Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Геній як категорія естетики романтизму

Геній як категорія естетики романтизму

Назва:
Геній як категорія естетики романтизму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,40 KB
Завантажень:
261
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Геній як категорія естетики романтизму


ЗМІСТ


ВСТУП
Романтизм був великою епохою в історії культури. Дев’ятнадцяте століття не було лише століттям реалізму та реалістичної естетики.
Від занепаду класицизму до символізму шлях культури представляє собою різні прояви епохи романтизму. Вся історія нового часу, починаючи з Відродження, вирішувала тему особистості та її співвіднесення зі світом і космосом. Людина, яка пройшла через екстази та тілесні бурі бароко, закувавши себе потім у жорстокі норми класицизму, на початку ХІХ століття після великої французької революції з усією її кров’ю та парадоксальними результатами на руїнах надій залишилася наодинці з собою. Діапазон цієї самотності був великий – від Наполеона, здатного підкорити все навколо, до самотнього генія, здатного відмовитися від усього.
Саме розгляду категорії генія в естетиці романтизму присвячений цей реферат.


ГЕНІЙ ЯК КАТЕГОРІЯ ЕСТЕТИКИ РОМАНТИЗМУ
Романтизм як метод і напрямок сформувався на межі 18-19 ст.ст. і був складним і суперечливим явищем.
Зовнішнім поштовхом, який призвів до виникнення спочатку теорії романтизму вважається Велика Французька революція, яка викликала розчарування у діяльності філософів-раціоналістів 18 ст. Декарт, Локк, Дідро, Руссо, Д’Аламбер стверджували: людина є феноменом розумним, розум людині є спроможним підкорити Природу, побудувати справедливе суспільство. Спроба побудувати таке суспільство відбулася у Франції 1879-1894 рр.
Почалася Велика революція красиво: тисячі людей у єдиному стихійному пориві зруйнували найстрашнішу тюрму Франції Бастилію – символ середньовіччя і жорстокого насильства з боку держави і церкви.
На вулицях Парижу залунав красивий лозунг: “Свобода! Рівність! Братерство!”. А потім до влади прийшли якобінці на чолі із Робесп’єром і розпочали масові розправи з аристократами.
Аристократів і незгодних було багато, кати втомлювались рубати голови ручним способом, і тоді інженер Гільотен винайшов машину для відрубування голів, яка за ім’ям свого винахідника отримала назву “гільотина” і набула значення символу Великої Французької революції у її зворотньому сенсі. „І це є справедливе, розумне суспільство, яке обіцяли просвітники?” – запитували мислячі люди в усьому світі і приходили до висновку – “філософи” помились.
Романтики почали із заперечення Просвітництва. „Царство розуму”, обіцяне просвітниками, не настало. Романтики, відчуваючи вичерпаність логіки думки 18 ст., її метафізичність, відкривали нові підходи до життя.
Воно виявилося більш складним і не вкладалося в ті схеми, які пропонували просвітники.
Романтикам відкрилася суперечливість дійсності, вони стихійно підійшли до розуміння діалектики: в структурі людської особистості, в суспільстві, в природі. Руссоїстський культ почуття і природи, фаталізм пізнього Дідро, культурологічні ідеї Гердера лягли в основу романтичної теорії. Тому сентименталізм Стерна і Руссо, стихійність “Бурі і натиску”, загадковість пізнього Гете і релігійність Шиллера називають “предромантизмом”.
Каталізатором розвитку романтизму завжди ставав розвиток буржуазних настроїв у суспільстві. На заміну феодальним, релігійним цінностям прийшли цінності інші.
Відмовившись від суворого давнього Бога, люди післяреволюційної епохи створили  нового кумира – грошового, який ніяким чином не міг задовольнити художньо налаштовані душі. Так було в Англії на початку індустріальної революції, так було в Німеччині, де геніальна особистість вимушена була усамітнитися, відгородити себе від світу філістерів.
Ставлення до буржуа у Франції на початку ХХ ст. було іншим: там буржуа виступили революційною силою, вони проливали кров на барикадах, героїчно руйнуючи жорстокий світ абсолютизму. Тому на відміну від англійського і німецького, французький романтизм не відмовлявся від реальності, навпаки - він її стверджував як реальність героїчну. Мова йшла про сучасне суспільство і сучасного героя. Романтичні ідеї Франції навіть не припускали відокремленості художника від сучасності, яка була романтичною сама по собі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Геній як категорія естетики романтизму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок