Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Архітектура Прикарпаття

Архітектура Прикарпаття

Назва:
Архітектура Прикарпаття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,86 KB
Завантажень:
280
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Архітектура Прикарпаття”


З середини XIX століття в архітектурі краю, як і всієї Галичини утверджується еклектизм, а з кінця XIX століття – стиль модерн. На початку й століття цей стиль завоював велику популярність, що призве-ло до створення його національних варіантів. В Галичині, як і в усій Україні, це був український модерн. Його утвердження в Галичині по-в'язане з іменами таких архітекторів як Юліан Захарієвич, Іван Левинський (м.Долина), Олександр Лушпинський, Василь Нагірний. Казимир Мокловський (м.Косів) та інші.
Цей стиль розвивався у двох напрямках. Перший напрям, яскравим представником якого був В.Нагірний, був спрямований на використан-ня і творче переосмислення мистецьких традицій Київської Русі та Візантії, що зближувало його зі світобаченням архітекторів Наддні-прянської України. Основною сферою діяльності архітекторів цього на-пряму в Галичині була церковна архітектура. До побутових споруд вони звертались рідко. На противагу першому, другий напрямок українського стилю в (архітектурі відзначався широким використанням керамічних оздоб. Він орієнтувався на творче переосмислення і застосування мо-тивів гуцульського і бойківського народного мистецтва. Цей напрямок представлений творами таких митців як І.Левинський, О.Лушпинський, Т.Обмінський та інші. Вони при архітектурному проектуванні розроби-ли цілий спектр орнаментальних схем цього стилю.
Бажаючи закласти міцну основу для реалізації своїх проектів та про-являючи неабиякий організаторський талант, енергійність і винахід-ливість, І.Левинський в кінці XIX століття організував у Львові будівель-ну фірму, до якої входили, зокрема, керамічна фабрика кахлевих печей і майоліки, фабрика штучного каміння, фабрика столярських і теслярсь-ких виробів тощо. Навколо цих закладів митець згуртував талановитих художників і скульпторів. Наслідком цього було те. що продукція цих закладів відзначалась високою технічною та художньою якістю і неодно-разово нагороджувалась високими нагородами на міжнародних вистав-ках у Відні, Києві, Одесі, Кракові, Парижі та інших містах Європи. Та-ким чином, І.Левинський заклав добру основу для втілення в життя своїх проектів та утвердження національного стилю в архітектурі.
На початку XX століття фірмою І.Левинського у Львові було створе-но кілька першокласних споруд, що визначили майбутні пошуки в цьо-му напрямку для митців усієї Галичини. Це будинок сільськогосподарсь-кої школи в Милуванні Тисменицького району, дяківська бурса і буди-нок страхового товариства u Дністер" у Львові, Народний дім у Станіс-лавові тощо.
Багато оригінальних будівель у Львові та по всій Галичині було спо-руджено за проектом І.Левинського. Це, зокрема, Львівський залізнич-ний вокзал, Музичний інститут (зараз Львівське музичне училище), го-ловний корпус Львівського лісотехнічного інституту, ряд житлових бу-динків Львова, греко - католицька церква в Києві. Архітектор брав участь й у проектуванні львівського готелю "Жорж". Пізніше він захоп-люється проектуванням та будівництвом лікарень та санаторіїв. Появля-ються вони у Львові, Ворохті, Коломиї, Городенці та інших містах краю. При проектуванні різних споруд І.Левинський широко використовував, зокрема, декоративний гуцульський стиль та кераміку. Використання "гуцульського колориту'" в архітектурі Галичини є великою заслугою митця.
В міжвоєнні та післявоєнні роки гуцульський стиль в архітектурі успішно утверджував інший наш земляк - архітектор Іван Боднарук (с.Стопчатів на Косівщині). За його проектом на Прикарпатті були спо-руджені, зокрема, такі архітектурні шедеври як приміщення ресторану "Гуцульщина'' в Яремні, база відпочинку в Підлютому на Рожнятівщині, лісництво в Старій Гуті тощо.
В XIX - першій половині XX століття значного розвитку набула й народна дерев'яна архітектура. Особливо цікаві й своєрідні зразки де-рев'яного будівництва появились тоді в Карпатах, де житлові споруди й церкви мають в окремих етнографічних регіонах певні відмінності. На території Прикарпаття можна виділити гуцульський і бойківський типи архітектури, стильові особливості яких найяскравіше проявляються в церковних будівлях.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Архітектура Прикарпаття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок