте ім''я файла'); readln(FileName);

assign(Fi, FileName); reset(Fi);

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Прямий доступ у системі Турбо Паскаль

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок